Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Stefan_D
    Incepator
    • 03.iul.2013
    • 75

    Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

    Ma bate gandul sa folosesc si eu teava pex pt coloanele principale (adica sa renunt la ppr pt a nu mai avea imbinari in sapa. Proiectantul mi-a pus coloana principala din ppr de 40 (mi-a spus din prima ca o supradensioneze putin coloana principala ca sa nu fie probleme). Intrebarea mea este: exista teava pex de diametrul 40?
    Sau altfel: care echivalentul celor 40mm ai tevii de ppr pentru teava pex?
    Ultima editare de Stefan_D; 23.iun.2014, 10:58.

    Comentariu

    • ghimarcat
      Membru Marcant
      • 19.feb.2006
      • 412

      Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

      Postat în original de Consultant climatizare
      Daca mergeti cu traseele prin sapa si cu varianta de distributie cu caseta atunci nu acblurile care sunt deja in copex vor sta pe placa iar traseele de incalzire vor trece peste acestea (teava de incalzire recomandata de mine este PEX-A (atentie nu PEX-AL) in copex). Nu exista nici o distanta minima ideea este ca traseele pot trece unele peste celalalte astfel incat sa nu se inalte sapa foarte mult.

      Am citit acum in normative ca se pot intersecta aceste trasee. Iar traseul conductorilor electrici trebuie sa fie peste cel de incalzire sau apa, dar trebuie o distanta minima intre ele (parca 5 cm). Ma intreb daca nu cumva in zonele de intersectie sau in zonele in care traseele trec foarte aproape unele de altele nu este necesara o protectie suplimentara (in caz ca s-ar sparte conducta chiar in acea zona) !

      Comentariu

      • anto84
        Incepator
        • 13.oct.2012
        • 36

        Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

        Buna ziua, atrebuit sa dau o gaura intr-un perete langa tevile de incalzire de cupru si din neatentie am "raschetat" teava de cupru cu partea in care se baga spiralul, destul de urat. Deocamdata nu curge apa. Ce ma sfatuiti sa fac ptr a repara? Ar trebui taiata teava acolo si facuta o imbinare sau merge o simpla cositorire?
        Am vreo alta posibilitate fara a chema un instalator?
        Ultima editare de anto84; 25.iun.2014, 18:09.

        Comentariu

        • anto84
          Incepator
          • 13.oct.2012
          • 36

          Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

          Deci m-am mai interesat putin, si nu pare foate complicata "cositorirea" tevii.
          Intrebarea e:daca doar cositoresc deasupra zonei in care e adancitura, e suficient pe termen lung?
          Ca sa fie ca la carte cred ca trebuie pusa o mufa, dar trebui taiata teava pentru asta .

          Comentariu

          • bogdanfnf`
            Membru Marcant
            • 26.dec.2007
            • 630

            Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

            Daca exista spatiu de lucru , taiati si mufati !

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

              Postat în original de anto84
              Buna ziua, atrebuit sa dau o gaura intr-un perete langa tevile de incalzire de cupru si din neatentie am "raschetat" teava de cupru cu partea in care se baga spiralul, destul de urat. Deocamdata nu curge apa. Ce ma sfatuiti sa fac ptr a repara? Ar trebui taiata teava acolo si facuta o imbinare sau merge o simpla cositorire?
              Am vreo alta posibilitate fara a chema un instalator?
              Solutia cea mai buna ar fi sa schimbati teava de CU pe zona respectiva, desi este cea mai costisitoare solutie este cea mai sigura pe termen lung.

              Comentariu

              • flaviuso
                Membru
                • 10.mar.2012
                • 169

                Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                Buna ziua!

                Va rog sa ma ajutati si pe mine sa inteleg ce fel de tevi trebuie sa folosesc pentru incalzire. Am o centrala pe lemne Viadrus de 49 KW, am realizat o supraetajare la casa existenta de ~200 mp si as dori sa realizez instalatia de incalzire la etaj. Problema e ca imi cam prind urechile intre toate denumirile astea, PEX-a, PEX-al, PEXGOL, PP-R si as dori sa ma lamuriti si pe mine ce trebuie sa cumpar. Instalatia de incalzire se va realiza prin sapa din calorifer in calorifer.

                Comentariu

                • flaviuso
                  Membru
                  • 10.mar.2012
                  • 169

                  Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                  Atasez niste poze ca sa se inteleaga cum sunt facute plecarile pt etaj

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2014-07-15 15.49.41.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	193,8 KB 
ID:	617363 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2014-07-15 15.50.16.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	181,7 KB 
ID:	617364 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2014-07-15 15.50.27.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	259,5 KB 
ID:	617365

                  Comentariu

                  • flaviuso
                    Membru
                    • 10.mar.2012
                    • 169

                    Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                    M-am gandit mai bine si o sa realizez incalzirea prin spatele rigipsului cu anumite portiuni de legatura prin sapa. Ma gandeam sa folosesc PP-R, pareri?

                    Comentariu

                    • flaviuso
                      Membru
                      • 10.mar.2012
                      • 169

                      Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                      Avand in vedere multitudinea de raspunsuri am hotarat sa folosesc PPR-ul si anume acesta:

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2391

                        Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                        La prima vedere, boilerul acela este de fapt un radiator. Cum se termina focul in centrala, se raceste si el.

                        Conductele sunt mult prea mici, tinand cont ca este vorba de o casa, cu cel putin 1 etaj si necesar termic mare, ca si coloane principale ar fi fost nevoie de un PPR 40 sau chiar 50, si distributia catre radiatoare cu PPR 25. Dumneata ori vei avea nevoie de o pompa cu o inaltime de pompare de 6-8 metri pentru o incalzire uniforma, ori va veti trezi cu partea de sus a radiatoarelor calde si cele de jos reci, ori, radiatoarele mai indepartate vor fi cam reci.

                        Si, daca tot doriti sa folositi PPR 20, macar alegeti PN 20 nu PN 25, pentru ca odata, nu aveti presiune de 20 bari in instalatie astfel incat sa fie nevoie de PN25, si in al doilea rand castigati la diametrul nominal (interior), la PN 20 este mai mare decat la PN25.
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • flaviuso
                          Membru
                          • 10.mar.2012
                          • 169

                          Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                          Postat în original de cheluakame
                          La prima vedere, boilerul acela este de fapt un radiator. Cum se termina focul in centrala, se raceste si el.

                          Conductele sunt mult prea mici, tinand cont ca este vorba de o casa, cu cel putin 1 etaj si necesar termic mare, ca si coloane principale ar fi fost nevoie de un PPR 40 sau chiar 50, si distributia catre radiatoare cu PPR 25. Dumneata ori vei avea nevoie de o pompa cu o inaltime de pompare de 6-8 metri pentru o incalzire uniforma, ori va veti trezi cu partea de sus a radiatoarelor calde si cele de jos reci, ori, radiatoarele mai indepartate vor fi cam reci.

                          Si, daca tot doriti sa folositi PPR 20, macar alegeti PN 20 nu PN 25, pentru ca odata, nu aveti presiune de 20 bari in instalatie astfel incat sa fie nevoie de PN25, si in al doilea rand castigati la diametrul nominal (interior), la PN 20 este mai mare decat la PN25.
                          Stimate domn, eu sunt un "idiot" care incearca sa-si construiasca (mai degraba sa-si termine) casa. Am alt job decat cel de instalator => nu ma pricep. Tot ce doream erau niste sfaturi, ca sa-mi realizez aprovizionarea.

                          Ceea ce vedeti in imagini e o instalatie facuta de un "instalator", nicidecum de mine. Boilerul este electric si pe lemne asa ca vara se incalzeste electric, iarna de la centrala. Daca sunt greseli majore in realizarea instalatiei va rog ajutati-ma sa le remediez. Pentru inceput, imi puteti exemplifica in imagine, ce teava trebuie sa inlocuiesc cu PPR 40?

                          Multumesc
                          Ultima editare de flaviuso; 20.iul.2014, 15:43.

                          Comentariu

                          • cheluakame
                            Living Legend
                            • 27.oct.2012
                            • 2391

                            Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                            In primul rand va rog sa nu va desconsiderati.

                            In prima imagine, conductele ce vin de jos si intra in acele "distribuitoare" trebuiesc inlocuite. Din cate imi dau seama, acele conducte sunt cele de tur si retur ale cazaunlui.

                            Va recomand ca in locul acelor distribuitoare "homemade" sa folositi unele gata facute din comert.
                            Aveti aici un exemplu.

                            Accesorii pentru furtunuri - pret mic negociabil livrare super rapida. Depozit-Online.ro livreaza materiale de constructii, instalatii, finisaje, scule si unelte. Peste 25.000 de produse in oferta. Livram din stoc gratuit la santier cu descarcare mecanizata.


                            Sau, cel putin sa realizati unul din PPR 40, si plecarile spre radiatoare cu PPR 25. Posibil sa functioneze si cu 20 cum sunt acum, nu cunosc debitele si lungimile conductelor pentru a putea spune exact.
                            iTermice --- Sursa ta de caldura

                            Comentariu

                            • flaviuso
                              Membru
                              • 10.mar.2012
                              • 169

                              Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                              Am coborat la centrala sa vad care e treaba cu instalatia si aveti dreptate, probabil pozele v-au inselat

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2014-07-15 15.49a.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	237,8 KB 
ID:	617434 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2014-07-20 18.12.05.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	171,3 KB 
ID:	617435 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2014-07-20 18.15.46.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	124,6 KB 
ID:	617436

                              Daca dati un zoom la poza 3 se va vedea pe ppr scris: kalde / PP-R / PP-R-GF / PP-R Ø40x5.5mm

                              Inseamna ca instalatia e facuta bine, nu? Si ramane sa folosesc PP-R-GF Ø25mm pt calorifere.

                              Multumesc pt timpul pe care l-ati pierdut sa-mi raspundeti.

                              Numai bine!

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3606

                                Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                                Da, e corecta instalatia puteti merge cu 25 la radiatoare pana la penultimul radiator si la ultimul sa reduceti la 20.

                                Comentariu

                                Procesare...