Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emanu
    Membru marcant
    • 06.oct.2008
    • 504

    Da, se pot folosi distribuitoarele de incalzire in pardoseala pt calorifere! Am facut asa ceva si caloriferele se incalzesc toate.
    Insa daca intentionezi sa folosesti pe calorifere temperaturi mici pe tur trebuie sa tii cont cand alegi caloriferele sa debiteze puterea necesara camerei la temperatura avuta! In principiu inseamna calorifere de lungime dubla decat daca le calculezi sa functioneze la temperatura de 80/70 cum au tabelele toate

    Comentariu

    • emanu
      Membru marcant
      • 06.oct.2008
      • 504

      Postat în original de marchizu
      Buna ziua
      Pt. mine nimic?
      pt asa incepatori recomand stringent un instalator! Nu stii chiar nimic si vei face si alte "nefacute" Lipituri reci, filete neeanse, samd

      Comentariu

      • m_3
        Incepator
        • 31.oct.2010
        • 46

        Postat în original de emanu
        Da, se pot folosi distribuitoarele de incalzire in pardoseala pt calorifere! Am facut asa ceva si caloriferele se incalzesc toate.
        Insa daca intentionezi sa folosesti pe calorifere temperaturi mici pe tur trebuie sa tii cont cand alegi caloriferele sa debiteze puterea necesara camerei la temperatura avuta! In principiu inseamna calorifere de lungime dubla decat daca le calculezi sa functioneze la temperatura de 80/70 cum au tabelele toate
        Caloriferele sunt calculate astfel incat si in momentul de fata functioneaza cu temperatura pe tur de 55 grade, reglata dintr-o vana de amestec cu 3 cai, dintr-un puffer care il duc la 85-90 grade. In curand o sa inlocuiesc toata instalatia (centrala pe lemne, puffer, boiler) cu o centrala pe gaz si m-am gandit ca odata cu aceasta lucrare sa modific si distribuitorul astfel incat sa pot separa incalzirea casei pe 2-3 zone. Cea mai simpla varianta mi s-a parut asta cu distribuitorul de incalzire in pardoseala cu acele capuri termoelectrice comandate de termostate de ambient, care vor comanda in paralel si centrala pe gaz.

        Ma bucur ca e cineva care a mai aplicat metoda asta, ca pana acum nu am dat de nimeni (nici macar instalatori) care sa imi dea un raspuns concret. Toti ma iau cu varianta de robineti termostatati pe calorifere, iar eu incerc sa evit aceasta varianta din mai multe considerente.

        Comentariu

        • emanu
          Membru marcant
          • 06.oct.2008
          • 504

          Cam asa arata lucrarile cu pex si distribuitoare! Sunt facute la gata le-am vazut in functiune, se incalzesc bine toate deci distribuitoarele alea duc caloriferele

          Cu ocazia asta vezi si cum sunt inauntru si cum functioneaza robinetii montati pe distribuitoare

          Atentie! Debitmetrele se monteaza numai pe tur si robintii de comanda pe retur, altfel desi functioneaza debitmetrele nu indica nimic
          Sunt avantaje clare cu termostate de camera. Sunt mault mai precise si mai simplu de reglat decat termostatele montate pe calorifer! Termostatele se monteaza in serie cu servomotoarele de actionare! Vezi ca servomotoarele sa fie compatibile la montaj cu filetele de pe distribuitoare

          Ultima editare de emanu; 14.mar.2020, 16:28.

          Comentariu

          • marchizu
            Incepator
            • 27.sep.2013
            • 44

            Postat în original de emanu

            pt asa incepatori recomand stringent un instalator! Nu stii chiar nimic si vei face si alte "nefacute" Lipituri reci, filete neeanse, samd
            Ma bucuram sa vad macar un raspuns la intrebarile mele. Nu ai de unde sa stii la cat ma pricep si cat nu, faptul ca am intrebat nu reflecta "profesionalismul" meu. Sunt zeci de persoane care pur si simplu vor sa fac ei ceve cu propriile maini iar daca esti mai priceput poti impartasi din experienta ta ( banuiesc ca la origini erai poate tot ca mine) si stiu ce inseamna lipirea in cupru, stiu sa fac si o etansare la filete samd. iar ca viitor i-ti garantez ca va fi facuta aceasta lucrare de mine si va functiona si impecabil cu sau fara ajutorul tau
            „Am învătat că un om n-are dreptul să-l privească pe un altul de sus decât atunci când trebuie să se aplece pentru a-l ajuta să se ridice.“ G.G.Marquez

            Comentariu

            • m_3
              Incepator
              • 31.oct.2010
              • 46

              @emanu iti multumesc mult pentru pozele lamuritoare si raspuns. E exact ce vroiam sa vad. Instalatia mea arata cam la fel. Este doar o chestie de inlocuire a distribuitorului clasic pe care il am acum cu unul pentru pardoseala si executarea partii electrice de comanda. Reglajul debitului vine ca bonus, dar util, pentru ca ma gandesc sa deschid robinetii tur-retur de pe calorifere la maximum, si reglajul sa il fac din aceste debitmetre.

              Multumesc de lamuriri! Dau o bere.

              @marchizu nu sunt in domeniu, asa ca nu pot sa iti dau prea multe sfaturi tehnice, dar ca o recomandare, daca inca nu ai casa construita sau mai e tehnic posibil, te sfatuiesc sa faci incalzirea cu distribuitor si plecari separate la calorifere. Eu vad o serie de avantaje in acest tip de schema si aia probabil ca o poti realiza in regie proprie. Daca nu se poate face din varii motive, si doresti sa o realizezi ca si in schema desenata de tine, trebuie avut grija la calculul hidraulic. Nu prea e o chestie care cineva ti-o poate da din cap, si sa iti dea garantii ca o sa iasa bine. Nu de alta, dar sa nu te trezesti ca nu poti sa reglezi hidraulic instalatia si sa ai probleme cu incalzirea ultimelor calorifere, de exemplu sau alte probleme.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                Postat în original de m_3
                [B] Este doar o chestie de inlocuire a distribuitorului clasic pe care il am acum cu unul pentru pardoseala si executarea partii electrice de comanda. Reglajul debitului vine ca bonus, dar util, pentru ca ma gandesc sa deschid robinetii tur-retur de pe calorifere la maximum, si reglajul sa il fac din aceste debitmetre.
                Poti sa folosesti distribuitorul actual daca este pentru calorifere, se monteaza actuatoarele pe retur.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • m_3
                  Incepator
                  • 31.oct.2010
                  • 46

                  Nu prea pot sa il folosesc. Distribuitorul actual e ca in poza de mai jos...

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	DSC_6982.JPG  Afișări:	0  Mărime:	203,4 KB  ID:	678453

                  Habar nu am ce varianta este. Imi pare ca e facut din distribuitoare simple de apa calda. Era deja montat de instalatori cand am ajuns eu dupamasa pe santier. Ideea e ca a functionat ok, nu am avut probleme cu el. Doar ca nu am cum sa modific sa ii atasez acele actuatoare termoelectrice.
                  Ultima editare de m_3; 17.mar.2020, 13:07.

                  Comentariu

                  • marchizu
                    Incepator
                    • 27.sep.2013
                    • 44


                    @marchizu nu sunt in domeniu, asa ca nu pot sa iti dau prea multe sfaturi tehnice, dar ca o recomandare, daca inca nu ai casa construita sau mai e tehnic posibil, te sfatuiesc sa faci incalzirea cu distribuitor si plecari separate la calorifere.

                    multumesc pt raspunsul tau, dar din pacate casa este construita mai mult ca sigur voi mai sta de vorba si cu alti instalatori pe acest aspect. Merci
                    „Am învătat că un om n-are dreptul să-l privească pe un altul de sus decât atunci când trebuie să se aplece pentru a-l ajuta să se ridice.“ G.G.Marquez

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      Am inteles, de fapt nu era un distribuitor cumparat ci unul facut. Ramand la parerea ca nu ai nevoie de un distribuitor pentru IPAT ci unul pentru distributie radiala.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • m_3
                        Incepator
                        • 31.oct.2010
                        • 46

                        Ai putea sa imi dai te rog cateva exemple de distribuitoare de calorifere la care sa pot atasa actuatoare termoelectrice? La cautarile pe internet imi da doar cele pentru incalzire in pardoseala. De acolo si intrebarea mea daca le-as putea folosi. Ar fi foarte bine daca as gasi exact pentru calorifere.

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	distribuitor calorifer cu actuator.png  Afișări:	0  Mărime:	35,3 KB  ID:	678481Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	distribuitor calorifer.png  Afișări:	0  Mărime:	48,9 KB  ID:	678480
                          Distribuitoarele pentru radiatoare sunt asemanatoase celor pentru IPAT, ai doua foto atasate. Nu ai nevoie de debitmetre ca la IPAT.
                          In foto este un distribuitor cu actuatoare si unul fara.
                          Ultima editare de VYS; 18.mar.2020, 17:20.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • m_3
                            Incepator
                            • 31.oct.2010
                            • 46

                            Multumesc de lamuriri. M-am uitat in catalogul de la Ferro (ceva firma poloneza parca?) si am vazut mai multe modele. Ce se stie despre aceasta firma? Au un raport pret / calitate cat de cat ok?

                            Comentariu

                            • calin.diaconu
                              Administrator
                              • 21.nov.2005
                              • 395

                              Buna seara, stimate Forumist m_3!

                              Am intrat pe site-ul companiei mentionate de Dumneavoastră - e vorba despre NOVASERVIS FERRO GROUP, o sucursala a NOVASERVIS SPOL S.R.O. din Cehia.

                              Din analizele financiare pe care le avem in Redactie (folosim RISCO), putem sa va spunem ca este o firma care a fost lansata in anul 2009, iar in ultimii 11 ani a inregistrat o dezvoltare frumoasa, constanta! Acest lucru nu ar fi fost posibil fara sa propuna solutii de calitate, la un raport calitate-pret bun. De altfel, va invitam sa cititi despre premiile internationale obtinute de aceasta companie, aici: https://www.ferro.ro/premii.html

                              O seara frumoasa si multă sănătate!
                              www.calindiaconu.com

                              Comentariu

                              • m_3
                                Incepator
                                • 31.oct.2010
                                • 46

                                Va multumesc mult pentru raspuns!

                                Comentariu

                                Procesare...