Polietilena reticulata la calorifere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ovideos2003
    Membru
    • 07.mai.2008
    • 205

    Polietilena reticulata la calorifere

    Ce parere aveti despre folosirea tubului de polietilena reticulata Oventrop de 16, in tub riflat de protectie pentru a face legatura intre distribuitorul colector si calorifere prin pardoseala in sapa ....si apoi prin perete pana la nivelul robinetilor caloriferelor??Cineva imi recomanda solutia acesta la pret apropiat de cea cu Henco original belgian cu insertie de al de 2 mm. Care din ele sa o aleg??? De ce nu se foloseste pe scara mai larga solutia acesta cu polietilena la calorifere??
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    e foarte buna chiar se foloseste si la scara larga.

    Antetie sa se faca probele corect si nu veti avea probleme.

    Comentariu

    • ovideos2003
      Membru
      • 07.mai.2008
      • 205

      #3
      intre solutia cu Henco original Belgia cu insertie al de 2 mm si polietilena reticulata Oventrop cu bariera de oxigen la preturi foarte apropiate ce ati alege??

      instalatia intentionez sa o realizez chiar eu,pentru ca am un buget foarte limitat si pentru ca toata casa am facut-o in regim "Do it yourself"dupa o documentare temeinica in principal aici pe forum. As fi foarte recunoscator daca ar detalia cineva in ce constau probele instalatiei :roll

      Comentariu

      • totolino
        Membru
        • 02.sep.2008
        • 200

        #4
        pai cred ca incarcarea instalatiei...inainte de turnarea sapei, zidire etc
        la capatul tevilor se pun doape...

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          #5
          Singura proba necesara este o proba de aer la min , 2,5 ori presiune mai mare decit cea care va fi in exploatare . Recomandabil de 3 ori mai mare si lasat 24 de ore . Garantat spune tot . Dupa aceasta proba daca totul este ok se recomanda incarcarea cu apa si mentinerea ei asa pina la terminarea lucrarilor . Montati un manometru pt a vedea daca se mentine presiunea . Rolul acestei incarcari ??? Este bine sa fie " tuburile " pline cind se toarna sapa : daca cineva inteapa teava veti vedea imediat prin scaderea presiunii si aparitia petei de apa . Multi muncitori nu spun ca au gresit si va treziti cu finisajele terminate si teava gaurita ....
          Orice proba la instalatie se face cu aer si nu cu apa
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          Procesare...