Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Vizitatorul a creat un topic Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

Care este distanta maxima dintre spliter si agregat? La magazinul DOMO mi s-a comunicat ca este de maxim 8 metri iar la FLANCO de 15 metri.
    Pot folosi o distanta de 10 metri?

• Consultant climatizare
    a răspuns
    Răspuns la: Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

Recomandat este sa aveti un sistem de racire infiecare incapere pentru ca circulatia aerului rece va fi dificil de realizat in mod natural dintr-o incapere in alta. In principiu ar trebui sa montati unitati de aer conditionat in camerele unde este cel mai cald, sa spunem doua din ele iar pentru celelalte sa se mizeze pe racirea partiala. Presupun ca nu toate camerele sunt la fel de expuse la soare pe timp de vara.

Lasă un comentariu:

• bamwels
    a răspuns
    Re: Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

Salut,
    Doresc sa pun in apartament un aparat de aer conditionat. Apartamentul are 64 m2 si este impartit in modul care se poate vedea mai jos:
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20161009_224722.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	139,0 KB 
ID:	629365

Intrebarea mea este: un aparat de 24000 BTU montat in bucatarie ar putea sa raceasca aerul din cele doua dormitoare? Sau ar fi recomandat un aparat in fiecare dormitor?

Multumesc!

Lasă un comentariu:

• filip01
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

stie cineva daca si unde as putea gasi piulite (holendere) pt teava de 9.52mm mai lungi?
    e bulit putin filetul la inceput si daca ar fi mai lung ar prinde pe spirele de la spate care sunt bune

Lasă un comentariu:

• filip01
    a răspuns

Cine ma poate ajuta si pe mine cu montajul unui AC? locatia Pta Iancului, etaj 9, buc
    Am montat consolele ca in poze dar, decand am implinit 52 si 120kg, nu mai pot face echilibristica pe geam pt a scoate climatizorul si mai ales pt a ma intinde sa prind piulite exterioare - imi ajunge mana ca in poza, dar pe dupa climatizor ar fi mult mai complicat.

Prin urmare nu im trebuie ajutor decat pt a-l scoate pe geam si prins piulitele exterioare. Treaba de max 1/2 h.

p.s. traversele de lemn din poza sunt distantieri pusi la montajul consolelor pt a fi sigur ca pic la gaurile de pe talpa AC.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Photo0869.jpg 
Mărime:	397,9 KB 
ID:	629013Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Photo0876.jpg 
Mărime:	763,3 KB 
ID:	629014Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Photo0856.jpg 
Mărime:	627,6 KB 
ID:	629015

Lasă un comentariu:

• VYS
    a răspuns

Detaliaza, ce inseamna mai multi pereti vitrati? Ce destinatie are camera, cum sunt amplasati peretii vitrati, mobilierul? O foto ar fi buna de vazut exact situatia.

Lasă un comentariu:

• big_bugy
    a răspuns

In cazul suprafetelor vitrate mari pe mai multi pereti, raportat la acestea, in ce parte ar trebui montata unitatea interioara a aerului conditionat. (Folosit pentru incalzire si racire)

Lasă un comentariu:

• Consultant climatizare
    a răspuns

Functioneaza cu acel sifon ce impiedica scurgerea uleiului din compresor. Lungimea traseului este data in cartea aparatului, pentru fiecare aparat si acest lucru trebuie stiut si de instalator.

Lasă un comentariu:

• gmtiby
    a răspuns

Ok, multumesc frumos.

Lasă un comentariu:

• rcs66
    a răspuns

Postat în original de gmtiby Vezi post
    Salutare,
    Am tot cautat dar nu am gasit un raspuns cert la intrebarea mea : am un aer conditionat la care lungimea traseului dintre unitatea int si cea ext este cam de 60-80 cm, intrebarea este, daca voi muta unitatea exterioara cu 1.5 m , fata de cum e acum, va mai trebui completat cu freon ,asta in situatia in care ma voi incadra cu traseul pana in cei 3 m. Defapt pe scurt : pentru ce lungime "maxima" ajunge freonul cand vine in unitatea externa. Ac-ul e cumparat acum 2 ani, este un Daikin de 12000 btu, vreau sa stiu acest lucru in ideea in care daca voi muta ue va mai trebui completat cu freon.

Multumesc .
    Buna ziua,daca retin bine,traseul maxim fara completare de freon este de 7m.Consultati cartea primita cu aparatul, scrie in el.

Lasă un comentariu:

• darkangel99
    a răspuns

Salutare tuturor. Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc cu 8 nivele si as dori sa instalez un ac pe holul apartamentului. Ideea era sa montez ue pe terasa blocului, urmand ca tevile frigorifice sa fie trase prin aerisire pana in apartament. Tot cautand informatii despre pozitionarea ue la un nivel mai ridicat decat cea a ui, am vazut ca unii spun ca atata timp cat se face un sifon la tevi nu ar fi nici o problema. Alte pareri sunt ca indiferent daca faci sau nu sifonul respectiv, unitatea tot nu va functiona corect si compresorul ar merge fara ulei. Ma puteti lamuri, care e situatia reala? Mentionez ca diferenta de nivel e de cel mult 2 m

Lasă un comentariu:

• filip01
    a răspuns

Postat în original de filip01 Vezi post
    cine imi spune si mie ceva detalii privind montarea unui AC? am facut ceva frigidere dar la AC e prima experienta.

Am un AC egiptean, d'ala cu 2 racorduri de umplere si pe lichid (teava de 6.35) si pe gaz (teava de 9....). nu am scule pt AC adica manometre si mai ales acei robineti cu n cai de langa manometre care te lasa sa jonglezi cu legatura la vidare, la butelie, etc. de aceea ma coafeaza cu 2 racorduri - unu la butelie si unu la vidare. care la vid, care la butelie? cred ca butelia la teava de lichid

AC este SH si freonu' 407c a fost tras in el, dar tot o sa trebuie sa completez putin. cat? e vreo metoda sa stiu cat sa umplu? la frigidere e simplu cu brumatul tevii de aspiratie la iesirea din vaporizator.
    chiar daca as avea manometru, nu am gasit cartea tehnica a AC ca sa stiu ce presiune i-ar conveni. la fel am citit ca robinetele cu imbus de la AC sunt cu 3 cai, dar n-am manual. cum stiu sa deschid numai partea spre UI pt a vida numai UI si sa nu scap freon din UE?

multumesc anticipat
    chiar nimeni nu vrea sa dea niciun detaliu?!

Lasă un comentariu:

• gmtiby
    a răspuns

Salutare,
    Am tot cautat dar nu am gasit un raspuns cert la intrebarea mea : am un aer conditionat la care lungimea traseului dintre unitatea int si cea ext este cam de 60-80 cm, intrebarea este, daca voi muta unitatea exterioara cu 1.5 m , fata de cum e acum, va mai trebui completat cu freon ,asta in situatia in care ma voi incadra cu traseul pana in cei 3 m. Defapt pe scurt : pentru ce lungime "maxima" ajunge freonul cand vine in unitatea externa. Ac-ul e cumparat acum 2 ani, este un Daikin de 12000 btu, vreau sa stiu acest lucru in ideea in care daca voi muta ue va mai trebui completat cu freon.

Multumesc .

Lasă un comentariu:

• ecko72t
    a răspuns

Multumesc, mai astept si alte idei.

Lasă un comentariu:

• filip01
    a răspuns

Postat în original de ecko72t Vezi post
    Salut,
    Doresc niste idei/pareri in a masca acele tevi de la aerul conditionat.
    Distanta de inclinare este de 20-30 cm
    M-am gandit cu pat cablu, dar ar insemna sa il pun tot inclinat, sau o scafa..
    Orice idee este binevenita.
    Multumesc!
    tot canal de cablu de vreo 10cm si cel putin 2 unul langa celalalt iar tevile sa treaca piezis prin ele

Lasă un comentariu:

Procesare...
X
sigla BRAT