Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    Postat în original de Florin78
    Cine ma poate ajuta cu traseul instalatiei de incalzire si dimensiunile tevilor. precizez ca doresc sa folosesc tevi din cupru, multumesc
    Schita este mica si nu se poate observa exact amplasarea camerelor. Ce fel de distributie faci? Pozare aparenta sau ingropata? Pozitioneaza si caloriferele pentru inceput.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Florin78
      Incepator
      • 04.sep.2010
      • 76

      Doresc sa folosesc tevi din cupru, aparenta, centrala este de 35 kw combustibil solid. multumesc
      sper sa se vada mai bine in poza

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6452

        După cum arată schița ta, mi se pare că ai mai postat-o și pe alt forum.. ba, mai mult, ai și primit o soluție. Greșesc cumva?
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          De ce calorifere pe hol? Sunt separate holurile?
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Florin78
            Incepator
            • 04.sep.2010
            • 76

            Postat în original de RaduCA
            După cum arată schița ta, mi se pare că ai mai postat-o și pe alt forum.. ba, mai mult, ai și primit o soluție. Greșesc cumva?
            Va salut, nu-mi amintesc sa fi postat pe alt forum, dar daca este asa, este gresit sa ceri mai multe pareri?

            Comentariu

            • Florin78
              Incepator
              • 04.sep.2010
              • 76

              Postat în original de VYS
              De ce calorifere pe hol? Sunt separate holurile?
              Da, sunt separate. Asa arata acum circuitul si vreau sa schimb traseul din ppr in curpu, ce dimensiuni sa folosesc la tevile de cupru? Multumesc Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image_89653.jpg 
Afișări:	680 
Mărime:	101,4 KB 
ID:	676518

              Comentariu

              • emanu
                Membru marcant
                • 06.oct.2008
                • 504

                Pleci cu Cu28 o lungime de 1,5m pana la podea, apoi in stanga reduci la 15, in dreapta reduci la 22 si te duci cu 22 pana in coltul din dreapta jos a schemei
                unde reduci la 18 pana treci de penultimul calorifer apoi duci 15 la ultimul! La fiecare calorifer intri cu 15.

                Echilibrezi incalzirea caloriferelor din robinetul de retur! Trebuie sa fie maxim 12 grade diferenta de temperatura intre ce intra in calorifere si ce iese
                Ultima editare de emanu; 21.nov.2019, 18:33.

                Comentariu

                • Ionut.G
                  Incepator
                  • 02.ian.2020
                  • 1

                  Buna ziua,

                  Am o instalatie de incalzire a casei alimentata de un semineu de 24kw. Vreau sa prelungesc instalatia de incalzire a casei catre o camera ce se afla la aproximativ 3,5m de casa (va fi o trecere prin mediul exterior).
                  Intre camera pe care vreau sa o racordez la instalatia de incalzire si casa este turnata o terasa de beton.

                  Ce imi recomandati? Sa fac aceasta trecere ingropata sau exterioara?
                  Care este solutia cea mai buna, astfel incat sa sa se piarda cat mai putina caldura?
                  Ce materiale trebuie sa folosesc?

                  Multumesc frumos pentru ajutor!


                  Comentariu

                  • emanu
                    Membru marcant
                    • 06.oct.2008
                    • 504

                    solutii wireless desigur

                    Comentariu

                    • dianamaryd
                      Incepator
                      • 29.aug.2018
                      • 8

                      Buna seara, nu stiu exact daca aici trebuia sa scriu, insa am o întrebare legata de poziția țevii de gaz. Avem un apartament in renovare si dorim sa mutam bucataria din încăperea existenta in camera de langa. Asta înseamnă sa tragem si o țeavă de gaz pana in locul in care vom avea plita. Problema e ca nu as vrea ca teava sa fie foarte vizibila si ma gândeam sa propun sa fie pe jos pe langa tevile de cupru de la calorifere si sa treaca prin spatele caloriferului. Nu am găsit nicăieri pe internet o mențiune daca ar fi ok sau nu ca se afla atat de aproape de o sursa de căldură. Stie cineva care ar putea fi dezavantajele unei astfel de situații? Mulțumesc anticipat!

                      Comentariu

                      • PowerMC
                        Administrator
                        • 02.mai.2007
                        • 2237

                        O precizare, pentru ca nu ati specificat in mesajul dvs.: astfel de modificari se fac doar cu proiect autorizat, nu aveti voie sa modificati sau sa interveniti la traseul actual al conductei de gaze fara proiect iar lucrarea se face de firma autorizata.
                        Din punctul meu de vedere pozitionarea in spatele caloriferului este cel putin neinspirata cu toate ca nu am cunostinta de vreo restrictie in acest sens.
                        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                        Community Manager MC

                        Comentariu

                        • emanu
                          Membru marcant
                          • 06.oct.2008
                          • 504

                          [QUOTE=dianamaryd;n677398B înseamnă sa tragem si o țeavă de gaz pana in locul in care vom avea plita. Problema e ca nu as vrea ca teava sa fie foarte vizibila si ma gândeam sa propun sa fie pe jos pe langa tevile de cupru de la calorifere si sa treaca prin spatele caloriferului. Nu am găsit nicăieri pe internet o mențiune daca ar fi ok sau nu ca se afla atat de aproape de o sursa de căldură. Stie cineva care ar putea fi dezavantajele unei astfel de situații? Mulțumesc anticipat! [/QUOTE]


                          Daca firma autorizata este de acord sa-ti faca proiectul si executia asa, este in ordine. Dar nu cred.

                          Comentariu

                          • marchizu
                            Incepator
                            • 27.sep.2013
                            • 44

                            Buna seara tuturor
                            La vara voi fi racordat la gaze si impilcit trebuie sa montez o centrala pt incalzire si acm. Am facut o schita a casei si va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu cateva idei despre traseu tevilor care vor fi pe CU.
                            1. dimensionarea daca este buna ( cineva de aici ma sfatuit sa merg ci 22 pana la prima ramificatie ) daca ma sfatuiti altfel voi lua cunostinta
                            2. unde fac reducerea ? la intrare in calorifer si cu ce diam. merg in fiecare calorifer ( in 15mm este ok?)
                            3. cum dimensionez returul? tot in trepte de diametru
                            4. in cele doua zone de trecere pe la usa (marcate cu chenar rosu) cum ar fi bine sa bag teava de cupru. dintr-o bucata indoita sau pot face si lipituri

                            Va multumesc
                            Fișiere Atașate
                            „Am învătat că un om n-are dreptul să-l privească pe un altul de sus decât atunci când trebuie să se aplece pentru a-l ajuta să se ridice.“ G.G.Marquez

                            Comentariu

                            • marchizu
                              Incepator
                              • 27.sep.2013
                              • 44

                              Buna ziua
                              Pt. mine nimic?
                              „Am învătat că un om n-are dreptul să-l privească pe un altul de sus decât atunci când trebuie să se aplece pentru a-l ajuta să se ridice.“ G.G.Marquez

                              Comentariu

                              • m_3
                                Incepator
                                • 31.oct.2010
                                • 46

                                Buna ziua.

                                Pot folosi oare un distribuitor de incalzire destinat pentru incalzirea in pardoseala (cel cu capuri termoelectrice sau actuatoare termice) la incalzirea pe calorifere? Ce probleme ar putea aparea? Debit prea mic sau altceva? As dori sa inlocuiesc un distribuitor simplu cu 10 circuite pe care il am acum cu unul folosit pentru incalzirea in pardoseala in ideea de a atasa termostate ambientale capurilor termoelectrice de pe el pentru a putea incalzi casa pe zone, exact ca in cazul incalzirii in pardoseala. Centrala va fi pe gaz, iar turul nu va avea mai mult de 55-60 grade, probabil chiar 50 pentru a putea functiona condensarea. Mentionez ca nu doresc sa instalez robinete termostatate la calorifere, intrucat doresc sa comand zonele din termostate ambientale, amplasate in camere si totodata programabile pe intervale orare, iar robinetele termostatate pe calorifer nu ofera aceasta facilitate, doar anumite modele foarte scumpe.

                                Comentariu

                                Procesare...