Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

    Se poate face cu PEX sau cu teava de cupru preizolata, ambele variante putand fi ingropate in sapa.
    Tevile sunt furnizate la colac, deci pot fi realizate usor traseele de incalzire. Problema dilatarii este legata de lungimea traseului dar nu este o problema la cele ingropate, mai ales daca circuitul este neliniar.
    Dilatarea mai importanta este in cazul cuprului.
    Este util de citit recomandarile producatorului pentru realizarea zonelor de dilatare, confor specificatiilor si traseelor exacte ale proiectului.

    Comentariu

    • solomonien
      Incepator
      • 30.nov.2012
      • 90

      Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

      In primul rand multumesc pentru raspuns.
      In cazul asta am sa folosesc PEX izolat . Ca sa fie mai clar pentru mine, mai trebuie sau nu sa realizez zone de dilatare ? Daca da , in ce consta treaba asta?
      Radiatoarele vor avea linii separate de la distribuitor.

      Comentariu

      • solomonien
        Incepator
        • 30.nov.2012
        • 90

        Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

        Vad ca nu-si asuma nimeni treaba asta cu tevile ingropate in sapa. Cred ca am sa ma gandesc la o solutie de pozat pe perete si mascat cu ceva.

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

          In ce sens nu isi asuma nimeni ingroparea in sapa? Sunt procente bune de case care au optat pentru ingroparea prin sapa. Vorba aceea, daca se duce cea prin sapa, se poate trage una aparenta la fel de usor.
          Dilatarea oricarui materiul este o caracteristica proprie si are relevanta in contextul lungimilor utilizate. In mod normal, pentru ceea ce doriti dvs. nu sunt probleme deosebite si nu trebuie sa prevedeti rosturi de dilatare. Presupun ca lungimile nu sunt foarte mari, incadrandu-se in 15 m de exemplu.

          Comentariu

          • adrian-85
            Incepator
            • 07.ian.2016
            • 6

            Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

            Pentru aceaste trasee de teava PEX,catre radiatoare(calorifere)diametrul conductei de 16 ar fi suficient daca nu am o lungime mai mare de 15 m de la distribuitor pana la radiator? Multumesc

            Comentariu

            • bogdan_cbr
              Incepator
              • 29.iul.2016
              • 1

              Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

              Va salut! Urmeaza sa cumpar un apartament la care nu mi-a placut instalatia aleasa de dezvoltatori (PPR prin sapa) si am preferat sa cumpar pex si copex cu distribuitori pentru instalatia termica si sanitara.

              Ideea este ca oamenii mi-au montat distribuitorii in balcon (acolo am si centrala) si initial am zis ca e ok, dar acum ma gandesc daca nu cumva o sa am pierderi de temperatura la tevile care traverseaza balconul in caz ca vecinul de sub mine nu o sa il inchida. Balconul nu e in afara cladirii, e in continuarea peretelui de la living si oricum o sa il inchid si pun si calorifer.

              Credeti ca o sa fie vreo problema? oricum sapa e deja turnata deci nu mai am ce face, dar as vrea sa stiu daca trebuie sa imi fac griji. Multumesc!

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	356,1 KB 
ID:	626001

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                Nu ar trebui sa fie probleme, circuitele sunt intr-un spatiu inchis, incalzit, plus ca ele nu sunt chiar la o temperatura scazuta. Temperatura pe pardoseala nu o sa scada la marimi negative sa fie probleme.

                Comentariu

                • cristimar
                  Incepator
                  • 20.iul.2007
                  • 49

                  Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                  va salut , cum indrept teava de valrom ?E greu de manevrat prin camin bsi tinde sa se incolaceasca la loc.
                  Ajutor,are 63mm

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12202

                    Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                    Cu aer cald , dar tot va tinde sa se deformeze . Cauti 63 la bara si faci cu piese .
                    Nu inteleg totusi ce cauti cu 63 ?????
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                      Postat în original de cristimar
                      va salut , cum indrept teava de valrom ?E greu de manevrat prin camin bsi tinde sa se incolaceasca la loc.
                      Ajutor,are 63mm
                      Ce teava? De apa? La temperaturi scazute se lucreaza greu cu teava subtire, cedeaza mai usor incalzita cu aer cuma spus si Mircea. Daca era vara, aveam soare!

                      Comentariu

                      • ivarulz
                        Incepator
                        • 25.feb.2007
                        • 61

                        Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                        Buna ziua,

                        Am nevoie de doua sfaturi.

                        1. Instalatorul mi-a montat centrala si a conenctat gazul in ordinea urmatoare:
                        - teava fixa - flexibil inox - regulagor - teava fixa - centrala
                        La PIF mi-a zis ca nu e ok. Trebuia regulatorul la teava fixa, apoi flexibil.
                        Am mai intrebat un mester si a zis ca PIF a avut ddreptate plus ca trebuie filtru de gaz intre teava fixa si regulator.

                        2. Mesterul cu a doua parere mi-a recomandat sa montez si supape de sens la tevile de apa ce au legatura cu centrala pentru a reduce lovitura de berbec.
                        Sunt in regula aceste supape de sens sau merita o investitie mai mare in asa ceva?
                        Vas de protectie lovitura berbec micron 0.16 l. ✔ Preturi de importator. De peste 30 de ani suntem prezenti pe piata. Stocuri actualizate. Consultanta tehnica. Livrare rapida.

                        sau


                        Va multumesc anticipat

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                          1. Aveau dreptate cei de la PIF .
                          2. Nu trebuie nici o supapa de sens . Mai bine montati un vas de expansiune .
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • ivarulz
                            Incepator
                            • 25.feb.2007
                            • 61

                            Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                            Multumesc.

                            Acel vas de expansiune merge montat si pe o teava verticala?

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6865

                              Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                              Se pot monta cu o mica modificare din "T" - ul de pe teava verticala ( in functie de tipul vasului , vertical / orizontal ) , cu o teava prelungitoare sau un racord flexibil metalic .
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • Mircea_G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12202

                                Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                                Postat în original de ivarulz
                                Buna ziua,

                                Am nevoie de doua sfaturi.

                                1. Instalatorul mi-a montat centrala si a conenctat gazul in ordinea urmatoare:
                                - teava fixa - flexibil inox - regulagor - teava fixa - centrala
                                .........
                                2. Mesterul cu a doua parere mi-a recomandat sa montez si supape de sens la tevile de apa ce au legatura cu centrala pentru a reduce lovitura de berbec.
                                .......
                                Am sa fiu categoric . Schimba mesterul .
                                1. Mai mult ca sigur nu putea sa invirta regulatorul la pozitie , asa ca ales varianta pe dos , care nu este corecta .
                                Corect este robinet / regulator / racord
                                2. Vas de expansiune ?? exista si dispozitive speciale , iar daca este asa de grijuliu , sa monteze si aerisitoare pe instalatia de apa . In unele specificatii am vazut recomandari.
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...