Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mercedes_benz
    Membru
    • 09.dec.2009
    • 117

    buna seara
    am o singura intrebare
    sunt constrans de situatie si nu pot monta un filtru Y decat vertical
    este bine sau nu? am inteles de la un instalator ca acest filtru se monteaza doar orizontal, dar in cazul meu nu am cum orizontal
    filtru Y vreau sa-l pun pe returul de calorifere la o centrala termica
    va multumesc

    Comentariu

    • nyk35
      Incepator
      • 22.feb.2009
      • 3

      tevi,trasee incalzire, distribuitoare...

      Puteti, sa-mi faceti o schita pt instalatia termica pt casa (diametrul tevilor ptr trasee)si dimensiunea caloriferilor ptr. fiecare camera?
      Casa este P+M si este izolata pe exterior cu polistiren expandat de 8cm la Nord si restul de 5 cm.
      Am facut o mica schita a casei (P+M) si a instalatiei de climatizare (cazan+tevi+calorifere).
      As dori sa merg cu teava din Cu.
      Traseul apei l-as dori ca cel in schita, daca se poate, cu doua trasee jos si doua sus, plus atat jos cat si sus un traseu cu apa calda de la boiler la baie.
      Instalatia vreu sa o montez eu.
      Ca si cazan, voi merge pe un Buderus sau Bosch de 36kW.
      Schitete P si a M sunt:
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        Postat în original de mercedes_benz
        buna seara
        am o singura intrebare
        sunt constrans de situatie si nu pot monta un filtru Y decat vertical
        este bine sau nu? am inteles de la un instalator ca acest filtru se monteaza doar orizontal, dar in cazul meu nu am cum orizontal
        filtru Y vreau sa-l pun pe returul de calorifere la o centrala termica
        va multumesc
        Nu e nici o problema daca filtru Y este montat vertical.

        Comentariu

        • cosminim
          Incepator
          • 28.iun.2011
          • 1

          Salutare la toata lumea, am o mica mare problema pe care nu stiu cum sa o rezolv si as aprecia foarte mult daca m-ati putea ajuta ...Am 2 geamuri de 1800 pe 2100 pe hol (2 holuri, sus jos) .In partea de jos exista doar un rand de caramida de 29 de inalta (casa este la rosu). Dupa cum banuiti problema este la amplasarea caloriferelor astfel incat sa nu apara condens ulterior...Geamurile fiind aproape de sus pana jos nu am loc de calorifer normal sub geamuri si m-am gandid daca este posibil si suficient sa montez calorifer inalt pe ORIZONTALA (Ferroli tal 1800 2 elementi sunt aprox 160mm latime)? Sau daca de exemplu duc o teava de cupru de 3 ori pe sub geamuri ( pe latimea aia de 20 de cm cat o sa-mi permita )?Stiu de radiatoarele de pardoseala insa pretul avand in vedere ca am nevoie de 4 ma duce mai mult ca centrala... Instalatorul imi spune sa mai cladesc inca 2 randuri de caramida si sa pun calorifere normale insa se strica tot aspectul generat de arhitect...
          Multumesc anticipat pt eventualele sfaturi !!!

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            Puteti pune fara nici o problema un radiator vertical langa geam atentie insa ca acesta trebuie putin supradimensionat tocmai din cauza ca e pus langa si nu sub geam.

            Comentariu

            • johnnybegoode
              Incepator
              • 29.mar.2011
              • 54

              Buna ziua, am ajuns si eu la instalatia termica si sanitara...Casa este P+M BCA si lemn, izolat cu 10 sau poate char 15 cm de polistiren....Am centrala pe gaz, un Immergas de 24 kW...Instalatia vreau sa o realizez singur din pexal Henco, cu distribuitoare de 16 si intrarea de 20...La parter: circuitul 1 2 calorifere de 33k la 300x1400 si unul de 22 k la 600x600, circ 2: hol cu 600x1200, baie 600x600 si o debara cu 11k la 600x400...Etajul: circ 1: doua dormitoare cu cate un calorifer de 600x1000, circ 2 un dormitor cu 600x1000 si un dressing cu un 600x400 si circ 3 cu baia cu 600x800 si un alt dressing cu o scarita de 1m...Voi pune cronotermostatul la parter iar caloriferele de la etaj vor avea toate robineti termostatati...Apa calda si rece o voi aduce in bai prin Henco de 20 si voi folosi distribuitoare de 16...Sa pun distribuitoarele de caldura si apa in serie sau in paralel? Credeti ca am facut vreo greseala pe undeva? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri...

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                Distribuitoarele le puteti monta in serie fara nici o problema. Nu am observat nici o greseala mare in descrierea instalatiei dumneavoastra.

                Comentariu

                • martianivan
                  Incepator
                  • 15.aug.2011
                  • 4

                  Buna ziua,

                  Am cumparat un apartament cu 3 cam, care avea o instalatie mixta din propilena si cupru.Am adus si cateva modificari la apartament in sensul ca am scos usa dintre balcon si bucatarie, astfel renuntand la caloriferul din bucatarie, urmand sa pun un calorifer mai mare decat cel existent in balcon care sa le acopere ca putere pe cele 2, care erau inainte . Prin urmare trebuie sa refac intregul traseu. Va rog sa ma ajutati in dimensionarea corecta a tevilor.Eu m-am gandit in felul urmator:
                  - Alimentare centralei se se faca pe 15mm/1mm
                  - Traseu apa calda pe 15mmm
                  - Tur /retur din centrala pana in balconul de la dormitor sa fie de 18, apoi reductie de 15 catre caloriferul din balcon , de care sa ma leg prin strapungerea peretului cu cel din dormitor , continuand tot cu 15 mm si in baie
                  - Caloriferele din balconul de la bucatarie si sufragerie cu 15, fiind distanta mica de la centrala

                  In bucatarie, cele 2 tevi (apa calda si alimentarea centralei ) le voi trece prin sapa in dreptul unde se gasea usa de la balcon, folosind cupru moale la colac, pt a evita fitinguri ingropate.
                  In balconul mare de la dormitor gresesc cu ceva daca nu pun caloriferul sub geam? Mentionez faptul ca apart este izolat exterior si interior si are tamplarie pvc cu geam termopan

                  Pentru a intelege mai bine am atasat si schita apartamentului. Va multumesc!
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    Postat în original de martianivan
                    Buna ziua,

                    Am cumparat un apartament cu 3 cam, care avea o instalatie mixta din propilena si cupru.Am adus si cateva modificari la apartament in sensul ca am scos usa dintre balcon si bucatarie, astfel renuntand la caloriferul din bucatarie, urmand sa pun un calorifer mai mare decat cel existent in balcon care sa le acopere ca putere pe cele 2, care erau inainte . Prin urmare trebuie sa refac intregul traseu. Va rog sa ma ajutati in dimensionarea corecta a tevilor.Eu m-am gandit in felul urmator:
                    - Alimentare centralei se se faca pe 15mm/1mm
                    - Traseu apa calda pe 15mmm
                    - Tur /retur din centrala pana in balconul de la dormitor sa fie de 18, apoi reductie de 15 catre caloriferul din balcon , de care sa ma leg prin strapungerea peretului cu cel din dormitor , continuand tot cu 15 mm si in baie
                    - Caloriferele din balconul de la bucatarie si sufragerie cu 15, fiind distanta mica de la centrala

                    In bucatarie, cele 2 tevi (apa calda si alimentarea centralei ) le voi trece prin sapa in dreptul unde se gasea usa de la balcon, folosind cupru moale la colac, pt a evita fitinguri ingropate.
                    In balconul mare de la dormitor gresesc cu ceva daca nu pun caloriferul sub geam? Mentionez faptul ca apart este izolat exterior si interior si are tamplarie pvc cu geam termopan

                    Pentru a intelege mai bine am atasat si schita apartamentului. Va multumesc!
                    Daca nu puneti radiatorul sub geam ar trebui putin supradimensionat. In rest totul este in regula.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6453

                      Postat în original de martianivan
                      [...] Caloriferele din balconul de la bucatarie si sufragerie cu 15, fiind distanta mica de la centrala [...]
                      Eu aş folosi ţeavă de 18 de la centrală pînă la primul calorifer.

                      Postat în original de martianivan
                      [...] In balconul mare de la dormitor gresesc cu ceva daca nu pun caloriferul sub geam?
                      La o primă vedere, aş spune că "NU". Totuşi, cîteva lămuriri suplimentare ar fi binevenite. La care calorifer vă referiţi: la cel din dormitor sau la cel din balcon? Mai există uşa dintre dormitor şi balcon? Balconul este închis cu "termopan"? În rest, este termoizolat corespunzător?


                      L.E. Ţevile din balcon spre baie nu vor putea avea traseul figurat de Dvs.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • martianivan
                        Incepator
                        • 15.aug.2011
                        • 4

                        Va multumesc pentru sfaturi!
                        Voi merge cu 18 mm pana la primul calorifer din balcon si apoi cu 15 mm spre sufragerie. Balconul de la dormitor este izolat si are si geam termopan si ma exista si usa de acces. In legatura cu traseul tevii spre baie, nu va fi cum am desenat eu(nu a fost atent la detalii), va trece mai intai prin dormitor

                        Comentariu

                        • Tokai
                          Incepator
                          • 29.mar.2005
                          • 34

                          Cu sau PPR?

                          Vreau sa schimb instalatia interioara din apartament, care acum e din pexal.

                          Ce anume este mai bun: Cu sau PPR?
                          Care este mai eficienta?
                          Ce diametre de tevi se folosesc la Cu si care la PPR?

                          Centrala de apartament este un Indesit de 24kw, cred. (e vorba de incalzire si alimentare cu apa a chiuvetelor/cazii de baie)

                          Are ceva daca schimb caloriferele cu unele din tabla? Acum am numai unul din tabla intr-o camera si unul portprosop in baie.

                          O formula scurta, cat de cat eficienta pentru calculul puterii radiatoarelor de otel?

                          Apartamentul este izolat, ferestrele sunt din termopan cu tamplarie PVC in 3 camere Gealan, dar peretii sunt in calea vantului care bate cu putere.
                          Stiu ca sunt multe intrebari, dar, na, asta e...omul bun raspunde fara sa comenteze.
                          Multumesc.
                          (instalatie din pexal e cam veche, m-am cam saturat ca in fiecare an sa tot inlocuiesc bucati din ea)

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3606

                            Teva de cupru este mai indicata decat cea de PPR, dar area dezavantajul ca e mai scumpa.

                            Comentariu

                            • Tokai
                              Incepator
                              • 29.mar.2005
                              • 34

                              Ok, am mai auzit raspunsul asta, dar de ce este mai indicata? Care sunt avantajele/dezavantajele sale? Se merita diferenta?

                              Comentariu

                              • ghimarcat
                                Membru Marcant
                                • 19.feb.2006
                                • 412

                                Postat în original de bam
                                Noi am optat pt pex. Incalzirea este prin pardoseala cu calorifere iar camera centralei arata cam asa:
                                Aici e facuta instalatia dupa ce s-a tencuit? Cum se face reparatia peste tevi?
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...