Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • dorin2extended
    Incepator
    • 14.feb.2010
    • 31

    Re: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

    Postat în original de RaduCA
    Trei conducte de 15 au o secţiune interioară de 3 x (Π x 6,52) = 398,2 mm2.
    Conducta care are secţiunea interioară de 398,2 mm2 are diametrul exterior 2 x [radical din (398,2 / Π)] + 2 = 24,5 mm.
    caloriferele "absorb" din retea atata cat le lasa diametrul cel mai mic situat intre sursa apei si calorifer.nu?
    caloriferele au intrarea de 1/2" (12.7mm).ceea ce este putin mai mic decat 13mm(interiorul conductei de 15).

    astfel: 3 x (Π x 6.35 x 6.35) = 380.
    conducta care are sectiunea interioara de 380 mm are diametrul interior de 21.997.

    eu doar acu am aflat ca 15 reprezinta diametrul exterior al conductei de cupru(rusine sa-mi fie).
    daca rationamentul de mai sus este corect atunci EVRIKA!!
    punct

    Comentariu

    • dorin2extended
      Incepator
      • 14.feb.2010
      • 31

      Re: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

      m-am grabit.nici un evrika. daca diametrul INTERIOR e de 22 cel exterior tre sa fie de 24.deci aveti dreptate .conducta de 22 nu este suficienta
      punct

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12204

        Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

        Am citit trei pagini in urma pt a vedea ce prostie am scris ! Din fericire n-am gasit caci n-am scris .
        Propunerea mea de teava mai mare in diametru se referea strict la legatura dintre calorifere nu la alimentare .
        Nu vad rostul acestor calcule deoarece asa cum s-a spus , intrarea la calorifer este limitata , deci inutil sa aduci teava groasa pt a o reduce la intrare . Singurul mod de " ajutor " ar fi conducta dintre ele , daca poate fi marita , indiferent de solutia de legare aleasa .
        Avind in vedere ca alimentarea vine din distribuitor care de regula se afla central fata de calorifere pot presupune ca agentul termic ajunge aici fara probleme , nu ca atunci cind avem o instalatie telescopica .
        Daca aceste calorifere erau alimentate pe o instalatie telescopica , ultimele ,unde se reduce progresiv diametrul tevii , ce faceati ?????.
        Spunea un coleg ca nu este normal sa reduci un calorifer pt a functiona altul ...Gresit . Asa se face echilibrarea . Din pacate echilibrarea nu este o minune tehnica ci o corectie pt buna functionare a instalatiei. Corectia este necesara deoarece nu se poate calcula nimic precis sau foarte precis .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6451

          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

          Postat în original de dorin2extended
          [...] conducta de 22 nu este suficienta
          Ba da!... pentru că
          Postat în original de RaduCA
          [...] "Intrarea" în calorifer se face printr-un robinet de 1/2", dar ştiţi şi Dvs. că această dimensiune este doar la filetele de racordare, pentru că orificiul prin care "intră" apa este, dimensional, mult mai mic de 1/2".
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • dorin2extended
            Incepator
            • 14.feb.2010
            • 31

            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoar

            sper sa va ajute urmatoarele informatii:
            -Water volume [l/m] -> 8,7
            -Flow coeffi cient AT [m2] -> 1,18 x 10 la_puterea -4 (DN 15)
            Resistance coeffi cient ξT [-] -> 5,8 (DN 15)
            Eu nu-s in domeniu, nu stiu ce-s astea
            punct

            Comentariu

            • bebistef
              Incepator
              • 18.iul.2012
              • 1

              Răspuns la: diametrul tevilor

              ajutatima,am o centrala de 27kw,pe lemne,vas de acumulare(pufar),3 pompe de circulatie+termostate de contact,ventil termoregulator,cine poate sa imi arate o schema de montare in ordine, va multumesc anticipat

              Comentariu

              • dorin2extended
                Incepator
                • 14.feb.2010
                • 31

                Re: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                gata am cumparat elementele pentru distributia apei spre calorifere.am ales pentru circuitul acela conducta de 22mm.daca nu este suficienta o sa va pot spune din experienta dupa punerea in functiune a instalatiei
                punct

                Comentariu

                • cg1271
                  Incepator
                  • 19.iul.2012
                  • 18

                  Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                  buna ziua. as vrea sa ma ajute cineva. cu ce teava sa merg de la centrala la distribuitoare (parter si etaj), ca material. e bun ppr? la distribuitoare in capat se pun aerisitoare? cum se calculeaza caloriferele? am gasit pe situl instarom un calculator dar imi da niste cifre de ma sperie. multumesc.

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    Răspuns la: diametrul tevilor

                    Postat în original de bebistef
                    ajutatima,am o centrala de 27kw,pe lemne,vas de acumulare(pufar),3 pompe de circulatie+termostate de contact,ventil termoregulator,cine poate sa imi arate o schema de montare in ordine, va multumesc anticipat
                    Centrala - pompa - puffer .

                    Daca pufferul are 2 iesiri atunci mai aveti doua circuite daca are una singura atunci veti avea nevoie de un colector/distribuitor de unde sa plecati cu cele doua circuite ramase.

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                      Postat în original de cg1271
                      buna ziua. as vrea sa ma ajute cineva. cu ce teava sa merg de la centrala la distribuitoare (parter si etaj), ca material. e bun ppr? la distribuitoare in capat se pun aerisitoare? cum se calculeaza caloriferele? am gasit pe situl instarom un calculator dar imi da niste cifre de ma sperie. multumesc.
                      Toate acestea trebuiau sa apara in proiectul de instalatii pe care sunt sigur ca nu ati vrut sa-l faceti.

                      Dimensionarea conductei tine cont de cantitatea de agent termic ce trebuie circulata prin ea, cantitate de agent termic ce are legatura cu necesarul de caldura al cladirii.

                      Souneti o lista de incaperi pe fiecare nivel, materialele din care este realizata casa (izolatie, etc) si o sa va ajut.

                      Comentariu

                      • cg1271
                        Incepator
                        • 19.iul.2012
                        • 18

                        Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                        proiectul casei este facut cu sobe (acum cativa ani). casa este acum la faza incalzirii. bineinteles nu se discuta de sobe acum. inca nu am demarat lucrarile. proiect de instalatii? am incercat la 2-3 consultanti si diferentele sunt uluitoare, materiale capacitati ale centralei si caloriferelor. de aceea cer sfaturi si chiar de mai intarzii cu lucrarile vreau sa fac totul ok. ce sunt sigur ca vreau o centrala mixta pelet lemn ( nu sunt gaze), etajul calorifere cu distribuitor separat de parter 120 mp(3 dormitoare, 1 baie, hol si casa scarii), iar parterul ori calorifere ori pardoseala 125 mp (bucatarie, baie, 2 livinguri, 2 holuri, 1 dormitor). casa este din caramida forata (cu gauri, nu stiu cum se numeste, de 25 cm grosime, tencuit int., ext. plus izolatie de polistiren de 8 cm. geamuri termopan.

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                          Postat în original de cg1271
                          proiectul casei este facut cu sobe (acum cativa ani). casa este acum la faza incalzirii. bineinteles nu se discuta de sobe acum. inca nu am demarat lucrarile. proiect de instalatii? am incercat la 2-3 consultanti si diferentele sunt uluitoare, materiale capacitati ale centralei si caloriferelor. de aceea cer sfaturi si chiar de mai intarzii cu lucrarile vreau sa fac totul ok. ce sunt sigur ca vreau o centrala mixta pelet lemn ( nu sunt gaze), etajul calorifere cu distribuitor separat de parter 120 mp(3 dormitoare, 1 baie, hol si casa scarii), iar parterul ori calorifere ori pardoseala 125 mp (bucatarie, baie, 2 livinguri, 2 holuri, 1 dormitor). casa este din caramida forata (cu gauri, nu stiu cum se numeste, de 25 cm grosime, tencuit int., ext. plus izolatie de polistiren de 8 cm. geamuri termopan.
                          Daca vreti sa faceti totul ok si va ganditi la incalzire in pardoseala atunci chiar ar fi indicat sa aveti un proiect de instalatii, cand am spus proiectant de instalatii nu m-am referit la consultant de vanzari din partea unui distribuitor - acestia din urma intotdeauna va vor vinde ceea ce vor si ceea ce au pe stoc.

                          Asa daca vreti va pot spune ca necesarul de caldura al cladirii ar fi cam 20kW, dar acesta nu o sa va ajute foarte mult. Imi puteti spune ce valori v-au dat consultantii la care ati apelat ?

                          Comentariu

                          • cg1271
                            Incepator
                            • 19.iul.2012
                            • 18

                            Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                            35-40kw. calorifere de 4000-4500w. intre timp m-am hotarat sa nu mai fac in pardoseala, vazand ca e greu sa gasesc ceva serios. un calorifer daca nu e montat bine sau curge il schimb, in pardoseala.......e mai greu. trebuie sa vad ce calorifere (capacitate) imi trebuiesc, vreau de aluminiu si la treaba! daca stau asa nu mai apuc sa ma mut. multumesc mult ptr raspuns.

                            Comentariu

                            • blue_bogdan
                              Incepator
                              • 01.aug.2011
                              • 1

                              Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                              Salut,

                              Poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat:

                              - casa din caramida izolata cu polistiren de 10, geamuri termopan 2 foi, 5 camere
                              - 2 nivelele, 200 mp
                              - centrala pe lemnte bosh 2000b de 45 Kw
                              - atasat gasiti 2 scheme de pozitionare a caloriferelor si a diametrelor tevilor de cupru
                              - pentru calcularea caloriferelor am luat un coeficient de 70 W/mc de aer (rezultatela au fost apropiate de programelul Radia 3) + 30%


                              Ce parere aveti?

                              Si inca o intrebare: sa plec cu coloana separata la etaj (plec cu distribuitor din centrala) sau cu un T dintr-o singura coloana?


                              Multumesc
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3606

                                Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                                Postat în original de blue_bogdan
                                Salut,

                                Poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat:

                                - casa din caramida izolata cu polistiren de 10, geamuri termopan 2 foi, 5 camere
                                - 2 nivelele, 200 mp
                                - centrala pe lemnte bosh 2000b de 45 Kw
                                - atasat gasiti 2 scheme de pozitionare a caloriferelor si a diametrelor tevilor de cupru
                                - pentru calcularea caloriferelor am luat un coeficient de 70 W/mc de aer (rezultatela au fost apropiate de programelul Radia 3) + 30%


                                Ce parere aveti?

                                Si inca o intrebare: sa plec cu coloana separata la etaj (plec cu distribuitor din centrala) sau cu un T dintr-o singura coloana?


                                Multumesc
                                In primul rand necesarul de caldura este foarte mare, ce suprafata / volum are casa ?

                                2. Nu trebuie sa scadeti diametrul de la penultimul pana la ultimul radiator asa cum ati scazut de la 18 la 15 pentru ca nu are absolut nici un sens.

                                Comentariu

                                Procesare...