Comparatie termopan-termosistem

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Negulescu Corneliu
    Membru Marcant
    • 27.iun.2004
    • 842

    Comparatie termopan-termosistem

    Plecam de la situatia in care suprafata vitrata a incaperii este relativ mare, bloc din '62 cu fereastra aproape cat latimea sufrageriei (15-20cm diferenta) si cca 1/2 din inaltime.Peretele cu fereastra este singurul spre exterior. Daca pun termopan, ma gandesc ca, daca pierdere de caldura prin termopan este foarte mare fata de peretele cu termosistem, nu are rost sa mai izolez peretele.
    Va rog deci, stimati oameni inteligenti si informati (am vazut o multime pe aici, desi-i cam greu de intrunit cele doua calitati !), sa analizati cam care ar fi echivalenta din punct de vedere al disiparii caldurii intre geamul termopan clasic, cu tamplarie de pvc, si peretele izolat cu o grosime uzuala a polistirenului expandat (nu stiu care sunt cuantele de grosime la PE!), aplicat pe un perete de beton armat, gros (daca asta conteaza!) de cca. 25 cm. Peretele asta are, se pare, cei avizati poate pot confirma, o izolatie de "vata minerala" interioara de cca. 4-5 cm.
    Multumesc !
    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !
  • iuliutz
    Membru Marcant
    • 11.nov.2007
    • 457

    #2
    Puteti incerca cu un sistem de izolatie exterioara cu polistiren de 10 cm si un termopan de calitate, de minim 5 camere, cu sticla low-e si argon. Ar mai fi posibilitatea micsorarii golului de geam
    "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
    Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6451

      #3
      Re: Comparatie termopan-termosistem

      Postat în original de Negulescu Corneliu
      [...] Daca pun termopan, ma gandesc ca, daca pierdere de caldura prin termopan este foarte mare fata de peretele cu termosistem, nu are rost sa mai izolez peretele. [...]
      De ce nu? Oricît de mare ar fi pierderea prin geam, termoizolarea va reduce pierderile de căldură prin perete, nu?
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Negulescu Corneliu
        Membru Marcant
        • 27.iun.2004
        • 842

        #4
        Suprafata ferestrei nu poate fi micsorata asa facil si nici nu doresc asta. Ori in conditiile astea intrebarea ramane ! Daca pierderea prin fereastra este de 50-100 de ori mai mare decat prin perete e clar ca nu mai are rost sa termoizolez peretele !
        Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6451

          #5
          Să presupunem că prin fereatră pierdeţi "X" şi prin perete pierdeţi "Y". Dacă investiţi în termoizolarea peretelui o sumă care va fi amortizată în "Z" ani, nu înseamnă că după acei "Z" ani faceţi o economie, indiferent de cît de mult pierdeţi prin fereastră?
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          Procesare...