Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    Incercati metoda descrisa de colegul de mai sus.

    Sfat pentru ceilalti utilizatori probele de presiune se fac inainte de turnarea sapelor iar sapele se toarna intotdeauna in timp ce conductele sunt subpresiune astfel evitandu-se deformarea acestora.

    Comentariu

    • centrul20
      Incepator
      • 04.ian.2011
      • 9

      multumesc ptr sfat......adaptorii cu garnityura de cauciuc se potriveste in locul celor cu inel de bronz?

      Comentariu

      • rusu constantin
        Incepator
        • 03.oct.2010
        • 20

        Postat în original de centrul20
        multumesc ptr sfat......adaptorii cu garnityura de cauciuc se potriveste in locul celor cu inel de bronz?
        Sigur sunt la fel numai ca in loc de inelul de bronz are o garnitura mai groasa conica care etanseaza perfect fara sa strangi prea tare...cam asa arata...
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • centrul20
          Incepator
          • 04.ian.2011
          • 9

          dar la teava dreapta din cupru semidur etanseaza inelele de bronz?

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            Daca sunt executate corect da.

            Comentariu

            • rusu constantin
              Incepator
              • 03.oct.2010
              • 20

              Postat în original de centrul20
              dar la teava dreapta din cupru semidur etanseaza inelele de bronz?
              da etanseaza bine ,dar cu multa atentie. Teava trebuie sa fie dreapta (perpendiculara cu distribuitorul) ca daca e un pic intr-o parte si fortezi sa strangi nu etanseaza..practic trebuie sa poti infileta cu mana piulita pana la capat si apoi sa fortezi un pic cu cheia. E valabil si pt. cu. moale dar e posibil sa nu-ti reusesca toate..
              Uite aici e cu moale cu adaptori cu inel de bronz si e pus sub presiune (5 bari).
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • narcis75
                Membru
                • 05.ian.2010
                • 112

                Nu mai deschid alt topic distribuitoarele de caldura cum se monteza ? este bine cum se vad in schita de mai jos sau trebuesc facute altfel. Va multumesc
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • ovidiu1973
                  Membru
                  • 09.apr.2010
                  • 135

                  Narcis, eu as sugera sa ai 2 circuite separate, adica sa pleci din centrala cu 2 circuite separate, unul pentru parter unul pentru etaj.

                  Nu ma pricep la teava, dar cred ca vrei sa spui teava din cupru.

                  Comentariu

                  • narcis75
                    Membru
                    • 05.ian.2010
                    • 112

                    teava este de inox o am gratis si as vrea sa o folosesc e vreo problema bine inteles ca vine izolata
                    sa fac doua circuite, pe fiecare nivel cate unu nu stiu ce sa cred mai astept ceva pareri si ceva mai multe lamuriri

                    Multumesc Ovidiu

                    Comentariu

                    • razvan adrian
                      Membru Marcant
                      • 30.mar.2011
                      • 303

                      Postat în original de narcis75
                      teava este de inox o am gratis si as vrea sa o folosesc e vreo problema bine inteles ca vine izolata
                      sa fac doua circuite, pe fiecare nivel cate unu nu stiu ce sa cred mai astept ceva pareri si ceva mai multe lamuriri

                      Multumesc Ovidiu
                      La teava din inox,imbinarile,coturile si teu rile te vor chinui la greu la montaj si racordare la calorifere,obiecte sanitare,treb sa le dai filet cca 4 cm cu o filetiera fff buna la exterior/tarod la interior,ceea ce necesita o munca titanica (putin spus).Parerea mea,mai bine vinzi din ea si cumperi ppr sau cupru,si in 2 zile ai terminat cu traseul tevilor,plus inca 2 la montaj calorifere,in maxim 5 zile...te distrezi,daca ai scule necesare.Se fac doua circuite separate,unul pt parter unul pt etaj,imediat cum pleci din centrala.Bafta sanatate,Razvan
                      bagera

                      Comentariu

                      • narcis75
                        Membru
                        • 05.ian.2010
                        • 112

                        La teava din inox,imbinarile,coturile si teu rile te vor chinui la greu la montaj si racordare la calorifere,obiecte sanitare,treb sa le dai filet cca 4 cm cu o filetiera fff buna la exterior/tarod la interior,ceea ce necesita o munca titanica (putin spus).Parerea mea,mai bine vinzi din ea si cumperi ppr sau cupru,si in 2 zile ai terminat cu traseul tevilor,plus inca 2 la montaj calorifere,in maxim 5 zile...te distrezi,daca ai scule necesare.Se fac doua circuite separate,unul pt parter unul pt etaj,imediat cum pleci din centrala.Bafta sanatate,Razvan

                        nuu eu ma refeream ca uzez teava de inox de la centrala la diferentiale si de acolo nu stiu oi mai vedea cupru sau pex ppr se scurteaza

                        se foloseste o singura pompa ptr amandoua circuite?

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          Postat în original de narcis75
                          Nu mai deschid alt topic distribuitoarele de caldura cum se monteza ? este bine cum se vad in schita de mai jos sau trebuesc facute altfel. Va multumesc
                          E mult mai bine daca plecati cu doua circuite separate (unul pentru fiecare nivel) din centrala. Diametrul conductelor se calculeaza in functie de puterea totala ce o au circuitele de pe fiecare distribuitor in parte.

                          Comentariu

                          • narcis75
                            Membru
                            • 05.ian.2010
                            • 112

                            Postat în original de Consultant climatizare
                            Postat în original de narcis75
                            Nu mai deschid alt topic distribuitoarele de caldura cum se monteza ? este bine cum se vad in schita de mai jos sau trebuesc facute altfel. Va multumesc
                            E mult mai bine daca plecati cu doua circuite separate (unul pentru fiecare nivel) din centrala. Diametrul conductelor se calculeaza in functie de puterea totala ce o au circuitele de pe fiecare distribuitor in parte.


                            un meserias ma sfatuit sa fac cam asa: e mai bine?
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • rusu constantin
                              Incepator
                              • 03.oct.2010
                              • 20

                              un meserias ma sfatuit sa fac cam asa: e mai bine? [/quote]
                              Cred ca cel mai bine e sa separi circuitele ...cum au spus si colegii de mai sus..! pui pompa pe fiecare circuit ceva de genu asta...
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • narcis75
                                Membru
                                • 05.ian.2010
                                • 112

                                Postat în original de rusu constantin
                                un meserias ma sfatuit sa fac cam asa: e mai bine?
                                Cred ca cel mai bine e sa separi circuitele ...cum au spus si colegii de mai sus..! pui pompa pe fiecare circuit ceva de genu asta... [/quote]


                                doar returu separat, turu poate fi impreuna'?

                                Comentariu

                                Procesare...