Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1747

    Re: Aer conditionat - montare pe acoperis

    Postat în original de point
    ...Daca este asa, instalatorii vor trebui sa faca un sifon ... uleiul combinat cu freonul din instalatie, va fi absorbit de catre compresor, astfel incat sa nu ajunga in unitatea interioara. .
    Cum anume se-ntimpla asta ?

    Postat în original de point
    ...Conditia sifonului, descrisa mai sus, va fi obligatorie in toate cazurile in care unitatea exterioara se va monta mai sus decat unitatea interioara.

    Nu este chiar asa. Un simbure de adevar exista dar ...

    Instalarea asistemului cu unitatea de interior mai jos decit cea de exterior are marele dezavantaj al faptului ca uleiul nu se mai intoarce la compresor => durata de viata a compresorului se reduce drastic. In plus, uleiul va ramine in punctul cel mai de jos al instalatiei, adica in evaporator (bateria unitatii de interior) => scaderea semnificativa a eficientei prin aceea ca traseul de refrigerant si bateria vor fi permanent partial obturate cu ulei. In cazul in care nu se intervine, ueiul poate bloca in totalitate circuitul de refrigeratnt.

    Acum despre sifonul tevilor de refrigerant ...
    Acesta se moteaza inainte de intrarea tevilor in evaporator (deci linga unitatea de interior, pe teva de lichid) si are exclusiv rolul de a diminua depunerile de ulei pe evaporator. In felul acesta capacitatea se mentine cit de cit dar uleiul tot nu mai ajunge inapoi la compresor.

    Mai exista varianta cu by-pass ... ei bine, asta-i varianta corecta ptr. instalarea unitatii de interior mai jos decit cea de exterior. Numai ca by-pass-ul acela trebuie sa aiba si niste valve de expansiune; asa, foarte pe scurt. Din pacate, variantele cu by-pass sau cu a treia teava au aplicabilitate numai pentru sistemele gindite sa functioneze in aceasta configuratie si, in plus, nu se aplica la capacitati mici.

    Varianta cu sifonul (care, de fapt, este o trapa de ulei) in forma de S, in apropierea condensatorului, se aplica numai sistemelor in care compresorul, o data la 8 ore, isi modifica automat sensul pentru a trage uleiul inapoi. Daca sistemul nu este gindit sa aiba aceasta optiune (si nu cred s-o aiba sistemele mici, rezidentiale) trapa de ulei nu face decit sa mai preia o parte din ulei si-atit. Va mai ajunge ulei in evaporator? Desigur. Va influenta aceasta, negativ, eficienta ciclului de racire? Desigur. Se va reduce cantitatea de ulei de lubrifiere la compressor? Desigur.
    Cu alte cuvinte, este bine ca, la montaj, sa se respecte indicatiile proucatorului (cele din manualul de instalare si nu vorbe). In rest, degeaba se “fura” o id?e sau alta din cele vazute pe teren fiindca nu merge asa … FIY, marea majoritate a sistemelor care pot functiona cu acest sifon si pot, intr-devar, trage uleiul inapoi in compresor au in kit-ul de instalre si acest sifon; sau macar schita, dimendiunile corecte si locatia recomandata.

    Evident, mai sus m-am referit exclusiv la ceea ce stiu despre sistemele de la firme renumite, firme care au un cuvint greu de spus in peisajul furnizarii de echipamente in HVAC.

    In incheiere: "capcana" este aceea ca sistemul va functiona si cu unitatea de exterior montata la nivel mai inalt decit cea de interior .Dupa cum am mai spus in trecut ... nu se stie cit timp si la ce cost ...

    Numai bine,
    DIY
    Numai bine,
    DIY

    Comentariu

    • Achim Dan
      Membru
      • 03.iun.2007
      • 152

      tre'sa recunos ca ideea cu cpcul mi se pare f buna. ce i natural e natural.
      Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

      Comentariu

      • DIY
        Living Legend
        • 07.sep.2007
        • 1747

        Postat în original de MIRCEA MAXIMG
        ...1. metoda naturala - un pom plantat strategic vara face umbra iarna lasa lumina soarelui sa intre . ..
        Desi, in general, ma declar in favoarea solutiilor ecologice trebuie sa atrag atentia ca un copac nu va face altceva decit sa creasca gradul de umbrire a suprafetei vitrate. Asta inseamna ca sistemul va trebui calculat ca atare, deci s-ar putea sa rezulte un necesar mai mic de racire.

        In cazul, insa, in care se doreste aer conditionat deoarece temperaturile de vara sint foarte ridicate, sa nu uitam de caldura indirecta. Copacul nu rezolva decit radiatia directa. Ce ne facem, insa, cu masa cladirii? Temperatura exterioara a aerului?

        ... zic ei eu ...

        Numai bine,
        DIY
        Numai bine,
        DIY

        Comentariu

        • octavian123
          Membru
          • 15.mai.2008
          • 121

          Sa lasam pentru moment pozitionare aerului conditionat la care mai am timp sa ma gandesc cam o saptamana. Vin cu o interbare noua si anume daca un perete despartitor din rigips poate sustine greutatea unei unitati interne de aer conditionat. Nu ma intrebati cate kg are unitatea interna a aparatului meu Haier pt ca nu am cum sa o cantaresc. Sa calculam la o greutate medie pe care o au aceste unitati interne. Intrebarea este daca placa de gips poate sustine greutatea respectiva in cazul in care 'nu nimeresc" nici un profil si prind doar in placa in melci metalici pentru rigips? Ce parere aveti? Sper sa primesc tot atatea sfaturi bune ca si pana acum (nu cred ca este nevoie deschiderea unui nou topic pentru discutarea prinderii intr-o placa de gips).

          Comentariu

          • point
            Incepator
            • 03.ian.2008
            • 34

            Da, peretele din rigips va sustine unitatea interioara, va garantez. Greutatile unitatilor interioare le gasiti usor, e suficient sa cautati pe siteul pe care il veti vedea afisat aici: Click si sa cautati modelul de aparat Haier pe care l-ati achizitionat.
            misiunea casa - o misiune de succes

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12229

              DIY[/quote] Mai este un pic si puneti egal intre a sta la soare si la umbra ! Un copac amplasat strategic il fereste atit de radiatia directa umbreste si cladirea scazind considerabil temperatura in acea zona . Acest lucru ar face posibila rezolvarea racirii interiorului cu un singur aparat si cu un consum redus . Este ce mai spuneam eu ...inainte de a cumpara si amplasa un apart de AC trebuie sa umbrim natural sau artificial . La curte cu vegetatie , la cladiri inalte cu umbrare EXTERIOARE la geamuri ...asta o vad eu o solutie rationala . OCTAVIAN se poate monta unitatea int pe rigips , scafa are n-spe mii de gauri asa ca se pot face multe prinderi , unitatea este foarte usoara , mai multa sta in tevi ! In zona marcata cu x nu aveti un buiandrug sa se poata monta unitatea acolo ?
              Fișiere Atașate
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • simo_bog
                Incepator
                • 20.iul.2007
                • 2

                Multumesc pt raspunsuri

                Buna ziua

                In primul rand, multumesc pentru raspunsuri.

                In al doilea rand, as mai avea o intrebare referitoare la prelungirea traseului frigorific ...

                Impreuna cu aparatele am primit un kit de 5m de traseu frigorific si as avea nevoie ca acesta sa fie prelungit.

                Este posibila prelungirea (cu suplimentarea cantitatii de agent de refrigerare)?

                Daca da, puteti sa imi spuneti ce presupune prelungirea (din pct de vedere al materialelor) ...

                Multumesc anticipat

                Bogdan

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6453

                  Postat în original de simo_bog
                  [...] puteti sa imi spuneti ce presupune prelungirea (din pct de vedere al materialelor) [...]
                  Alte tevi, alt cablu electric si freonul suplimentar.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • DIY
                    Living Legend
                    • 07.sep.2007
                    • 1747

                    Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                    DIY - Mai este un pic si puneti egal intre a sta la soare si la umbra !
                    O alta problema de comunicare pentru care, de aceasa data, nu-mi asum nici o vina.
                    Mesajul meu a spus foarte clar ca umbrirea ajuta si cum anume. De asemeni am spus ca nu este suficient si ca un copac nu inlocuieste aerl conditionat. Punct.
                    Pentru clarificarea neintelegerilor sugerez recitirea mesajului in care copacul era una dintre variante, la egalitate cu aerul conditionat si, de asemeni, recitirea mesajului meu.

                    In caz ca sint in continuare nealmuriri, deoarece problematica este cam lipsita de importanta si de relevanta, sugerez mutarea ei in particular pentru a nu-i obosi aici si pe altii ...

                    Numai bine,
                    DIY
                    Numai bine,
                    DIY

                    Comentariu

                    • octavian123
                      Membru
                      • 15.mai.2008
                      • 121

                      M-am hotarat pt pozitia 1. Acolo peretele este pe structura de lemn si la interior este placat cu rigips. In mod normal ar trebui sa identific un profil vertical de la rigips si sa ma agat de el. Oricum marea majoritatea a suruburilor for fi prinse in rigips in niste melci. Daca totusi nu nimeresc in profil si ma prind doar in melci nu ar trebui sa am probleme si sa ma trezesc cu aparatul pe jos nu?

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6453

                        @ octavian123: Pentru UI a unui AC nu este necesara fixarea intr-un profil metalic al structurii de rigips, numai ca in loc de "melci" eu v-as sugera sa folositi dibluri din metal pentru spatii goale (un diblu tip Molly poate sustine pina la 30 kg).
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • octavian123
                          Membru
                          • 15.mai.2008
                          • 121

                          De unde pot achizitiona astfel de dibluri? Puteti sa imi dai un link sau sa postati o poza ca sa tiu ce sa cumpar? Multumesc frumos

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12229

                            Postat în original de octavian123
                            De unde pot achizitiona astfel de dibluri? Puteti sa imi dai un link sau sa postati o poza ca sa tiu ce sa cumpar? Multumesc frumos
                            Fișiere Atașate
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • octavian123
                              Membru
                              • 15.mai.2008
                              • 121

                              Seamana cu niste conexspanuri...ceva in genul acesta parca am vazut si din plastic nu? Principiul ar fi ca atunci strangi floarea se largeste in spatele placii si strange din ambele parti. Cate dibluri dianstea ar fi necesare pt UI?

                              Comentariu

                              • RaduCA
                                Living Legend
                                • 09.oct.2005
                                • 6453

                                Postat în original de octavian123
                                [...] Cate dibluri din astea ar fi necesare pt UI?
                                Dupa recomandarile producatorilor, va ajunge unul singur. Dar sint sigur ca veti folosi doua.
                                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                                Comentariu

                                Procesare...