Golire boiler generatie noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Ranettius
    Membru Marcant
    • 18.oct.2005
    • 588

    Golire boiler generatie noua

    Am un boiler ARISTON SG 35 (cred ca 35 litri), care a fost montat la munte fara insa a i se monta pe tevile de apa calda si rece la intrarea in boiler nici un robinet de scurgere.
    In conditiile in care trebuie golit cum se procedeaza? Eu am oprit apa pe conducta principala de apa rece din casa, am oprit boilerul si am dat drumul la apa calda, insa a tarait cam 1 ora si nu stiu daca s-a golit de tot instalatia.

    Cum se golesc aceste boilere? Trebuie sa opresti apa rece si sa ii dai drumul?
  • Oprean Marius
    Incepator
    • 10.apr.2005
    • 79

    #2
    Boilerele astea se golesc pe teava de intrare a apei reci - se monteaza acolo, intre boiler si supapa de siguranta un robinet de golire montat pe un T-eu. Daca nu ai montat Teul , la demontarea acestei tevi se va goli pe acolo (in prealabil trebuie oprita apa de la robinetul general), bineinteles va ajuta daca deschizi robinetul de apa calda pentru a lasa aerul sa intre in locul volumului dislocuit prin curgerea apei. Iti spun din proprie experienta ca eu l-am golit de mai multe ori. Dupa ce l-ai golit e bine sa-i montezi si robinetul asta daca nu il ai si eventual si un altul de trecere inainte de boiler pentru a nu mai opri apa in toata casa cand golesti boilerul.
    Toate cele bune
    Marius O.

    Comentariu

    • Gabriel-11
      Incepator
      • 13.nov.2005
      • 13

      #3
      Gabriel-11

      Destepti meseriasii! Daca puneau robinetul de golire n-ai mai fi fost nevoit sa apelezi la ei niciodata. Dar asa ar fi trebuit mãcar sa le dai un telefon saãi întrebi cum sã goleºti boilerul. Adevãrul este cã în afarã de boilerul meu pe care mi-lam montat singur, conform schemei producãtorului, toate boilerele pe care le-am vãzut pe la alþii nu aveau robinet de golire deci e un fel de tradiþie la români

      Comentariu

      • Avatar Vizitator

        #4
        Sincer nu mai stiu ce sa cred. Cand am golit la munte instalatia, am inchis robinetul principal din canal, am dat drumul la robinetul de scurgere principal si am deschis bateriile din casa pe apa calda ca sa se scurga apa din boiler. Ei, dupa un sut de cateva secunde in care apometrul s-a invartit in sens invers, s-a oprit si a trebuit sa ma duc la baie, care e mai sus decat bucataria si sa suflu pe la furtunul de la dus.

        Problema era ca cel mai bine curgea pe la bucatarie dar PE TEAVA DE APA CALDA, nicidecum pe cea de apa rece care picura usor de tot. Dupa 3 ore in care tot suflam, taraia pe apa calda, mai picura pe apa rece, am pus niste ligheane si am plecat. Fie ce o fi, insa eu nu prea mai inteleg nimic.

        Comentariu

        • instalatorul
          Incepator
          • 15.ian.2006
          • 11

          #5
          daca boilerul tau este unul suspendat nu pt. podea,opresti apa rece ,deschizi o baterie la apa calda si demontezi supapa de siguranta pe aici se va goli

          Comentariu

          Procesare...