Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • adriann
    Incepator
    • 28.sep.2010
    • 70

    Salut,

    Pentru o casa noua, P+M, instalatia de incalzire o sa aiba la baza o centrala electrica. Ce imi recomandati pentru trasee: PPR, pexal sau cupru? Eu deocamdata am citit lucruri bune despre PPR. Incalzirea este de tip clasic, nu prin pardoseala. Radiatoarele din otel sunt ok?

    Mersi!

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6453

      Postat în original de adriann
      [...] Pentru o casa noua, P+M, instalatia de incalzire o sa aiba la baza o centrala electrica. Ce imi recomandati pentru trasee: PPR, pexal sau cupru? [...]
      Dintre cele trei variante propuse de tine, eu aleg... PE-X-ul pipe-in-pipe.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Paulorossi
        Membru
        • 24.aug.2010
        • 271

        Postat în original de adriann
        Salut,

        Pentru o casa noua, P+M, instalatia de incalzire o sa aiba la baza o centrala electrica. Ce imi recomandati pentru trasee: PPR, pexal sau cupru? Eu deocamdata am citit lucruri bune despre PPR. Incalzirea este de tip clasic, nu prin pardoseala. Radiatoarele din otel sunt ok?

        Mersi!
        Poti folosi cu succes orice tip de teava atata timp cat respecti specificatiile produsului.PPR si pexal merg la o temperatura mai joasa(max 70) pt functionarea de lunga durata si rezistenta in timp.Cupru/inoxul e cel mai bun dar deosebit de scump.Teava pex pipe in pipe e aproape la fel de scumpa ca si cupru si are aproape aceleasi domenii de temp ca si teava ppr si pexal doar ca are memorie si se preteaza destul de bine in in cazuri nefavorabile(temperaturi scazute) sau defectiuni care se pot remedia usor prin inlocuire.
        Personal,avand centrala electrica,deci poti seta temperatura agentului de lucru, as folosi ppr cu insertie fibra compozita(cel mai bun pret/calitate) care rezista si la varfuri de 90 grade.
        Succes!

        Comentariu

        • becuriculed
          Incepator
          • 04.ian.2012
          • 4

          V-as sfatuii sa treceti pe panouri solare sunt mult mai eficiente, si mult mai rentabile, faceti o investitie care trebuuie amortizata in timp
          Semnatura stearsa de PowerMC - Atentie la Regulamentul Forumului!

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            Postat în original de adriann
            Salut,

            Pentru o casa noua, P+M, instalatia de incalzire o sa aiba la baza o centrala electrica. Ce imi recomandati pentru trasee: PPR, pexal sau cupru? Eu deocamdata am citit lucruri bune despre PPR. Incalzirea este de tip clasic, nu prin pardoseala. Radiatoarele din otel sunt ok?

            Mersi!
            PPR-ul si cupru sunt o solutie, atentie ca domnul RaduCA v-a recomandat PE-X - care nu este tot una cu PEXAL.

            PE-X montat pipe in pipe ar fi o solutie foarte buna si are avantajul ca in cazul unei avarii se pot inlocui foarte usor conductele.

            Comentariu

            • Sandu_T
              Membru Marcant
              • 18.nov.2011
              • 358

              Postat în original de Consultant climatizare
              PPR-ul si cupru sunt o solutie, atentie ca domnul RaduCA v-a recomandat PE-X - care nu este tot una cu PEXAL.

              PE-X montat pipe in pipe ar fi o solutie foarte buna si are avantajul ca in cazul unei avarii se pot inlocui foarte usor conductele.
              Ce părere aveţi despre PEX tras printr-un traseu PEX-AL crăpat?
              Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

              Comentariu

              • fedutu
                Incepator
                • 07.ian.2012
                • 1

                tevi pt calorifere

                B. ziua.si la multi ani...am si eu o intrebare daca se poate sa-mi zica.. cineva cum ar fi mai bine tevile de la centrala sa fie ingropate in perete sau aplicate pe din afara.ca tot aud pe la uni ca prin prete sar pierde din caldura si mai bine ar fi montate pe din afara....as vrea un sfat daca se poate.....multumesc anticipat...numai bine ...

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6453

                  Pentru că nu aţi dat mai multe detalii şi răspunsul meu este mai "sărăcuţ": prefer şi recomand varianta cu ţevile "îngropate" în şapă şi/sau pereţi. Acea "pierdere de căldură" nu este un criteriu după care să se facă o astfel de alegere.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Paulorossi
                    Membru
                    • 24.aug.2010
                    • 271

                    Postat în original de Sandu_T
                    Ce părere aveţi despre PEX tras printr-un traseu PEX-AL crăpat?
                    Idee proasta.Mai bine mergi la un magazin de electrice si cumperi tuv flexibil din pvc special pt sapa.Costa maxim 1 ron/ml si e o solutie eleganta.Pex-ul momentan e o solutie destul de scumpa,in plus iti trebuie si o trusa speciala de sertizare care costa si ea bani.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6453

                      Postat în original de Paulorossi
                      [...] Pex-ul momentan e o solutie destul de scumpa [...]
                      Consider că acestă afirmaţie (dată fiind relativitatea ei) este una incompletă.


                      Postat în original de Paulorossi
                      [...] in plus iti trebuie si o trusa speciala de sertizare [...]
                      Se poate folosi PE-X la instalaţii şi fără trusa de sertizare.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • afterwards
                        Incepator
                        • 30.aug.2011
                        • 21

                        Buna ziua. Pentru instalatia termica a unei case P+1, supraf.utila 55mp/ etaj, centrala pe gaz cu tiraj fortat- este indicata utilizarea distribuitoarelor pe circuitul de incalzire al caloriferelor? Pe fiecare nivel vor fi 5 calorifere, tevile se vor trage prin sapa. Este necesar montajul acestor distribuitoare chiar daca suprafata casei este mica? Alta intrebare, montajul instalatiei termice trebuie facut obligatoriu de o persoana/firma cu atestare ISCIR?

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12227

                          Postat în original de RaduCA
                          .....Se poate folosi PE-X la instalaţii şi fără trusa de sertizare.
                          Mai precis se pot folosi conectori de PEXAL , fara probleme .

                          Postat în original de afterwards
                          Buna ziua. Pentru instalatia termica a unei case P+1, supraf.utila 55mp/ etaj, centrala pe gaz cu tiraj fortat- este indicata utilizarea distribuitoarelor pe circuitul de incalzire al caloriferelor? ........Este necesar montajul acestor distribuitoare chiar daca suprafata casei este mica? Alta intrebare, montajul instalatiei termice trebuie facut obligatoriu de o persoana/firma cu atestare ISCIR?
                          Sistemul de distributie spre calorifere , se alege in functie de " impartirea " casei si banii disponibil .
                          Nu trebuie facut montajul de cineva autorizat , dar trebuie facut de cineva care se pricepe .
                          Fișiere Atașate
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • afterwards
                            Incepator
                            • 30.aug.2011
                            • 21

                            Multumesc de raspuns. As avea posibilitatea sa amplasez ambele distribuitoare pe axa de simetrie a casei, dar voiam sa analizez care ar fi avantejele distribuitoarelor versus conectarea in paralel a caloriferelor de la aceeasi traseu orizontal al tevii cu agent termic pe fiecare nivel. Ca argumente pt ultima varianta, lungimea traseului de teava tur de la punctul zero pana la caloriferul terminal e de max.20m iar tevile vor fi ingropate sub sapa, temperatura apei nu va scadea semnificativ.

                            Comentariu

                            • Dogmatix
                              Incepator
                              • 11.ian.2012
                              • 2

                              fiecare din sisteme , cu distribuitor sau telescopic , are dezavantajele si avantajele sale , doar un bun proiectant de instalatii de incalzire poate sa faca un proiect de instalatie bun si acolo in functie de ceva parametri poate face proiectul si spune care din sisteme il alege

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3606

                                Postat în original de afterwards
                                Buna ziua. Pentru instalatia termica a unei case P+1, supraf.utila 55mp/ etaj, centrala pe gaz cu tiraj fortat- este indicata utilizarea distribuitoarelor pe circuitul de incalzire al caloriferelor? Pe fiecare nivel vor fi 5 calorifere, tevile se vor trage prin sapa. Este necesar montajul acestor distribuitoare chiar daca suprafata casei este mica? Alta intrebare, montajul instalatiei termice trebuie facut obligatoriu de o persoana/firma cu atestare ISCIR?
                                Solutia cu distribuitoare va ofera foarte multa flexibilitate in ceea ce priveste controlul temperaturii in camere cat si a executiei.
                                Diferenta de pret fata de solutia clasica nu cred ca este atat de mare.

                                Comentariu

                                Procesare...