Centrala CETA 01-01-1

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ddeenniiss
    Incepator
    • 08.iul.2009
    • 5

    Centrala CETA 01-01-1

    Buna ziua! As vrea sa-mi montez o centrala electrica CETA 01-01-1 si nu prea sunt convins de "puterile" ei! Daca ma poate ajuta cineva care cunoaste mai multe despre aceasta centrala sau cineva care si-a montat o astfel de centrala.....
    Vreau s-o montez intr-o casa la tara cu 2 camere de 10mp fiecare, o baie de 60mp si o bucatarie de 12 mp.
    Va multumesc si astept ceva lamuriri!!!! O zi buna va doresc! [/b]
  • marius_lmd
    Membru Marcant
    • 19.mar.2009
    • 440

    #2
    ce puterea are centrala? iti trebuie minim 6 kW....ai puterea instalata de 6kw ai centralei +consumul casnic? (frigider, tv, 3 becuri. ......pompa....
    o parere in plus nu strica niciodata,

    Comentariu

    • ddeenniiss
      Incepator
      • 08.iul.2009
      • 5

      #3
      Sincer sa fiu nu ma pricep la chestii de genul asta, ce stiu este ca centrala este de 7 kw;
      si vad ca am gresit eu ceva: suprafata baii este de 6 mp nu de 60mp cum scrisasem eu initial.
      ma gindeam ca poate cineva care are o astfel de centrala sau care cunoaste centrala imi poate spune daca e o alegere buna sau nu.

      Comentariu

      • marius_lmd
        Membru Marcant
        • 19.mar.2009
        • 440

        #4
        de montat astfel de centrale (electrice) recunosc ca nu am montat, dar nu vad ce probleme ar putea avea, ar treui sa fie destul de bune....bafta
        o parere in plus nu strica niciodata,

        Comentariu

        • ddeenniiss
          Incepator
          • 08.iul.2009
          • 5

          #5
          Postat în original de marius_lmd
          de montat astfel de centrale (electrice) recunosc ca nu am montat, dar nu vad ce probleme ar putea avea, ar treui sa fie destul de bune....bafta
          Am vazut tot aici pe forum ca si-ar fi pus cineva si zice ca a fost o mare teapa, dar era postat mesajul prin 2007 si zic ca de atunci si-ar mai fi pus vreo persoana...........
          Oricum mersi!

          Comentariu

          • marius_lmd
            Membru Marcant
            • 19.mar.2009
            • 440

            #6
            singura centrala electrica pe care am vazut-o era montata, iar ppropritarul voia sa o dea jos, dar nu din motive tehnice, ci pt ca i-am montat panouri solare, care sunt muuuult mai economice, era pt o casa de 150 mp
            o parere in plus nu strica niciodata,

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12229

              #7
              Postat în original de marius_lmd
              singura centrala electrica pe care am vazut-o era montata, iar ppropritarul voia sa o dea jos, dar nu din motive tehnice, ci pt ca i-am montat panouri solare, care sunt muuuult mai economice, era pt o casa de 150 mp
              Se incalzea in Ro cu panuri solare ???? Cind ?
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • marius_lmd
                Membru Marcant
                • 19.mar.2009
                • 440

                #8
                anul trecut, ...dar incalzirea nu se face 100% doar cu panouri solare ci doar 40%, restul de 60% cu o centrala cu pelleti, care este subdimensionata pentru toata casa, si toata iarna nu a avut nicio problema, chair foarte multumit....., in rest nu am prea multe detalii despre centrala electrica......dar repet nu vad ce probleme ar fi, are 2 rezistente si ......inca ceva piese
                o parere in plus nu strica niciodata,

                Comentariu

                • ddeenniiss
                  Incepator
                  • 08.iul.2009
                  • 5

                  #9
                  Postat în original de marius_lmd
                  anul trecut, ...dar incalzirea nu se face 100% doar cu panouri solare ci doar 40%, restul de 60% cu o centrala cu pelleti, care este subdimensionata pentru toata casa, si toata iarna nu a avut nicio problema, chair foarte multumit....., in rest nu am prea multe detalii despre centrala electrica......dar repet nu vad ce probleme ar fi, are 2 rezistente si ......inca ceva piese
                  nu stiu ce sa zic dar a postat cineva pe acest forum, cum ca ar fi luat teapa cu aceasta centrala. Era datat de prin 2007 si de aia am zis ca poate intre timp si-a mai pus cineva si.......

                  repet personal chiar nu ma pricep la asa ceva vroiam ceva raspunsuri......

                  Comentariu

                  • Pinguin
                    Incepator
                    • 22.aug.2009
                    • 14

                    #10
                    Re: Centrala CETA 01-01-1

                    Postat în original de ddeenniiss
                    Buna ziua! As vrea sa-mi montez o centrala electrica CETA 01-01-1 si nu prea sunt convins de "puterile" ei! Daca ma poate ajuta cineva care cunoaste mai multe despre aceasta centrala sau cineva care si-a montat o astfel de centrala.....
                    Vreau s-o montez intr-o casa la tara cu 2 camere de 10mp fiecare, o baie de 60mp si o bucatarie de 12 mp.
                    Va multumesc si astept ceva lamuriri!!!! O zi buna va doresc! [/b]

                    suprafata pe care vrei sa o incalzesti,din datele de mai sus este de 92 mp,cred ca mai ai si un hol,deci cca.100mp.CETA 01-01-1 poate sa incalzeasca max 70mp,este monofazica.doar daca casa ta este fff bine izolata termic( polistiren in pardoseala,polistiren pe peretii ex,gem termopan etc.)se poate cu conditia ca in toate coloriferele sa nu intre ma mult de 35-40 l apa
                    am centrala CETA de 3 ani,apartament de 68 mp,consum mediu lunar pe 6 luni de iarna 200 - 220 ron pe luna. ma ocup si de montarea lor,service.
                    Firma respectiva produce si trifazice,cu care poti incalzi cca.200MP.puterea lor este variabila functie de temp.apei pe care o folosesti in calorifere.
                    ????Nu cred ca baia dv. are 60 mp.???
                    poate va sunt binevenite lamuririle.succes.

                    Comentariu

                    Procesare...