Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vasilica 14
    Incepator
    • 07.mar.2012
    • 14

    apropo de cele 13 calorifere pe care trebuie sa le pun (inca) am 3 calorifere de 2 metri (calculate) si mam gandit sa le pun din aluminiu (caloriferele) ce parere aveti . sunt putine13? casa este izolata cu neupor de la amvic 15 cm,geamuri cu 6 camere cu 3 randuri de sticla cu sticla lowe si cu argon ,mansarda izolata cu 25 cm de vata minerala.

    Comentariu

    • vasilica 14
      Incepator
      • 07.mar.2012
      • 14

      casa are jos bucatarie ,baie ,dormitor,hol si living iar sus 2 dormitoare ,baie,hol,living si debara

      Comentariu

      • vasilica 14
        Incepator
        • 07.mar.2012
        • 14

        http://www.edilkamin.com/it/termocam...rismatico.aspx acesta ar fi termocamino care asi dori sa il montez ce parere aveti sau poate ma ajutati cu alte modele

        Comentariu

        • vasilica 14
          Incepator
          • 07.mar.2012
          • 14

          scuzatima casa are 250mp locuibili

          Comentariu

          • dragos2012
            Incepator
            • 16.feb.2012
            • 21

            Buna ziua,
            am vazut planurile dvs. ( arata mult mai bine decat ale mele ) si voi incerca pe cat posibil sa le fac la fel si pe ale mele, in situatia in care trebuie sa trec cu teava prin golul usii care ar fi principalul impedimet ? Daca sa zicem ca in unele cazuri voi venii cu teava perpendicular spre radiator care ar fi principala problema ? O sa incerc sa modific pe planuri traiectele as cum mi-ati spus si le pun apoi pe forum sa-mi spuneti daca le-am facut bine.
            Referitor la distribuitoare, cele cu robinete cu ventil sunt cele din a 2-a poza ? care ar fi problema la cele cu sfera ? se rugineste bila aia din interior si nu mai inchid bine ?
            Multumesc inca odata pentru sfaturi.
            tudorb, asa cum am mai spus daca bagi teava aia de PEX direct prin sapa fara tub gofrat de protectie e pacat de ea, asa ca cel mai bine mai faci un efort si cumperi si tubul gofrat.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • TudorB
              Incepator
              • 13.mar.2012
              • 53

              Postat în original de RaduCA
              La ce anume veţi folosi fiecare dintre cele două tipuri de ţevi?

              PPR-ul la apa rece si ACM (coloana de sanitare) iar pe-x-ul pt incalzire, asa cum am mai spus, la calorifere.


              Ce anume stiţi despre ţeava pe care aţi cumpărat-o, în afară de cele spuse mai sus?

              Nimic, doar ca pe mine ma interesa teaxa pe-x care sa-mi faca legatura intre distribuitoare si calorifere.



              Da' se pricepe vînzătorul ăsta, nu glumă! Haideţi să vă spun şi eu ceva: dintre materialele folosite la ţevi/conducte (CU, PEX-AL, PPR, PE-RT, PB, PVC, OL, PE-X etc.), PE-X-ul are cel mai mare coeficient de dilatare. Na! că v-am dat de treabă, pentru că acum aveţi două păreri care sînt diametral opuse.
              Oricum, deşi ajută într-un fel în această problemă, principalul rol al "copexului" nu are legătură cu dilatarea conductei.

              Mersi, oricum am cumparat copex dar nu de ajuns si nu stiam daca sa mai iau sau nu.



              Care anume era PE-X-ul "alb normal" şi care este acela "ceva mai bun"?

              Pe pe-x-ul alb era stantat pe el o marca italieneasca si atat iar pe cel cumparat, pe care am precizat ca sper ca e mai bun, scrie cu bariera de oxigen.



              Dacă vă doriţi un sistem "pipe-in-pipe"... "DA". Dacă nu... "NU".

              Da.



              Din punctul de vedere al proprietăţilor mecanice, culoarea nu are importanţă. Am spus şi cu altă ocazie, culorile pot ajuta la deosebirea mai rapidă a traseelor de apă caldă/tur (roşu) de cele de apă rece/retur (albastră).

              Inteles.



              Da şi nu... Nu ar fi cine-ştie-ce probleme dacă este copex electric, dar să respecte condiţile necesare scopului pentru care este folosit în acest caz: rezistenţa mecanică şi dimensiunile.

              Daca copexul e negru, probabilitatea ca el sa fie electric e mare, mai ales ca cei e la care am luat pe-x-ul si alte maruntisuri vindeau si electrice.



              Bariera nu este de vapori, ci de oxigen. Nu ştiu ce anume vreţi Dvs. să faceţi/obţineţi, dar rolul acestei protecţii este să permită înlocuirea conductei de PE-X din interiorul său, la fel cum şi copexul electric permite schimbarea conductorilor electrici.
              Am gresit cand am scris "bariera de vapori" - dupa cum vedeti peste tot cam scris "bariera de oxigen". Deja instalatorul s-a apucat sa-mi puna teava pe-x cu copex.

              Inca o intrebare: care ar fi distanta ideala la care ar trebui montate distribuitoarele? Unii zic ca pe la mijloc, desi distanta e cam mare de centrala, altii zic cat mai aproape de centrala pt a nu fi fortata.
              Ultima editare de TudorB; 19.mar.2012, 15:50.

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                @ vasilica 14: Discuţiile despre calorifere şi termo-şeminee sînt off-topic aici, aşa că ar fi mai corect să postezi întrebările tale pe topicele potrivite fiecărui subiect.

                --------------------------

                Postat în original de dragos2012
                [...] in situatia in care trebuie sa trec cu teava prin golul usii care ar fi principalul impedimet? [...]
                Nu este nici un impedimet, se poate trece cu ţeava şi prin golul uşii. Eventualele probleme se vor putea vedea după ce tîmplarul sau parchetarul va monta pragurile la uşi.


                Postat în original de dragos2012
                [...] Daca sa zicem ca in unele cazuri voi veni cu teava perpendicular spre radiator care ar fi principala problema? [...]
                Problemele nu ar fi la pozarea ţevilor, nici la utilizarea instalaţiei, ci doar în eventualitatea că va trebui să schimbaţi ţeva.


                Postat în original de dragos2012
                [...] O sa incerc sa modific pe planuri traiectele as cum mi-ati spus si le pun apoi pe forum sa-mi spuneti daca le-am facut bine. [...]
                Este bine aşa.


                Postat în original de dragos2012
                [...] Referitor la distribuitoare, cele cu robinete cu ventil sunt cele din a 2-a poza? [...]
                Da.


                Postat în original de dragos2012
                [...] care ar fi problema la cele cu sfera? se rugineste bila aia din interior si nu mai inchid bine? [...]
                Din ceea ce ştiu eu, ea ar trebui să fie din inox, deci nu rugineşte. Cum nu cred că veţi folosi apă dedurizată, problema robinetelor cu bilă ar fi blocarea lor datorită depunerilor.

                --------------------------

                Postat în original de TudorB
                PPR-ul la apa rece si ACM (coloana de sanitare) iar pe-x-ul pt incalzire, asa cum am mai spus, la calorifere. [...]
                De ce nu aţi folosit PE-X şi la traseele de apă?


                Postat în original de TudorB
                [...] Nimic, doar ca pe mine ma interesa teaxa pe-x care sa-mi faca legatura intre distribuitoare si calorifere. [...]
                Păi... nu este prea bine! Aveţi o aşa de mare încredere în toate produsele turceşti comercializate pe la noi?


                Postat în original de TudorB
                [...] Pe pe-x-ul alb era stantat pe el o marca italieneasca si atat iar pe cel cumparat, pe care am precizat ca sper ca e mai bun, scrie cu bariera de oxigen. [...]
                "Speranţa moare ultima."


                Postat în original de TudorB
                [...] Daca copexul e negru, probabilitatea ca el sa fie electric e mare, mai ales ca cei e la care am luat pe-x-ul si alte maruntisuri vindeau si electrice.[...]
                Ori nu m-aţi înţeles, ori nu aţi citit cu atenţie: eu am spus ceva mai sus că acesta poate fi şi electric, dar DOAR dacă respectă cele două condiţii.


                Postat în original de TudorB
                [...] Inca o intrebare: care ar fi distanta ideala la care ar trebui montate distribuitoarele? [...]
                În cazul unor case precum a Dvs. nu există o distanţă ideală, deci puteţi să le poziţionaţi şi într-unul dintre "colţurile" casei.


                Postat în original de TudorB
                [...] Unii zic ca pe la mijloc, desi distanta e cam mare de centrala, altii zic cat mai aproape de centrala pt a nu fi fortata.
                Această apropiere/distanţare a distribuitoarelor de centrală nu este importantă la o casă precum a Dvs.. Mai concret, dacă "centrala va fi forţată" (de fapt, cred că mai curînd este vorba de faptul că pompa centralei nu va face faţă) cînd distribuitoarele sînt amplasate la distanţă mai mare de centrală, atunci cu siguranţă ea "va fi forţată" şi cînd acestea vor fi amplasate în apropierea ei. Avantajul montării cît mai central a distribuitoarelor este consumul mai mic de ţeavă, dar nu la orice casă se poate face acest lucru.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • dragos2012
                  Incepator
                  • 16.feb.2012
                  • 21

                  Am inteles, daca trec tevile prin golurile de usa, e riscant ca se poate gaurii teava din greseala cand se monteaza pragurile la usi, daca nu am alta solutie si trec prin golul de usa voi nota exact pe unde trece teava si apoi marchez si peste sapa si ii spun meseriasului sa aiba mare grija ca daca imi sparge PEX-ul mor cu el de gat, ( cel mai bine cand da gaurile stau langa el ), iar legat de pozarea tevilor in lateral fata de radiator, am priceput e mai usor sa schimbi teava in caz de avarie ( inginerul lu peste mi le-a facut pe toate perpendicular pe radiator si acum o sa ma chinui eu sa fac alte trasee, o sa incerc in seara asta sa stau si sa le modific ).
                  Legat de distribuitoare, cred ca le voi folosii pe cele din bronz dar cu robinete cu ventil ( recunosc ca cele din inox sunt cele mai bune dar sunt si cele mai scumpe ). In final am inca o intrebare : conexiunile de la radiatoare cum sa le fac - sa montez turul si returul folosind cupsale si prelungiri de cupru pana in robineti (montaj ingropat in perete) sau sa las sa iasa teaxa de PEX afara ? A 2-a varianta e mai inestetica dar ce alte probleme ar mai avea ?
                  Multumesc.

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    Postat în original de dragos2012
                    Am inteles [...]
                    Da, ai înţeles foarte bine, dovada fiind faptul că (,) concluziile la care ai ajuns sînt cele corecte.


                    Postat în original de dragos2012
                    [...] Legat de distribuitoare, cred ca le voi folosii pe cele din bronz dar cu robinete cu ventil (recunosc ca cele din inox sunt cele mai bune dar sunt si cele mai scumpe). [...]
                    Nu am spus nimic despre cele din inox, pentru că, sincer, nu cunosc care ar fi avantajul/-ele major/-e al/-e lor faţă de cele de bronz.


                    Postat în original de dragos2012
                    [...] In final am inca o intrebare : conexiunile de la radiatoare cum sa le fac - sa montez turul si returul folosind cupsale si prelungiri de cupru pana in robineti (montaj ingropat in perete) sau sa las sa iasa teaxa de PEX afara? A 2-a varianta e mai inestetica dar ce alte probleme ar mai avea? Multumesc.
                    Probleme nu vor fi cu nici una dintre ele. Eu am folosit ambele metode, ba chiar şi pe o a treia (care derivă din prima, faţă de ea are şi avantaje, dar şi dezavantaje). Concluziile mele:
                    - varianta 1: estetică, dar şi ceva mai costisitoare (ca materiale, dar şi ca manoperă)
                    - varianta 2: mai puţin estetică, dar este cea mai simplă şi mai puţin costisitoare
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • jhonyy
                      Membru
                      • 04.ian.2007
                      • 262

                      Eu am folosit distribuitoare cu bila din bronz la fel ca cele din poza si sunt proaste. Pierd apa pe la robinet. Din 10 bucati 9 au avut probleme si a trebuit sa le schimb pe toate. Luati ceva bun de prima data .

                      Comentariu

                      • dragos2012
                        Incepator
                        • 16.feb.2012
                        • 21

                        Legat de distribuitoare asa cum mi-ati recomandat, voi lua de bronz cu robinete cu ventil, in legatura cu conexiunile de la radiatoare sincer as merge pe varianta 2 ca e mai simpla si mai putin costisitoare si se schimba si teava mai usor daca e vreo problema.
                        PS :am primit oferta si incerc acum sa va trimit PM. Multumesc de sfaturi.
                        Ultima editare de dragos2012; 22.mar.2012, 13:25.

                        Comentariu

                        • marinick
                          Incepator
                          • 05.ian.2012
                          • 6

                          incalzire in pardoseala

                          Salut , acum ca s-a incalzit urmeaza sa fac instalatia de incalzire .
                          Va fi prin pardoseala si nu stiu inca ce fel de teava , tub . . . sa folosesc.
                          Ceva sfaturi de la cunoscatori ?
                          Multumesc anticipat

                          Comentariu

                          • ghimarcat
                            Membru Marcant
                            • 19.feb.2006
                            • 414

                            Este corecta urmatoare schema de realizare a instalatiei de incalzire? Distribuitorul de la etaj urmeaza a fi amplasat pe hol.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • bluetextil
                              Incepator
                              • 30.oct.2011
                              • 12

                              @RaduCA, am tot citit mai toate topicurile de instalatii si e foarte greu de luat o decizie. Teoretic, e de ales pex-a, dar cand ajungi la partea financiara cateodata nu-ti ies socotelile. Asa ca imi permit sa te deranjez si sa iti cer un sfat vis a vis de materiale pentru instalatiile termice si sanitare ingropate in sapa la o casa parter, 120mp. Am citit pe undeva ca ai facut o referire pozitiva la "Ţeavă PE-Xc 16*2,2 tip pipe-in-pipe de la GPP Ltd. Produs foarte bun, preţ la fel, unicul importator/distribuitor foarte amabil". N-am reusit sa-l gasesc. Multam.

                              Comentariu

                              • RaduCA
                                Living Legend
                                • 09.oct.2005
                                • 6360

                                Ai PM cu informaţia solicitată.
                                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                                Comentariu

                                Procesare...