Problema boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • galileo
    Incepator
    • 27.iul.2009
    • 4

    Problema boiler

    Servus. Poate s-a lovit cineva de problema mea....
    Am un boiler electric Ariston de 100 l care de la o vreme suiera aproape intr-una. Trebuia sa deschid si sa inchid apa de cateva ori ca sa se opreasca. Apoi peste un timp iar face. E foarte enervant si cred ca si pentru vecini.
    Ce pot sa mai adaug: are supapa originala pe care mi-au dat-o. In rest....
    Ce sa-i fac?
  • warpy
    Incepator
    • 06.dec.2005
    • 11

    #2
    Sa inteleg ca supapa de suprapresiune suiera? Vas de expansiune are boilerul?

    Comentariu

    • marius_lmd
      Membru Marcant
      • 19.mar.2009
      • 440

      #3
      supapa ar terbui doar sa dea afara apa, nu sa fluiere? sau pe amandoua in acelasi timp....., poate din cauza presiunii apei reci la intrare, prea mari .....sau ...
      o parere in plus nu strica niciodata,

      Comentariu

      • galileo
        Incepator
        • 27.iul.2009
        • 4

        #4
        Postat în original de warpy
        Sa inteleg ca supapa de suprapresiune suiera? Vas de expansiune are boilerul?
        Vas de expansiune n-are. E boilerul clasic din comert, cilindric. (nu stiu cum sa-l descriu mai bine) Este relativ nou, are cateva luni. Nu supapa suiera (cred). Am pus degetul pe ea, la orificul acela si nu e de acolo. Pur si simplu, parca vibreaza tevile din interior. E un fel de fluierat, tiuit, etc. Se mai intampla si inainte, pe instalatia de apa rece a blocului, cand n-aveam boiler, dar foarte rar. Mai mult nu stiu cum sa explic. Doar sa inregistrez sunetul.
        Asta ar fi: http://www.domo.ro/Electrocasnice/Ho...iston_SG_100_R
        Sper ca nu am gresit punand link-ul. (cer scuze dinainte moderatorilor)

        Comentariu

        • marius_lmd
          Membru Marcant
          • 19.mar.2009
          • 440

          #5
          montati un compensator pe teava de apa rece, la intrare....
          o parere in plus nu strica niciodata,

          Comentariu

          • galileo
            Incepator
            • 27.iul.2009
            • 4

            #6
            Postat în original de marius_lmd
            montati un compensator pe teava de apa rece, la intrare....
            Multumesc. Merg sa caut, chiar daca nu stiu ce e aia si cum arata, dar macar stiu ce sa caut si cu ocazia asta .. invat. Multumesc.

            Comentariu

            • Mariangela
              Incepator
              • 05.aug.2007
              • 42

              #7
              Asa se auzea si la mine(un fel de fasait ca si cum ar fierbe ceva si cind mai intra apa rece in el se mai diminua pentru cateva momente dupa care reincepea) si saptamanile trecute dupa circa trei ani de utilizare cred ca am aflat de ce se comporta asa. Daca apa pe care o aveti in instalatie este mai calcaroasa dupa citeva zile/saptamani de utilizare se depune pe rezistenta un strat de calcar si aceasta nu mai este in contact direct cu apa din boiler ci prin stratul de calcar depus. Ca atare rezistenta se incinge mai tare in zona unde este depus calcar si apa care in cele din urma ajunge la ea prin depunerea respectiva in acele puncte fierbe practic si produce acel zgomot. Cind intra apa rece in boiler avind in vedere ca ea patrunde prin partea de jos unde se afla amplasata si rezistenta produce o racire locala si de scurta durata dupa care procesul se reia si reincepe fasaitul. Asa mi-am explicat eu fenomenul care se producea si la mine(si am boiler foarte asemanator cu al dvs). Cind intr-un final dupa cei trei ani de fasaiala rezistenta a cedat nu mi-a venit sa cred cata piatra am putut sa scot din boiler plus ca rezistenta deja era imbracata total in piatra. Din cauza ca nu s-a mai putut raci corespunzator datorita depunerilor de calcar s-a incins excesiv si pina la urma a pleznit invelisul de cupru al rezistentei in zona din varf indoita moment in care boilerul a inceput sa arunce sigurantele de la panou. Am achizitionat o alta rezistenta si am montat-o(a'propos daca aveti dintraceea cu flansa hexagonala cum am si eu o sa cam alergati dupa ea). In prima saptamana a fost o liniste nefireasca in timpul incalzirii dar apoi incet incet a reaparut zgomotul cunoscut si totul era ca mai inainte. De curiozitate ca sa ma lamuresc am desfacut rezistenta din boiler si ce sa vezi, un strat timid de calcar deja incepuse sa o acopere. Am curatat cit am putut de bine si am reintrodus rezistenta in boiler. Liniste de mormant dar.....de atunci a mai trecut o saptamana si acum fasaie vesel asa ca....
              Din cate am inteles acest strat se depune cu atat mai zdravan si mai repede cu cat temperatura de incalzire a apei in boiler ajunge sau depaseste 60 de grade C.
              Depunerile apar chiar daca boilerul este prevazut cu anod de magneziu care de altfel si in prospectul boilerului meu si probabil ca si intr-al dvs se specifica cum ca trebuie controlat si inlocuit cam la 6 luni.
              Nu spun ca 100% si la dvs asa este dar din ceea ce am experimentat pe aparatul propriu cred ca nu e departe de adevar.

              Comentariu

              • galileo
                Incepator
                • 27.iul.2009
                • 4

                #8
                nu e fasait

                Multumesc ptr raspuns, dar nu e asta problema. La mine nu fasaie, ci pur si simplu fluiera/tiuie, de te innebuneste. E vorba de acel compensator care trebuie montat, iar ptr siguranta voi schimba si supapa. Problema e ca n-am gasit compensator decat ptr PPR. Eu il am montat pe pexal si nu gasesc compensator compatibil. Mai caut, doar ca la magazinele de profil de prin zona mea parca intrebam de piese de la NASA. Cand gasesc ma apuc sa schimb si supapa, sa nu umblu de doua ori.

                Comentariu

                • mihai tudor
                  Incepator
                  • 10.mar.2010
                  • 20

                  #9
                  Postat în original de Mariangela
                  Asa se auzea si la mine(un fel de fasait ca si cum ar fierbe ceva si cind mai intra apa rece in el se mai diminua pentru cateva momente dupa care reincepea) si saptamanile trecute dupa circa trei ani de utilizare cred ca am aflat de ce se comporta asa. Daca apa pe care o aveti in instalatie este mai calcaroasa dupa citeva zile/saptamani de utilizare se depune pe rezistenta un strat de calcar si aceasta nu mai este in contact direct cu apa din boiler ci prin stratul de calcar depus. Ca atare rezistenta se incinge mai tare in zona unde este depus calcar si apa care in cele din urma ajunge la ea prin depunerea respectiva in acele puncte fierbe practic si produce acel zgomot. Cind intra apa rece in boiler avind in vedere ca ea patrunde prin partea de jos unde se afla amplasata si rezistenta produce o racire locala si de scurta durata dupa care procesul se reia si reincepe fasaitul. Asa mi-am explicat eu fenomenul care se producea si la mine(si am boiler foarte asemanator cu al dvs). Cind intr-un final dupa cei trei ani de fasaiala rezistenta a cedat nu mi-a venit sa cred cata piatra am putut sa scot din boiler plus ca rezistenta deja era imbracata total in piatra. Din cauza ca nu s-a mai putut raci corespunzator datorita depunerilor de calcar s-a incins excesiv si pina la urma a pleznit invelisul de cupru al rezistentei in zona din varf indoita moment in care boilerul a inceput sa arunce sigurantele de la panou. Am achizitionat o alta rezistenta si am montat-o(a'propos daca aveti dintraceea cu flansa hexagonala cum am si eu o sa cam alergati dupa ea). In prima saptamana a fost o liniste nefireasca in timpul incalzirii dar apoi incet incet a reaparut zgomotul cunoscut si totul era ca mai inainte. De curiozitate ca sa ma lamuresc am desfacut rezistenta din boiler si ce sa vezi, un strat timid de calcar deja incepuse sa o acopere. Am curatat cit am putut de bine si am reintrodus rezistenta in boiler. Liniste de mormant dar.....de atunci a mai trecut o saptamana si acum fasaie vesel asa ca....
                  Din cate am inteles acest strat se depune cu atat mai zdravan si mai repede cu cat temperatura de incalzire a apei in boiler ajunge sau depaseste 60 de grade C.
                  Depunerile apar chiar daca boilerul este prevazut cu anod de magneziu care de altfel si in prospectul boilerului meu si probabil ca si intr-al dvs se specifica cum ca trebuie controlat si inlocuit cam la 6 luni.
                  Nu spun ca 100% si la dvs asa este dar din ceea ce am experimentat pe aparatul propriu cred ca nu e departe de adevar.
                  acelasi lucru am patit si eu dar nu gasesc rezistenta.....puteti sa-mi spuneti de unde pot sa cumpar rezistenta?
                  mi de multumiri

                  Comentariu

                  • mihai tudor
                    Incepator
                    • 10.mar.2010
                    • 20

                    #10
                    Re: nu e fasait

                    Postat în original de galileo
                    Multumesc ptr raspuns, dar nu e asta problema. La mine nu fasaie, ci pur si simplu fluiera/tiuie, de te innebuneste. E vorba de acel compensator care trebuie montat, iar ptr siguranta voi schimba si supapa. Problema e ca n-am gasit compensator decat ptr PPR. Eu il am montat pe pexal si nu gasesc compensator compatibil. Mai caut, doar ca la magazinele de profil de prin zona mea parca intrebam de piese de la NASA. Cand gasesc ma apuc sa schimb si supapa, sa nu umblu de doua ori.

                    va dau un sfat....
                    daca tot va apucati sa faceti modificari schimbati si teava de pexal(cu ppr)cat mai aveti timp
                    tiuitul ar putea fi de la dimensiunea tevii de apa rece
                    daca presiunea de apa este mare si teava este prea mica asa se intampla
                    ex: presiunea este 3 bari si teava de 16 asa se intampla mai ales ca trece si prin supapa

                    Comentariu

                    • catalyn25
                      Incepator
                      • 02.dec.2012
                      • 1

                      #11
                      Răspuns la: Problema boiler

                      este supapa de presiune(pe apa rece la intrare in boiler)am patit-o eu

                      Comentariu

                      • todorovicim
                        Membru
                        • 31.dec.2010
                        • 179

                        #12
                        Răspuns la: Problema boiler

                        Postat în original de galileo
                        Vas de expansiune n-are. E boilerul clasic din comert, cilindric. (nu stiu cum sa-l descriu mai bine) Este relativ nou, are cateva luni. Nu supapa suiera (cred). Am pus degetul pe ea, la orificul acela si nu e de acolo. Pur si simplu, parca vibreaza tevile din interior. E un fel de fluierat, tiuit, etc. Se mai intampla si inainte, pe instalatia de apa rece a blocului, cand n-aveam boiler, dar foarte rar. Mai mult nu stiu cum sa explic. Doar sa inregistrez sunetul.
                        Asta ar fi: http://www.domo.ro/Electrocasnice/Ho...iston_SG_100_R
                        Sper ca nu am gresit punand link-ul. (cer scuze dinainte moderatorilor)
                        Pai are dun fabrica termostat si poate nu"lucreaza" si apa se supraincalzeste...

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          #13
                          Răspuns la: Problema boiler

                          Incercati sa schimbati supapa de presiune, poate e de la ea.

                          Comentariu

                          • nekhbet
                            Incepator
                            • 24.ian.2015
                            • 13

                            #14
                            Problema Boiler electric

                            Buna ziua,

                            Am un boiler Ariston SG 100R (Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	record_293336602 (1).jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	9,0 KB 
ID:	620501) si de 2 zile a inceput sa picure din ceasul ce indica temperatura (e cel de sus, din poza atasata). A mai patit cineva asa ceva? Mentionez ca presiunea apei este aceiasi ca si in ultimii ani (toata instalatia e alimentata de acelasi hidrofor).

                            Multumesc anticipat!

                            Comentariu

                            • Scifficus
                              Membru Marcant
                              • 23.iun.2013
                              • 857

                              #15
                              Răspuns la: Problema Boiler electric

                              S-a corodat sau din cauza lucrului termic dilatatie-contractie si a efectului lovitura de berbec s-a slabit in zona unde intra sonda in boiler.

                              Comentariu

                              Procesare...