Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Vizitator

    Răspuns la: Re: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

    Eu le-am ingropat in sapa la parter dar am folosit numai cupru la rola cu izolatie si astfel eviti orice problema de imbinare. Cred ca daca cumperi la rola te scuteste de multe probleme. Pe de alta parte la Etaj am mers cu ele pe sub plafon, prin tavanul fals. am si eu o intrebare desi nu stiu daca am ales topicul corect. Cineva mi-a recomanda pentru instalatie pompele produse in Italai Salmson. Stie cineva de ele ? Cum sunt comparativ cu Gundfos(nu ma refer aici la cost).
    Ultima editare de Vizitator; 04.iul.2012, 06:28.

    Comentariu

    • dorin2extended
      Incepator
      • 14.feb.2010
      • 31

      Re: Răspuns la: Re: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

      am o zona unde sunt 3 calorifere foarte apropiate unele de altele(pe 3 pereti diferiti ,ele fiind la o distanta destul de mare de distributor.decat sa ma duc cu 3 perechi a cate doua conducte pe o lungime atat de mare,nu as putea sa ma duc cu o singura pereche de diametru mai mare si dupa ce ies cu cele doua conducte din sapa, sa continui reteaua pt cele 3 calofirere cu cupru bara montata pe perete? multumesc
      Fișiere Atașate
      punct

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        Răspuns la: Re: Răspuns la: Re: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare et

        Postat în original de dorin2extended
        am o zona unde sunt 3 calorifere foarte apropiate unele de altele(pe 3 pereti diferiti ,ele fiind la o distanta destul de mare de distributor.decat sa ma duc cu 3 perechi a cate doua conducte pe o lungime atat de mare,nu as putea sa ma duc cu o singura pereche de diametru mai mare si dupa ce ies cu cele doua conducte din sapa, sa continui reteaua pt cele 3 calofirere cu cupru bara montata pe perete? multumesc
        Parerea mea ca ar fi bine sa mergeti cu 3 trasee separate, instalatia va functiona mai corect.

        Comentariu

        • dorin2extended
          Incepator
          • 14.feb.2010
          • 31

          Re: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

          de ce nu ar functiona la fel de corect cu o singura pereche de conducte care sa aiba diametrul necesar, si caloriferele sa aiba fiecare robinet? as vrea sa stiu argumentul ca sa hotarasc daca merita sa mai pun 32 metri in plus de conducta.
          punct

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

            Evitati piesele de legatura in sapa plus ca aveti o echilibrare 100% corecta a circuitelor.

            Comentariu

            • dorin2extended
              Incepator
              • 14.feb.2010
              • 31

              Re: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

              nimeni nimic? hidraulic ce se intampla de nu functioneaza la fel de corect? sau care-i ideea?
              punct

              Comentariu

              • dorin2extended
                Incepator
                • 14.feb.2010
                • 31

                Re: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                Postat în original de Consultant climatizare
                Evitati piesele de legatura in sapa plus ca aveti o echilibrare 100% corecta a circuitelor.
                legatura nu o sa fie in sapa ci deasupra ei
                punct

                Comentariu

                • mirceaknap
                  Living Legend
                  • 05.mar.2011
                  • 1417

                  Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                  Eu cred ca debitul pompei de recirculare pe acest traseu unic dar cu 3 calorifere va fi mai mic decit debitul unui traseu cu un singur calorifer,
                  De aici pot aparea diferente de incalzire ale calorifeleror.

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12202

                    Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                    Ar mai fi o varianta de rezerva . Inseriati cele trei calorifere si eventual folositi pt alimentarea lor o conducta cu un diametru mai mare decit la restul .
                    .
                    Ideal ar fi sa aveti calorifere la care este posibila montarea unor conducte de legatura mai mari in diametru ....
                    Fișiere Atașate
                    Ultima editare de Mircea_G; 13.iul.2012, 18:54.
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6452

                      Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                      Postat în original de mirceaknap
                      Eu cred ca debitul pompei de recirculare pe acest traseu unic dar cu 3 calorifere va fi mai mic decit debitul unui traseu cu un singur calorifer [...]
                      Debitul pompei de recirculare este (poate fi) doar unul singur, indiferent se sistemul de distribuţie a agentului termic.


                      Postat în original de Mircea G
                      [...] Inseriati cele trei calorifere [...]
                      Bine spus "de rezervă". În nici un caz nu va avea randamentul variantei cu alimentare separată din distribuitor pentru fiecare radiator, ba chiar ar putea furniza o surpriză mai puţin plăcută.


                      Postat în original de Mircea G
                      [...] Ideal ar fi sa aveti calorifere la care este posibila montarea unor conducte de legatura mai mari in diametru ....
                      Care ar fi avantajul acestei soluţii? "Intrarea" în calorifer se face printr-un robinet de 1/2", dar ştiţi şi Dvs. că această dimensiune este doar la filetele de racordare, pentru că orificiul prin care "intră" apa este, dimensional, mult mai mic de 1/2".
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12202

                        Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                        Am spus " de rezerva " deoarece nu se cunoaste lungimea tevii de racordare intre calorifere . Teoretic ar trebui sa functioneze ok .Sint convins ca acele trei calorifere nu sint rezultatul strict al calcului termic ci mai mult al designului . Din pacate nici forma precisa a spatiului nu se cunoaste, nici dimensiunile , caci daca cele trei calorifere sint trei din motive de design si pt " scaldarea " termopanelor cu aer cald , se poate merge pe varianta 1 calorifer + o modificare a designului.....
                        Ma gindeam ca punind o teava de legatura mai mare in diametru ar circula agentul termic mai bine . Varianta se poate aplica la caloriferele cu dopuri mari si care eventual care pot fi modificate .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • dorin2extended
                          Incepator
                          • 14.feb.2010
                          • 31

                          Re: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                          cele 3 calorifere sunt rezultatul unui calcul termic.cel mare e 33x600x1800 iar cele mici sunt 33x600x800.pentru alimentarea lor cu apa nu cred ca va fi suficienta conducta de 18.inca mai caut sa calculez diametrul necesar pentru cele 3 calorifere, dar presupun ca voi ajunge la diametru de 22(cupru).astfel presupun ca fiecare calorifer va dispune de debit suficient de apa cat sa-i satisfaca necesaru(cel putin).o sa mai analizez ideea de mai sus(care pana acu nici nu mi-a trecut prin cap ).asa la o prima privire pare mai eficienta o legare in paralel a celor 3 calorifere pe o "magistrala de conducte" de diametru 22.multumesc pentru pareri si idei.daca am spus vreo prostie va rog sa ma corectati.
                          punct

                          Comentariu

                          • mirceaknap
                            Living Legend
                            • 05.mar.2011
                            • 1417

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                            Postat în original de RaduCA
                            Debitul pompei de recirculare este (poate fi) doar unul singur, indiferent se sistemul de distribuţie a agentului termic.



                            .
                            Cred ca nu mam exprimat eu bine.
                            De fapt era vorba ce cantitatea apa (mai demult ii mai spunea si "agent" termic) care circula pe acel circuit si care se imparte la trei calorifere.

                            Cine zice ca nici acum" Agentul "nu-si face treaba?

                            Comentariu

                            • dorin2extended
                              Incepator
                              • 14.feb.2010
                              • 31

                              Re: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                              la asta m-am gandit
                              Fișiere Atașate
                              punct

                              Comentariu

                              • mirceaknap
                                Living Legend
                                • 05.mar.2011
                                • 1417

                                Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                                Circuit in paralel?

                                Comentariu

                                Procesare...