Cos de fum nou

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • lupsa_mihai
    Incepator
    • 18.iun.2006
    • 5

    Cos de fum nou

    Buna seara, va cer cateva sfaturi pentru construirea unui nou cos de fum la o centrala pe gaz Ariston 24 Kw cu tiraj natural. Cosul existent este din caramida rosie, tencuit, insa s-a deteriorat mult. Am niste caramida de samota(din demolari) de doua dimensiuni. Dupa cum am asezat caramizile jos, de proba cu legatura, forma viitorului cos este dreptunghiulara cu interiorul de 20x9 cm. La iesire din centrala diametrul este de 125 mm.
    Intrebari:
    1) Este suficienta sectiunea interioara a cosului de 20x9 cm pentru un tiraj normal cu randament bun?
    2)Care ar fi inaltimea la care ar trebui ridicat cosul(din podul casei) deoarece am caramizi numai pentru 2.5-3 m maxim. Cu aceasta inaltime nu depasesc coama casei cum cer normativele, in cazul in care mai trebuie inaltat pot sa pun burlan de tabla in continuarea cosului?
    3) Intre caramizile de samota pot folosi mortar Tenco ca liant sau ce altceva imi recomandati?
    4) La exterior cosul poate sa ramana netencuit pentru ca mi-a spus un zidar ca nu prinde tencuiala pe caramida de samota si ca doar se finiseaza rosturile dintre caramizi prin rostuire.
    Va multumesc
  • xrogo
    Incepator
    • 28.mar.2007
    • 56

    #2
    Din punct de vedere al sectiunii ajunge,la cos ai 180 cm^2 iar centrala are in jur de 122 cm^2 doar ca este mai ciudat raportul 20/9

    Comentariu

    • lupsa_mihai
      Incepator
      • 18.iun.2006
      • 5

      #3
      multumesc pentru raspuns, pana la urma am facut un cos din tabla zincata izolat cu vata minerala, lungime 4m si diametru 128 cm.

      Comentariu

      Procesare...