Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3639

    Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

    1. Regula este ca furtunul flexibil alimenteaza direct consumatorul. legatura directa cuacesta si nu este o metoda intermediara de legatura pe circuit.
    2. Nu este nevoie in mod normal, aveti lovituri de berbec ininstalatia curenta? Eu cred ca nu.

    Comentariu

    • ivarulz
      Incepator
      • 25.feb.2007
      • 61

      Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

      Va multumesc.

      Nu am lovitura de berbec intr-adevar. La apartamentul unde locuiesc acum este, ca la mai toti vecinii de pe scara.

      Am modificat instalatia si acum ordinea este cea indicata de dumneavoastra.

      Comentariu

      • ivarulz
        Incepator
        • 25.feb.2007
        • 61

        Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

        Postat în original de Mircea G
        Am sa fiu categoric . Schimba mesterul .
        1. Mai mult ca sigur nu putea sa invirta regulatorul la pozitie , asa ca ales varianta pe dos , care nu este corecta .
        Corect este robinet / regulator / racord
        Aveti dreptate, explicatia a fost ca "nu era loc".

        Comentariu

        • ivarulz
          Incepator
          • 25.feb.2007
          • 61

          Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

          Revin cu alta intrebare.

          Inca nu locuiesc in apartament si acum ca e frig am observat ca ultimmele 2 calorifere de pe o ramura nu se incalzesc calumea.
          De sub centrala pleaca 2 ramuri:
          - scurta cu 2 calorifere mici/medii k33 600/500 + o scarita baie
          - lunga cu 4 calorifere k22 1200/600 + 1 k33 600/500 + scarita baie - lungime cc 27m
          Am rascolit forumul si am efectuat o echilibrare din robinetii de retur.

          Am reusit sa incalzesc ultimul calorifer, dar simt ca merg cu instalatia cu "frana de mana trasa":
          - caloriferele de langa centrala (3 la numar) merg deschise doar jumatate de tura la retur
          - la fel caloriferele scarita din baie
          - penultimul calorifer de pe ramura lunga il tin mai inchis pentru a lasa apa sa treaca spre ultima camera (in penultima camera am 2)
          - caloriferele cele mai sugrumate scot un zgomot discret care dispare cand mai deschid jumatate de tura

          Se poate trai asa dar nu sunt multumit.
          Problema e data de subdimensionarea tevilot:
          - se pleaca cu 18 din centrala (centrala are iesire de 22)
          - sub centrala este un Teu 18-18-15 care duce 15 pe ramura scurta si 18 pe ramura lunga
          - pe ramura lunga se merge cu 18 pana la ultimele 2 calorifere unde se trce pe 15
          - toate caloriferele sunt legate cu 15

          Din pacate multe tevi sunt ascunse dupa gips carton sau trec pe sub parchet prin dreptul unor usi mari de termopan care ajung pana la podea si e deranj mare sa le schimb.
          Sunt destul de trist pentru ca am investit multi bani in renovare si am avut incredere in mesteri, situatia familiala nu mi-a permis sa discut toate aspectele cu ei si acum trag ponoasele.

          Intrebare: merita sa schimb teava care pleaca din centrala cu una de 22 pana la Teu de bifurcatie ramuri si sa pun un teu 18-22-15?
          Cred ca orice plus de debit ma poate ajuta sa mai dau drumul la calorifere.

          Ce parere aveti?

          Comentariu

          • gicaduru
            Incepator
            • 06.dec.2011
            • 1

            Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

            Postat în original de marius_lmd
            daca folositi ct cu lemne NU se vor folosi conducte din pexal, ci cupru (recomandat), sau ppr fibra compozita (culoare verde), dar cel mai bine cupru pentru ca se merge pe temp relativ mari, iar cuprul se preteaza cel mai bine, chiar daca este in spatele rigipsului, nu iti face probleme, daca faci proba corespunzator la 6 atmosfere si nu snt probleme , nu vor fi nici pe viitor
            spor la lucru si cald la iarna :P
            In anii 90 am lucrat in Germania si acolo se practica un fel de pexal introdus printr-o protectie (rosie pt tur si albastra pentru retur )- pentru traseul de la distribuitoare la fiecare calorifer, nu stiu sa fi fost probleme, oricum altfel nemtii nu ar fi facut tampenii, personal am instalatia facuta asa ( pexal care rezista pana la 95 grade- pana la distribuitoare- pe fiecare etaj P+M, si apoi teava zincata si cupru de la centrala la puffer si apoi pana la distribuitoare, deocamdata sunt foarte multumit; o centrala si o instalatie OK facuta are destule protectii astfel incat temperatura care va ajunge la "pexal" sa nu dauneze acestuia - si nu cred ca poate ajunge in nici un caz la 95 grade -temperatura pana la care o garanteaza producatorul german !

            Comentariu

            • bambucea
              Membru marcant
              • 13.iun.2014
              • 319

              Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

              Postat în original de gicaduru
              In anii 90 am lucrat in Germania si acolo se practica un fel de pexal introdus printr-o protectie (rosie pt tur si albastra pentru retur )- pentru traseul de la distribuitoare la fiecare calorifer, nu stiu sa fi fost probleme, oricum altfel nemtii nu ar fi facut tampenii, personal am instalatia facuta asa .....
              Ai raspuns la timp.
              Dupa 7 ani.
              Perfect.

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3639

                Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                Postat în original de ivarulz
                Revin cu alta intrebare.
                Intrebare: merita sa schimb teava care pleaca din centrala cu una de 22 pana la Teu de bifurcatie ramuri si sa pun un teu 18-22-15?
                Cred ca orice plus de debit ma poate ajuta sa mai dau drumul la calorifere.

                Ce parere aveti?
                Eu zic ca merita sa cerstti diametrul pe zona respectiva, veti fi pe directia pozitiva in care aveti doar de castigat. Probabil este vorba si de lungimea traseului si infucntie de configuratia acestuia sunt anumite pierderi pe zona lunga. Ar trebui analizata si functionarea sau modul in care face fata pompa de circulatie.

                Comentariu

                • ionel83jopo
                  Incepator
                  • 22.iul.2012
                  • 3

                  Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                  rog o parere privind dimensionarea circuitlui de incalzire pt o casa la tara, instalatia va fi pe cupru iar cazanul pe lemne
                  schema este mai jos
                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schema conducte centrala.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	13,1 KB 
ID:	628139
                  Ultima editare de ionel83jopo; 12.apr.2017, 21:52.

                  Comentariu

                  • spik1
                    Living Legend
                    • 20.apr.2012
                    • 2271

                    Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                    Pun si eu aici o intrbare: este bine sa alimentezi un calorifer, la o bucatarie, in afara spatiului casei?
                    Un amic are bucataria la o distanta de cca. 8 ml de casa si ar vrea sa "traga" si acolo un calorifer.
                    Ce ar trebui sa faca?
                    Multam frumos!

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                      Sa traga caloriferul unde vrea si sa umple instalatia cu antigel . Binenteles ca traseul tur/retur pana acolo sa fie foarte bine termoizolat daca vrea sa ajunga apa calda la el .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • jeu1967
                        Incepator
                        • 24.iun.2017
                        • 28

                        Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                        Buna ziua. Am cumparat centrala de 30 kw si puffer de 1000 L. Se pune problema cum fac legatura intre cazan si puffer? As vrea sa pastrez acelasi diametru de 1 1/2 intre cazan si puffer ambele au acest diametru la iesiri si intrari. Este corect? Si daca da, ce teava sa folosesc? Cupru, nu stiu daca este de acesta dimensiune, teava neagra sau galvanizata? Multumesc anticipat!

                        Comentariu

                        • emanu
                          Membru marcant
                          • 06.oct.2008
                          • 504

                          Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                          exista dimensiune de tevi de cupru de 38 plus coturi , teuri si alte fitinguri adaptoare Cu38-1,5inch Urmatoarea dimensiune standard este 42 corespunzand lui 2ïnch

                          Comentariu

                          • jeu1967
                            Incepator
                            • 24.iun.2017
                            • 28

                            Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                            Multumesc,pentru raspuns. Voi lucra cu cupru. O zi frumoasa

                            Comentariu

                            • alex2017
                              Incepator
                              • 28.mar.2017
                              • 5

                              Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                              Domnilor,
                              Este util sa folosesc distribuitor la incalzirea clasica, calorifere, a unei case cu 3 camere?
                              SUnt 6 calorifere in total...poate 7 cu port prosop.
                              Suprafata max 80 mp

                              Sau le pun toate in serie?

                              (meseriasul imi spune in serie, eu as pune distribuitor)

                              Multumesc,

                              Comentariu

                              • alex2017
                                Incepator
                                • 28.mar.2017
                                • 5

                                Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                                PS: Adaug faptul ca aceiasi centrala deserveste un al 2 lea corp de cladire, cu 4 radiatoare.
                                Aici intentionez sa pun un distibuitor.

                                Multumesc,

                                Comentariu

                                Procesare...