Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alexxxh86
    Incepator
    • 06.iul.2012
    • 0

    Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

    Buna ziua.

    Va rog sa ma ajutati si pe mine cu alegerea tevilor pt incalzire. Vreau sa pun centrala pe gaz de 24 kw, distributor, trasee prin sapa.
    Din ce am citit ar fii bine sa merg pe Pe-Xa. Acuma intrebarea e ce firma? R...u, U....r sau altele. Va rog daca puteti sa imi recomandati firme de Pe-Xa, daca nu se poate da numele aici atunci pe pm.

    Va multumesc anticipat.

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3606

      Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

      Postat în original de alexxxh86
      Buna ziua.

      Va rog sa ma ajutati si pe mine cu alegerea tevilor pt incalzire. Vreau sa pun centrala pe gaz de 24 kw, distributor, trasee prin sapa.
      Din ce am citit ar fii bine sa merg pe Pe-Xa. Acuma intrebarea e ce firma? R...u, U....r sau altele. Va rog daca puteti sa imi recomandati firme de Pe-Xa, daca nu se poate da numele aici atunci pe pm.

      Va multumesc anticipat.
      Diametrele se calculeaza in functie de trasee, acestea ar trebui sa apara in proiectul de instalatii, in ceea ce priveste producatorul condcutelor Pe-Xa puteti alege oricare dintre cele doua firme pe care le-ati sugerat deoarece ambele sunt producatori de calitate, in general incercati sa va feriti de produsele noname.

      Comentariu

      • robi24
        Incepator
        • 09.mai.2012
        • 5

        ppr 63

        buna seara as vrea sa stiu daca se poate,cati kw pot transporta pe o teava de 63mm ppr?..si cam ce pierdere ar fi pe lungimea de 50m?multumesc anticipat!

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          Răspuns la: ppr 63

          Postat în original de robi24
          buna seara as vrea sa stiu daca se poate,cati kw pot transporta pe o teava de 63mm ppr?..si cam ce pierdere ar fi pe lungimea de 50m?multumesc anticipat!
          Depinde de diferenta de temperatura dintre tur si retur.

          Comentariu

          • robi24
            Incepator
            • 09.mai.2012
            • 5

            Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

            necesarul de caldura la cladire ar fii de 62kw...,dar centrala este la 60m distanta si as vrea sa stiu daca teava de 63mm ajunge,65grade pe tur...multumesc

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

              Postat în original de robi24
              necesarul de caldura la cladire ar fii de 62kw...,dar centrala este la 60m distanta si as vrea sa stiu daca teava de 63mm ajunge,65grade pe tur...multumesc
              Pentru puterea respectiva este ok diametrul - daca este bine izolata conducta nu pierde foarte multa caldura.

              Comentariu

              • robi24
                Incepator
                • 09.mai.2012
                • 5

                Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                multumesc pt raspuns

                Comentariu

                • hspinache
                  Membru Marcant
                  • 07.iun.2009
                  • 481

                  Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                  Salutam ,

                  Scriem aici , poate o nimerim .
                  Vreau sa izolez termic , o teava prin care trece apa calda de 95 grade . Am cumparat un tub de izolatie pe care scrie "tubex" si care a fost laudat de vinzator . Am luat o bucata de tub si am introdusa in apa clocotita si am constatat sa se topeste , se imoaie . Cred ca nu este bun . Ce sa mai caut ca sa rezite la 100 grade ?

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12199

                    Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                    Vedeti izolatia k-flex solar care rezista pina la 150 grC.
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                      Postat în original de Mircea G
                      Vedeti izolatia k-flex solar care rezista pina la 150 grC.
                      Sau orice alta izolatia specifica instaltiilor solare deoarece in cazul acestor instalatii sunt frecvent temperaturi mai mari de 100 de grade.

                      Comentariu

                      • astrx
                        Incepator
                        • 27.iun.2012
                        • 1

                        Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                        Este posibil sa functioneneze o instalatie de incalzire arborescenta la o casa p+m, se pleaca din centrala cu 22, apoi 18 si se ajunge cu 15 la radiatoare?
                        tevile sunt prinse de tavanul parterului si se bifurca in dereptul fiecarui radiator pentru parter si etaj.

                        Multumesc.

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                          Postat în original de astrx
                          Este posibil sa functioneneze o instalatie de incalzire arborescenta la o casa p+m, se pleaca din centrala cu 22, apoi 18 si se ajunge cu 15 la radiatoare?
                          tevile sunt prinse de tavanul parterului si se bifurca in dereptul fiecarui radiator pentru parter si etaj.

                          Multumesc.
                          Da este posibil, dar in acelasi timp este posibil sa nu functioneze totul depinde de puterea centralei si de cum este facuta instalatia.

                          Comentariu

                          • cazaretm
                            Incepator
                            • 10.nov.2008
                            • 52

                            Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                            Este posibil ca o instalatie de incalzire din PPR executata in urma cu 2 ani care nu a functionat niciodata, fara sa fie apa ce sa poata ingheta, sa se dezlipeasca la lipituri din senin, fara nici un motiv aparent, in lipsa de agent termic ?
                            Sau este vorba doar de o proasta executie (unele lipituri au fost executate stramb-pe acolo tasnind apa) desi s-a facut proba cu aer sub presiune acum 2 ani?

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3606

                              Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                              Postat în original de cazaretm
                              Este posibil ca o instalatie de incalzire din PPR executata in urma cu 2 ani care nu a functionat niciodata, fara sa fie apa ce sa poata ingheta, sa se dezlipeasca la lipituri din senin, fara nici un motiv aparent, in lipsa de agent termic ?
                              Sau este vorba doar de o proasta executie (unele lipituri au fost executate stramb-pe acolo tasnind apa) desi s-a facut proba cu aer sub presiune acum 2 ani?
                              Nici cu apa nici cu aer nu trebuia sa se dezlipeasca, este clar vorba de o proasta executie sau materiale de proasta calitate.

                              Comentariu

                              • imarian
                                Incepator
                                • 24.sep.2012
                                • 2

                                Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                                Buna ziua

                                Urmeaza sa instalez (regie proprie) sase calorifere, centrala urmand a fi instalata de profesionisti.
                                Am ales sa lucrez cu PPR cu insertie produs de Aquatherm.

                                Pe pagina producatorului se spune ca pentru incalzire pot fi folosite tevi PPR din gama Climatherm Fasercomposite pipe cat si cele din gama Fusiotherm.

                                Ce ma induce cumva in eroare este modul in care cele doua tipuri de teava apar prezentate pe site-ul Romstal (rog a nu se considera reclama, insa doar la ei am gasit-o):
                                - cea verde apare TUB PP-R VERDE CU FIBRA COMPOZITA PT INCALZIRE/SANITARE (mai scumpa si cu descriere detaliata)
                                - cea albastra apare TUB CLIMATHERM SDR 7.4 FIBRA COMPOZITA (mai ieftina si fara nici o alta descriere)
                                Toate fiting-urile folosite pentru cele doua sunt identice, din seria Fusiotherm (verde)

                                Din informatiile culese pe site-ul celor de la Aquatherm imi pare ca cea albastra (Climatherm) ar fi mai indicata pentru ceea ce doresc sa fac.

                                Schita gandita de mine ar fi cea de mai jos. Sagetile rosii indica cele 6 radiatoare, sageata rosu/portocaliu indica centrala, rosu/albastru ar fi tevi tur-retur, bleu conducta de apa rece deja trasa si galben cea de gaze ce urmeaza a fi instalata.

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	snapshot.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	304,9 KB 
ID:	605729

                                Locatiile de amplasare a caloriferelor si CT sunt batute in cuie, fiind singurele zone optime/disponibile de amplasare.

                                Intrebarile mele pt dv ar fi:
                                - teava albastra sau verde?
                                - e ok traseul integral cu teava de 20?
                                - doar prin hol doresc tevi ingropate, la ce adancime ar trebui sa fie si ce izolatie imi recomandati sa pun?

                                In caz ca sunt informatii importante pot spune ca centrala va fi Vaillant VUW 242/3-5, un port-prosop 600x1800 si 5 calorifere Vogel&Noot
                                - 22x600x2200 in camera de ~60mc
                                - 33x600x920 in camera de ~36mc
                                - 33x600x1000 in camera de ~40mc
                                - 22x600x1400 in bucatarie si hol
                                In camera mare va fi un cronotermostat Calormatic 392f, iar in restul camerelor caloriferele vor avea robineti cu cap termostat Herz.

                                Va multumesc anticipat
                                Cu stima Marian I.

                                Comentariu

                                Procesare...