Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6452

    Postat în original de marinick
    Salut, acum ca s-a incalzit urmeaza sa fac instalatia de incalzire. Va fi prin pardoseala [...]
    Ce anume va fi "prin pardoseală": instalaţia de încălzire sau încălzirea efectivă?


    Postat în original de ghimarcat
    Este corecta urmatoare schema de realizare a instalatiei de incalzire? [...]
    Principial, este corectă. În funcţie de cum sînt amplasate distribuitoarele şi centrala, poţi folosi una din schemele de mai jos.
    Fișiere Atașate
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • marius_roman
      Incepator
      • 09.iun.2009
      • 17

      Buna ziua,

      Domnule RaduCA, am vazut pe acest topic o serie de informatii utile de la dumneavoastra. Sunt in stadiul in care merg sa ma aprovizionez cu materiale pentru instalatia de inclazire. Merg pe varianta: centrala pe gaz, radiatoare, 2 distribuitoare unul la parter si unul la mansarda. Intrebarea mea este: ce firma de teava pe-Xa imi recomandati? Dar de radiatoare? Instalatorul mi-a recomandat petru radiatoare K___i.

      Multumesc,
      Marius R

      Comentariu

      • marinick
        Incepator
        • 05.ian.2012
        • 6

        [QUOTE=RaduCA;508207]Ce anume va fi "prin pardoseală": instalaţia de încălzire sau încălzirea efectivă?



        Doresc ca incalzirea sa fie prin pardoseala si intrebam despre ce fel de teava ,tub sa folosesc ,
        ce recomandati .

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6452

          Postat în original de marius_roman
          [...] Intrebarea mea este: ce firma de teava pe-Xa imi recomandati? [...]
          Mă voi repeta: orice PE-Xa de calitate, adică să fie produs de o firmă cu renume, să aibă fişă tehnică, certificat de calitate, agrement tehnic, certificat de origine. Mai mult nu pot spune, pe motiv de... "reclamă".
          Dar instalatorul Dvs. ce v-a recomandat în această privinţă?


          Postat în original de marinick
          Doresc ca incalzirea sa fie prin pardoseala si intrebam despre ce fel de teava, tub sa folosesc, ce recomandati.
          Vă recomand PE-X cu barieră de oxigen.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Asztalosrobert
            Incepator
            • 17.ian.2011
            • 60

            Buna ziua, Am o casa P+M (270 m² utili) la care in 2 saptamani as vrea sa fac instalatia de incalzire, o sa am o centrala de lemne cu gazeificare, o centrala pe gaz si 30 m² de panouri solare aceste vreau sa le leg intre ele, am sa folosesc panourile si centrala pe gaz pt apa menajera vara si centrala pe lemne in timpul ierni. Instalatorul mi_a propus o instalatie cu 2 distribuitoare una pt parter si una pt etaj si de acolo teava separata in fiecare camera trecute prin sapa. Ca si conducte mi-a propus cupru maleabil de 15 sau henco de 16, deasemenea la parter vreau incalzire in pardoseala (recomandat tot cu henco) suplimentar pe langa calorifere.
            As avea urmatoarele intrebari
            1. este mai bine sa fac instalatia asa prin sapa si cu doua distribuitoare sau sa merg pe sistemul care il am si in apartament adica de la centrala sa plec cu tur si retur cu care sa trec prin fiecare camera si sa racordez caloriferele la el
            2. ce imi recomandati sa aleg cupru maleabil sau henco
            3. este suficient de gros cupru maleabil adica de 15 pt ca dupa cate am citit pe forum parerile sunt impartite
            O sa am 9 calorifere la parter si 7 la mansarda
            Multumesc.

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6452

              Părerile mele:
              1. prima variantă
              2. PE-X în sistem "pipe-in-pipe" sau, dacă nu vă place PE-X-ul, atunci CU termoizolat, din cel "la colac"... oricum nu PEX-AL
              3. cînd spuneţi "gros", la care parametru al ţevii vă referiţi?


              Off-topic: Care este necesarul de apă caldă menajeră al casei Dvs.? sau poate că doriţi să încălziţi cu panourile solare şi apa dintr-o eventuală piscină?
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • Asztalosrobert
                Incepator
                • 17.ian.2011
                • 60

                Adica diametrul interior este suficient de mare al tevilor de cupru
                Ce inseamna PE-X în sistem "pipe-in-pipe", nu am nimic impotriva altor variante, dar instalatorul acestea doua mi le-a recomandat, PEX-AL nu este indicat nici pt pardoseala????
                In momentul de fata 200 l pt 4 persoane dar in viitor o sa fie sper si o piscina

                Comentariu

                • Asztalosrobert
                  Incepator
                  • 17.ian.2011
                  • 60

                  fata de cupru maleabil am vazut ca e mult mai ieftin, as dori sa stiu daca e si rezistent in timp, comparativ cu cupru maleabil.

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6452

                    Postat în original de Asztalosrobert
                    Adica diametrul interior este suficient de mare al tevilor de cupru [...]
                    Da.


                    Postat în original de Asztalosrobert
                    [...] Ce inseamna PE-X în sistem "pipe-in-pipe" [...]
                    Dacă nu aţi avut răbdarea necesară să căutaţi răspunsul la această întrebare pe forum, atunci întrebaţi-l pe "nenea Goagăl" sau poate chiar pe instalatorul Dvs.


                    Postat în original de Asztalosrobert
                    [...] In momentul de fata 200 l pt 4 persoane dar in viitor o sa fie sper si o piscina
                    În acest caz, la ce anume vă sînt necesari cei 30 mp de panouri solare?
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Asztalosrobert
                      Incepator
                      • 17.ian.2011
                      • 60

                      ok, am gasit ce inseamna, am sa intreb instalatorul sa vad ce imi spune daca stie sa faca acest sistem.
                      pai le-am cumparat cu programul casa verde, altfel nu as fi investit in panouri

                      Comentariu

                      • jjy
                        Incepator
                        • 06.dec.2011
                        • 30

                        si aveti 30 mp de panouri??????? sau cumva 3 mp?
                        30 ar fi supermult pentru 4 persoane.

                        Comentariu

                        • Asztalosrobert
                          Incepator
                          • 17.ian.2011
                          • 60

                          30 mp² sau 110 tuburi

                          Comentariu

                          • Asztalosrobert
                            Incepator
                            • 17.ian.2011
                            • 60

                            din experienta dumneavoastra instalatia de incalzire cu teava PE-X în sistem "pipe-in-pipe este la fel de eficienta si rezistenta in timp ca si sistemul cu cupru maleabil????
                            eu vreau ceva cu care in urmatorii 10 ani sa nu mai am probleme

                            Comentariu

                            • figaro
                              Incepator
                              • 31.mar.2012
                              • 1

                              cel mai bine ar fi cu butelia cu azot ..aceasta are o presiune de 250 bar.deci nu trebuie decat sa deschizi valva pana la presiunea dorita ...si atentie..apa nu se compreseaza deci eventuale bube care ar fi sub apa nu vor avea parte de test..de ex cu N2 testezi la 9 bari inst..si esti mult mai sigur..
                              stima

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3606

                                Postat în original de Asztalosrobert
                                din experienta dumneavoastra instalatia de incalzire cu teava PE-X în sistem "pipe-in-pipe este la fel de eficienta si rezistenta in timp ca si sistemul cu cupru maleabil????
                                eu vreau ceva cu care in urmatorii 10 ani sa nu mai am probleme
                                Nu va poate raspunde multa lume la aceasta intrebare deoarece nu sunt multi care sa lucreze si sa aiba aceste materiale puse in opera de 10 ani.

                                Comentariu

                                Procesare...