Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • DIY
    a răspuns
    Postat în original de valioglu
    Am spus ca este gresit din mai multe motive:
    1. Am vazut case (mai mult apartamente, dar si o camera de hotel) incalzite cu aer conditionat si merge perfect, iar proprietarii (ai caselor -evident) au afirmat ca nu este deloc exagerat consumul.
    2. Exista pe piata aparate de aer care functioneaza la temperaturi sub -20 de grade celsius cu un randament destul de bun (mult mai bun decat un calorifer electric) - asta am vrut sa afirm prin diagramele prezentate.
    Care ar fi motivul pentru care nu ar functiona?

    <<...>>

    Asi atasa si manuale ale unor aparate, dar nu vreau sa fac reclama, eu intentionez doar o dezbatere a problemei.
    Eu nu am spus ca nu functioneaza, ci am atras atentia asupra faptului ca nu functioneaza in pompa de caldura! Deci nu functioneaza in conditiile in care pentru 1KW electric primesti approx. 3KW caldura.

    Ca nu este deloc exagerat consumul, asta-i normal, chiar si atunci cind intra pe rezistente electrice; o mai buna circulatie a aerului decit in cazul caloriferelor electrice si o foarte buna temporizare asigura asta. Pe vremuri preferam aerotermele caloriferelor electrice - pe acelasi motiv.

    De ce nu funtioneaza pompa de caldura la temperaturi scazute pe condensator? Nu am nici timp si nici intentia sa ma lansez acum intr-un curs de instalatii frigorifice, singurul care ar explica in amanunt procesul. In concluzie, foa-a-ar-te simplist, limitarea vine dintr-aceea ca uleiul mineral introdus in tevile de refrigerant, trebuind sa lucreze la temperaturi scazute (pentru ca refrigerantul sa poata prelua caldura din mediul exterior cind afara sint temperaturi negative, el intra in compresor la o temperatura mult mai scazuta decit cea exterioara) si la presiune (presiunile de lucru ale gazului/lichidului), devine viscos si nu mai asigura lubrifierea, buna functionare a compresorului. In concluzie, compresorul se opreste.
    Asta ca sa nu mai pomenesc si de condensul care, inevitabil, se formeaza pe condensatorul ce acum lucreaza in regim de evaporator. Ce se intimpla cu apa (condensul) la temperaturi negative? Ingheata. Unde? Pe condensator limitind astfel pina la oprire porcesul de transfer termic la exterior.
    De-aceea spuneam ca unele sisteme (mai ... "rentabile") au rezistentele electrice la compresor, "pacalind" astfel temperatuirle exterioare. Exista metode de coborire a temperaturii la care sistemul mai functioneaza in pompa de caldura (compresor inverter sau digital si variatorul de frecventa pe ventilatorul condensatorului ar fi cele mai populare) dar asta nu ajuta intr-atit incit o pompa de caldura sa functioneza la parametrii de la +7*C atunci cind afara sint -10*C! Nicidecum!

    Personal, chiar as vrea sa vad si eu un manual al unui sistem split rezidential, racit cu aer, care da performanta sistemului la temperaturi exterioare negative.

    Lasă un comentariu:


  • DIY
    a răspuns
    oops ...

    Lasă un comentariu:


  • DIY
    a răspuns
    Din link-ul de mai sus:

    În cazul pompelor termice, inclusiv aerul condiţionat, la fiecare kilowatt consumat de energie electrică, se produc între 2,5 şi chiar cinci kilowaţi (!?!) de energie termică. Aparatele de aer condiţionat au randamente de circa 250% (?!?) la încălzire. Pompele termice care funcţionează pe baza apei freatice pot ajunge însă şi la randamente de până la 500% (?!?).

    Si cea mai tare !!!!!

    Cum este posibil? Principiul pompelor termice este următorul: când gazul este comprimat, numărul ciocnirilor dintre molecule creşte, determinând astfel şi creşteri ale temperaturii. Practic, pompele termice produc energie răcind şi mai mult aerul deja rece, sau încălzind aerul cald.



    Deja am trmis link-ul acesta unor prieteni; sa se distreze si ei!
    Pacat, mare pacat ca un ziar precum "Capital" publica asemenea bazaconii.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Postat în original de valioglu
    [...] Mai vreau sa aduc un argument [...] http://www.capital.ro/articol/noile-...re-115321.html [...]
    Un articol dintr-un ziar poate fi argument într-o controversă ştiinţifică?

    Lasă un comentariu:


  • valioglu
    a răspuns
    Am spus ca este gresit din mai multe motive:
    1. Am vazut case (mai mult apartamente, dar si o camera de hotel) incalzite cu aer conditionat si merge perfect, iar proprietarii (ai caselor -evident) au afirmat ca nu este deloc exagerat consumul.
    2. Exista pe piata aparate de aer care functioneaza la temperaturi sub -20 de grade celsius cu un randament destul de bun (mult mai bun decat un calorifer electric) - asta am vrut sa afirm prin diagramele prezentate.
    Care ar fi motivul pentru care nu ar functiona?

    Mai vreau sa aduc un argument, daca nu e corect sa furnizez link-ul cer scuze si rog un moderator sa ma corecteze.


    Asi atasa si manuale ale unor aparate, dar nu vreau sa fac reclama, eu intentionez doar o dezbatere a problemei.

    Lasă un comentariu:

Procesare...