Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2390

    Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

    Postat în original de hspinache
    1.De aici inteleg asa :
    -pun la cele 4 radiatoare robineti termostatici ,
    - pun in camera cea mai racoroasa TA ;
    Corect.

    Postat în original de hspinache
    Cum reglez in camera cu TA robinetul termostat ?
    Teoretic aici puteti pune si robinet normal, insa recomand unul cu cap termostatic, deschis la maxim.
    De ce asa? Caci deasemenea recomand termostat de ambient wireless, pe care il puteti muta dintr-o camera in alta, in functie de preferinte, si astfel se poate alege pozitia cea mai potrivita pentru acesta (evident aceasta este pentru situatia in care instalatia se realizeaza in regie proprie sau instalatorul nu are cunostinte prea multe).

    Postat în original de hspinache
    Cum reglez programarea TA ?
    ??? Pai in functie de preferinte.

    Postat în original de hspinache
    Cum reglez valore cerere temperatura incalzire centrala ?
    Nu inteleg la ce va referiti? La temperatura instalatiei de incalzire? Daca ar fi fost centrala in condensatie as fi recomandat un senzor de temperatura exterior, daca este clasica, o temperatura ceva mai ridicata este mai recomandata (in manualul de utilizare ar trebui sa fie specificate setarile optime).

    Postat în original de hspinache
    2.In acest caz este recomandat [obligatoriu] ca centrala sa aibe pompa pe regim modulat ?
    By-pass mai are pompa daca este in regim modulat ?
    Centralele sunt prevazute cu by-pass. Se poate utiliza si centrala cu pompa cu turatie fixa, insa nu vad de ce am alege sa avem un consum mare de energie pentru ca pompa sa "invarta" apa doar prin by-pass.
    In plus, daca va creste prea mult debitul pe un anumit tronson, vor aparea zgomote de curgere ale agentului termic.

    A, parerea mea, chiar daca este apartament, nu va "zgarciti" la diametrele conductelor. Daca vorbim de apartament, (in cazul in care folositi PPR), 32 si 25 ar fi ok.
    Evident ca ar merge si cu 25 si 20, insa apar pierderi hidraulice mai mari, viteze mai mari ale agentului termic, etc.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • hspinache
      Membru Marcant
      • 07.iun.2009
      • 481

      Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

      1. Toate reglajele de ambient sin pe regim on/off ?
      Sa presupunem ca folosim pisa de aici http://www.roinstalatii.ro/interfata...sys-p2310.html
      Lucreaza tot pe regim on/off ?

      2.Asa principial , un calorifer de 2800w la 90/70/20 nu ii ajunge o teva de 20 ?
      Ultima editare de hspinache; 26.dec.2013, 20:23.

      Comentariu

      • Scifficus
        Membru Marcant
        • 23.iun.2013
        • 857

        Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

        Acolo la specificatii este aruncat si o "termoreglare modulanta".
        Studiaza manualul aparatului si gasesti mai julte detalii.

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2390

          Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

          Postat în original de hspinache
          1. Toate reglajele de ambient sin pe regim on/off ?
          Sa presupunem ca folosim pisa de aici http://www.roinstalatii.ro/interfata...sys-p2310.html
          Lucreaza tot pe regim on/off ?

          2.Asa principial , un calorifer de 2800w la 90/70/20 nu ii ajunge o teva de 20 ?
          Pai, sa luam lucrurile ca atare.
          Avem 2800 wati si un ecart de 20 K si o conducta PPR 20 (PN20) adica DN 14.4 mm, ar avea o viteza de curgere a agentului de 0.2 m/s (limita superioara fiind 1 m/s).
          Insa pierderile liniare prin aceasta conducta per metru liniar ar fi de 100 Pa. La cati metrii de teava aveti in apartament + coturi/turi/ingustari/robineti/radiatoare se aduna suficiente pierderi hidraulice
          Acum, banii sunt ai dumneavoastra si dumneavoastra alegeti cum sa-i investiti.

          A, si ar mai fi o chestie, centrala are iesire pe 3/4 (DN 20), echivalentul ei in PPR ar fi 32x5.4 (desi nu ar strica si unul 32x4.4)

          Cat despre gadget-ul respectiv nu pot spune prea multe, caci nu am vazut unul in functiune si nici nu am discutat cu vreun distribuitor
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • hspinache
            Membru Marcant
            • 07.iun.2009
            • 481

            Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

            ok ;
            -adica sa fac asa : sa pun teava de 32 pina la ramificatie si apoi sa pun teava de 25 .
            Intrebarea cu 2800 w nu am pus-o intimplator . Am actual un calorifer de 2800 , care se alimenteaza prin 0.5" , teava de otel . Nu stiu prea bine ce presiuni utilizeaza furnizorul de agent termic , dar daca robinetul este complect deschis , nu face zgomot . Daca robinetul este in pozitie intermediare , parca se aude ceva fisiiala.

            -"Cat despre gadget-ul respectiv nu pot spune prea multe, caci nu am vazut unul in functiune si nici nu am discutat cu vreun distribuitor" ; este Ariston , recomandat actual de catre cei de la ariston pentru centralele mai scumpe . Comunica in digital cu centrala si are mai multe functii . Se poate numi asa ceva Gadget ???

            Comentariu

            • Scifficus
              Membru Marcant
              • 23.iun.2013
              • 857

              Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

              Un gadget (sau un obiect gadget), cuvânt împrumutat din engleză, este un obiect tehnologic mic cum ar fi un dispozitiv sau aparat, care îndeplinește o anumită funcție, fiind de obicei o noutate. Gadgeturi sunt întotdeauna concepute mai neobișnuit sau mai ingenios decât alte obiecte tehnologice la momentul invenției lor. În engleză gadgeturile se mai numesc și „gizmo”.
              Gadgetul e o categorie de obiecte, nu un concept sau un produs anume. Și unele aplicații software mai simple sunt numite tot gadgeturi (sau în engleză și widget).
              Termenul a fost folosit pentru prima oară în literatură în anii 1800. Era folosit pentru a indica un dispozitiv mai aparte, pentru care nu exista o denumire standard. Sursa citată de Dicționarul Limbii Engleze este cartea Spunyarn and Spindrift din 1886 a lui Robert Brown.
              Unii spun că termenul s-ar trage din denumirea companiei care a construit Statuia Libertății: Gaget, Gauthier & Cie. Conform altor păreri ar veni din franceză de la gâchette (instrument sau accesoriu de mici dimensiuni). Și prima bombă atomică a fost și ea poreclită cu cinism „gadget” de către oamenii de știință care au lucrat la proiectul Manhattan.
              Cam asta ar fi definitia.

              Comentariu

              • hspinache
                Membru Marcant
                • 07.iun.2009
                • 481

                Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                Adica asta:http://www.celsiusplus.ro/186~Termos...utherm-Q3.html este echivalent cu cel dinainte ?

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2390

                  Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                  Postat în original de hspinache
                  ok ;
                  -adica sa fac asa : sa pun teava de 32 pina la ramificatie si apoi sa pun teava de 25 .
                  Puteti pune un plan al constructiei pentru a-mi face o idee?
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  • hspinache
                    Membru Marcant
                    • 07.iun.2009
                    • 481

                    Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                    Da, am sa fac o schita.

                    Comentariu

                    • hspinache
                      Membru Marcant
                      • 07.iun.2009
                      • 481

                      Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                      Postat în original de cheluakame
                      Puteti pune un plan al constructiei pentru a-mi face o idee?
                      Am vazut o teva de 32 , si parca ar fi cam mare !
                      Am pus un plan anexat ;
                      consumatorii [caloriferele] sint nominalizate la 90/70/20 gr .
                      H reprezinta inaltime teava fata de nivel planseu , in metri
                      L reprezinta lungime tronson teava , in metri
                      fi-diametru exterior , teava ppr fibra , in mm
                      - inca nu stiu unde sa pun aerisire pe partea superioara a traseului
                      -tur/retur are acelasi traseu.
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2390

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                        Postat în original de hspinache
                        Am vazut o teva de 32 , si parca ar fi cam mare !
                        Cam mare in comparatie cu ce anume? Cu ceea ce se regaseste in majoritatea apartamentelor, unde centralele au fost montate "la promotie" cu instalatia de gaz?

                        Postat în original de hspinache
                        Am pus un plan anexat ;
                        Ar fi fost bun un plan al apartamentului pentru a-mi da seama unde vor fi pozitionate radiatoarele si care ar fi traseul acestora. Din schita oferita nu pot dezlusi prea multe
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • hspinache
                          Membru Marcant
                          • 07.iun.2009
                          • 481

                          Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                          Pai ce nu se intelege ? Sa mai fac alta schita ?

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12199

                            Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                            Cel mai nefericit traseu ! Sint si eu curios ce diametru de teava se recomanda si cite aerisitoare ...
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2390

                              Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                              Postat în original de hspinache
                              Pai ce nu se intelege ? Sa mai fac alta schita ?
                              Eu cerusem o schita a apartamentului si pe aceasta marcata instalatia.

                              Poate nu imi deschide mie corect, dar in documentul respectiv imi apare doar un dreptunghi drept centrala, cateva linii intortocheate cu ceva date scrise langa ele si alte dreptunghiuri drept radiatoare cu puterea aferenta.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • hspinache
                                Membru Marcant
                                • 07.iun.2009
                                • 481

                                Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                                Uite , am pus o noua schita .
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...