Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • johnnybravos69
    Incepator
    • 08.iun.2010
    • 6

    Montare centrala pe lemne

    Buna ziua, as dori sa montez o centrala pe lemne si carbuni tip Viadrus U22 6D de 30 KW si m-ar interesa si pe mine o schema de montare plus instalatia respectiva, marimea tevilor, mufe etc. Casa este construita in linie 4 camere si o baie, trecerea facandu-se dintr-o camera in cealalta. Centrala o sa fie montata intr-o camera separata mai jos fata de nivelul casei cu 3 m. Camerele au o inaltime de 2.5 m. Pe langa centrala am achizitionat si vas de expansiune, vana de amestec, 2 supape de siguranta, pompa de putere mare nu stiu exact, Clapeta cu arc de sens. Casa este izolata la exterior cu celuloza de 5 cm iar la interior rigips si vata de sticla,tot de 5 cm, geamuri de termopa din aluminu. Tevile as vrea sa le pun pe PPr cu insertie. Daca poate cineva sa ma ajute cu o schema chiar de mana si sa scrie fiecare element unde trebuie pus as fi profund indatorat. Va multumesc pentru intelegere si sper sa ma puteti ajuta.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3606

      Imi pare rau sa va spun dar din schita respectiva nu se intelege nimic, plus ca nu pot intelege cum de nu aveti o schita a casei din moment ce pentru autorizarea constructiei ati avut nevoie de un arhitect.

      Comentariu

      • johnnybravos69
        Incepator
        • 08.iun.2010
        • 6

        Am dar nu am un scaner sa o scanez.
        Atunci decat un model de montare a pompei si a celorlalte elemente, clapeta de sens, vana, filtru Y, robineti, vas expansiune, aerisitor.

        Comentariu

        • nexusryder
          Incepator
          • 24.iun.2011
          • 11

          Intrebare

          Buna seara!
          Mi-am montat inca un calorifer in camera. Distanta intre calorifer si teava de apa calda este de aprox.2m. Problema este ca nu se incalzeste deloc. Daca ii fac "aerisire", ajunge apa calda la el, dar imediat ce am oprit procesul se raceste intreg caloriferul si teava de la principala pana la calorifer. Am gresit eu ceva la montaj sau nu este presiune de la RADET? Mentionez ca teava de apa calda (principala) este calda numai pana in dreptul racordului; restul tevii pana in tavan este rece.
          Va multumesc!

          Comentariu

          • victori
            Incepator
            • 23.iun.2011
            • 20

            Trebuie facuta o aerisire a intregii instalatii. pe teava de tur care nu se mai incalzeste deasupra, la ultimul etaj se afla probabil un robinet de aerisire.

            Comentariu

            • nexusryder
              Incepator
              • 24.iun.2011
              • 11

              Merci frumos! O sa incerc si varianta asta.

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                Sunt doua variante :

                1. dimensionarea proasta a conductelor .

                2. debit prea mic de la radet sau utilizarea acestuia in exces de catre unii vecini (radiatoare foarte mari sau prelungiri excesive de conducte).

                Comentariu

                • johnnybravos69
                  Incepator
                  • 08.iun.2010
                  • 6

                  Chiar nu stie nimeni o schema cu elementele spuse de mn?

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    Postat în original de johnnybravos69
                    Am dar nu am un scaner sa o scanez.
                    Atunci decat un model de montare a pompei si a celorlalte elemente, clapeta de sens, vana, filtru Y, robineti, vas expansiune, aerisitor.
                    1. Clapeta de sens se monteaza pe tur la iesirea din central astfel incat agentul termic sa nu se poata intoarce in centrala.

                    2. Vana cu trei cai (de amestec) se monteaza intre tur si retur astfel incat sa se realizeze un amestec al agentului termic intre tur si retur ca temperatura returului la intrarea in centrala sa nu fie sub un anumit prag.

                    3. Filtru Y pe retur.

                    4. Vas de expansiune pe retur.

                    5. Aerisitorul in locurile inalte ale circuitului inainte de coborari.

                    Comentariu

                    • johnnybravos69
                      Incepator
                      • 08.iun.2010
                      • 6

                      Multumesc mult.

                      Comentariu

                      • johnnybravos69
                        Incepator
                        • 08.iun.2010
                        • 6

                        Pentru centrala de 30 kw si lungimea traseului de 30 m de ce grosime trebuie sa fie teava de tur si retur? 1 tol sau 1 1/4 tol?

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          Postat în original de johnnybravos69
                          Pentru centrala de 30 kw si lungimea traseului de 30 m de ce grosime trebuie sa fie teava de tur si retur? 1 tol sau 1 1/4 tol?
                          Mai multe detalii ca nu e foarte corect pusa intrebarea.

                          Comentariu

                          • johnnybravos69
                            Incepator
                            • 08.iun.2010
                            • 6

                            Ma refeream la diametrul tevii cu care plec din centrala. Traseul o sa fie pe 3/4.

                            Comentariu

                            • felian
                              Incepator
                              • 07.ian.2011
                              • 13

                              Va salut! In imaginea alaturata este planul de la etaj, unde am montate 3 calorifere si 2 la parter pe acelasi traseu. Cele 5 calorifeere (1.2.3.4.5 din plan) au fost trase cu teava PPR de 25 pana in dreptul lor ,iar de acolo cu teava de 20 . Caloriferele 6 si 7 din plan plus alte 3 calorifere care o sa vina la parter, nu stiu daca ar trebui legate pe acelasi traseu sau trebuie facut un alt traseu.
                              In plan din punctele A si B respectiv C si D coboara la parter teava la caloriferele 4 si 5.
                              Va multumesc foarte mult!
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3606

                                Este corect ceea ce e desenat acolo, dar mai trebuie verificate puterile radiatoarelor respective.

                                Comentariu

                                Procesare...