Bransament retea gaze

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bluetextil
    Incepator
    • 30.oct.2011
    • 12

    #76
    Răspuns la: Bransament retea gaze

    Va rog, am si eu o problema si as dori un sfat. S-a facut extindere retea gaze pe o distanta de 4 m de la diametru 125 cu diametru 32 cu firida in care va fi montat un regulator. Acum urmeaza o alta extindere pe un drum privat de 142 m pentru 6 consumatori. Propunerea firmei care face lucrarea este teava de 63 cu precizarea ca regulatorul va rezolva problema de debit indusa de extinderea cu teava de 32. E corect asa, din punct de vedere al debitului ? Iar eu am acord de acces pentru bransament de la Distrigaz pentru 2 masini de gatit si o centrala de 35 kw cu teava de 32. Mi se pare ciudat, dar nu stiu ce minuni face regulatorul asta de gaz.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #77
      Răspuns la: Bransament retea gaze

      Extindere de la 125 la 32 ???? Asta numai extindere nu este .
      Extinderea inseamna retea stradala , pe strada , nimic spre curti . Asa ceva este ????
      Pt ce s-a facut asta ?
      A doua extindere , de unde pleaca , de ce nu se face din teava de 125 ???
      Asa cum spuneti dvs , apare o gituire inutila . . N-am acum , un tabel in fata , sa vedem ce iese cu teava de 63 la 150 m , dar crde ca ar trebui teava mai mare , poate chiar 90 .
      Regulatorul regleaza presiunea .
      Teava mai groasa , va functiona ca un acumulator de gaz , dupa acea gituire .
      Stiu ca este mai scump .....
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • bluetextil
        Incepator
        • 30.oct.2011
        • 12

        #78
        Răspuns la: Bransament retea gaze

        Povestea e destul de incurcata, aproape SF pentru mine. Din cauza ca pe un drum de servitute nu am reusit sa semnam conventia cu gdf, un vecin a gasit o pila care ne-a promis ca rezolva extinderea fara conventie. Ultimul vecin (in total suntem patru ) a primit acord acces prin oct/nov 2014. Pe motiv de neincredere eu personal am fost la firma careia i s-a repariizat lucrarea si am primit confirmarea ca au fost depuse actele pentru obtinere AC. Vinerea trecuta am aflat ca lucrarea era gata din 19 februarie, lucrare care a insemnat traversarea unei strazi de la conducta existenta de 125 cu teava de 32 si montarea unei cutii in capatul strazii noastre ( scrie si pe cutie dimensiunile tevilor plus ca am masurat personal teava care intra in cutie si este de 32, plus ca eu aveam o solutie primita de gdf acum doi ani in care se specifica ca extinderea se face de la 125 cu 63 ). Miercuri, saptamana aceasta ne-am intalnit cu "pila" si am aflat ca extinderea pe drumul nostru privat va fi facuta de catre "EL" cu teava de 63. Când l-am intrebat care-i povestea cu debitul, avand in vedere teava de 32, mi-a zis ca in cutia respectiva va fi montat un regulator de presiune care va rezolva problema si a precizat ca a fost sa ia regulatorul de la firma respectiva dar ca ei pregatisera unu de 10 care era prea mic. Si uite asa ieri si astazi au montat teava de 63 ( din cutie pe o distanta de 142 m) au facut bransamentele si la doi dintre vecini au facut si instalatiile interioare - fara proiect, fara AC, doar cu bani ( unul dintre vecini nu avea nici macar acord acces ). Si a promis ca s-ar putea ca de Paste sa avem gaze !!!!
        In total pe strada pe partea noastra sunt patru case si doua locuri libere. La fel si pe partea cealata a strazii
        Ultima editare de bluetextil; 22.mar.2015, 03:06.

        Comentariu

        • bluetextil
          Incepator
          • 30.oct.2011
          • 12

          #79
          Răspuns la: Bransament retea gaze

          Va atasez si solutia primita acum doi ani. Oficial !
          PS am vazut ulterior in schita ca prima extindere nu a traversat strada. Conducta era pe strada principala pe aceeasi parte cu drumul nostru. Asta inseamna 1,5 - 2m maxim cu teava de 32. Adica 1m de teava existenta pe strada principala si au intrat vreo 0,5m pe drumul privat, fara sa ne mai ceara conventie.
          Eu am zis ca acodul acces a fost eliberat numai pentru bransarea titularului respectiv, dar ..., fara nicio hartie in fata e greu sa iti sustii afirmatiile
          Si nu a fost alegerea noastra teva de 63, ci propunerea domnului respectiv. Si cum aveam solutia veche de la gdf tot cu teava de 63 am zis ca e OK, desi atunci facusem numai eu cerere ( adica pentru o casa )
          Fișiere Atașate
          Ultima editare de bluetextil; 22.mar.2015, 03:27.

          Comentariu

          • bluetextil
            Incepator
            • 30.oct.2011
            • 12

            #80
            Răspuns la: Răspuns la: Bransament retea gaze

            Acum am verificat si am vazut ca firma respectiva e autorizata numai PDI si EDI. Asta inseamna ca astia 142m reprezinta instalatie de utilizare cu mai multi consumatori ...!!

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12202

              #81
              Răspuns la: Bransament retea gaze

              Din acte se pot face multe invirteli ...
              In mod normal , teva de pe strada dvs ( drum privat ) , trebuia racordata direct in cea stradala , dar cum este drum privat ...
              Eu mare lucru nu inteleg ce combinatii au facut , dar cred ca :
              - se folosesc de bransamentul vecinului din dreapta sau stinga intrarii dvs ( pe strada principala ) , si vor lega teava de 63 in bransamentul de 32 al vecinului , dar inainte de regulatorul lui . Se face in mod uzual asa ceva .
              Exista si varianta in care contoarele se monteaza la intrare , pe drumul de servitute , daca terenurile au inca acelasi proprietar
              La partea cu actele ...cred ca este o firma ce stie sa faca actele , sa nu va treziti ca ala cu bransamentul este investitorul , si dvs aveti pasante ...
              Acte se pot face legal , dvs urmind sa fiti client cu contor fiscal .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • bluetextil
                Incepator
                • 30.oct.2011
                • 12

                #82
                Răspuns la: Bransament retea gaze

                Multumesc pentru precizari !
                - Cine este investitorul in acte, putin ma mai intereseaza, desi am primit asigurarea ca vom aparea toti patru in evidenta gdf. In doua ierni de incalzire cu radiatoare electrice am pierdut un sac de bani, precum si doi ani din garantia centralei pentru ca nu am avut info necesare sa stim ca cu banii in buzunar nu putem sa tragem gaze si in mod uzuall dureaza peste un an.
                - Daca va fi debit pentru toata lumea, putin ma intereseaza cum au legat conducta
                - Iar despre traseul actelor, la fel. Asa arata disperarea, accepti orice.
                - personal nu am vazut când au facut lucrarea cu teava de 32, dar nu exista sapatura proaspata pe drumul principal nici in dreapta si nici in stanga spre cutiile celor doi vecini care marginesc drumul nostru privat. Asa ca inclin sa cred ca au tras o teava perpendicular pe conducta principala de 125 de pe drumul public ( care probabil e la un metru de limita de proprietate ) si au intrat 0.5 m pe drumul privat. Tot ce s-a platit pentru aceasta lucrare a fost 1360 lei pentru acordul acces al ultimului vecin.
                Problema cu conventia a fost asa
                - vreo sase luni am alergat sa gasesc doi vecini, un arab si o firma chinezeasca. Apoi alte vreo sase luni am asteptat sa sa se intoarca administratorul chinez din China.
                - Dupa ce am avut procuri de la toti vecinii, am descoperit ca proprietarul initial, o persoana decedata, ramasese proprietar pe 0.15mp din drumul privat ( din vina unui notar destept ) si gdf nu accepta decat semnaturile tuturor proprietarilor drumului
                - dupa alte vreo doua luni, in urma unei audiente la gdf, am obtinut permisiunea sa încheiem conventia fara semnatura mortului cu o declaratie prin care ma obligam ca in decurs de cateva luni sa aduc si semnatura pentru cei 0,15mp
                - in cele din urma am ajuns la notar si am aflat ca avem nevoie de copii legalizate de pe actele de proprietate ale tuturor sau de prezenta acestora la notar. Cred ca am fost la vreo 15 notari încercând sa gasesc pe unul care sa nu imi solicite acest act. Alti nervi si alta alergatura sa-i coving sa imi dea aceste copii ( nu e asa de simplu sa covingi pe cineva sa iti dea o copie legalizata dupa actul lui de proprietate )
                - apoi am aflat ca notarul nu poate incheia conventia decat cu toate semnaturile, inclusiv a mortului ( alti multi notari vizitati )
                - ramasese in cele din urma calea justitiei impotriva mostenitorilor mortului care nici nu facusera succesiunea si care erau si necooperanti. Care care din punct de vedere legal ( impotriva mostenitorilor mortului ) nu exista pentru ca dreptul de servitute este statuat in favoarea gdf prin legea gazelor ( servitute legala) iar instanta nu poate sa iti garanteze ceva ce nu e prevazut in lege. Ar fi trebuit sa dau in judecata gdf -ul. Basca ca intre timp intrase in vigoare si Noul Cod Civil care scosese articolul despre servitutea legala, prevazut in vechiul cod si in baza caruia fusese facuta legea gazelor.
                Deci o situatie aproape fara iesire
                Asa ca, atentie la cei care cumparati tererenuri cu drumuri d'astea private.

                Comentariu

                • brasil
                  Incepator
                  • 27.iul.2009
                  • 67

                  #83
                  Răspuns la: Bransament retea gaze

                  Acum 2-3 ani am depus o cerere pentru acces gaz, pretul pentru extinderea conductei de gaz (102 m) pana la limita de proprietate fiind stabilit de cei de la gdf-distrigaz la 15.000 lei. Neavand atunci banii necesari am spus pas. Acum avand suma necesara as vrea sa refac procedura dar in regim de urgenta in sensul ca pana in toamna cel tarziu as vrea sa reusesc sa termin si cu incalzirea in casa (centrala termica si instalatia aferenta) astfel incat sa pot sta iarna aceasta in casa. Credeti ca am vre-o sansa ca acest proces adica extinderea conductei sa decurga atat de repede?

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12202

                    #84
                    Răspuns la: Bransament retea gaze

                    Nu prea .
                    Un termen real este undeva la peste 8 luni .
                    Ar trebui vazut totusi daca intre timp nu s-a mai schimbat ceva prin zona , care sa duca la o noua solutie tehnica .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • anticarul
                      Incepator
                      • 02.iul.2010
                      • 1

                      #85
                      Răspuns la: Bransament retea gaze

                      Buna ziua,
                      In noiembrie anul trecut am facut proiectul si bransamentul la gaze pentru 2 focuri, aragaz si CT. Cand au montat contorul mi-a facut deschiderea doar pt aragaz si au zis ca atunci cand o sa montez centrala o sa faca deschiderea pt centrala.
                      Domnii de la gaze mi-au lasat numarul lor de telefon sa ii sun cand ma hotarasc cu centrala, dar am observat ca pe acel proces verbal, la observatii a semnat si responsabilul tehnic cu executia.
                      Intrebarea este daca pot sa vorbesc direct pe cei care mi-au facut deschiderea la aragaz sau tot prin firma executanta? Am vazut ca pe acel proces verbal apare si semnatura executantului lucrarii deasupra semnaturii mele.
                      A doua intrebare este daca aceasta punere in functiune este aceeasi cu punere in functiune a centralei si poate fi facuta de acelasi om?

                      Multumesc!

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12202

                        #86
                        Răspuns la: Bransament retea gaze

                        Trebuie sa luati legatura cu firma ce v-a executat lucrarea , sa faca actele pentru un nou PIF .
                        Noul PIF inseamna doar deschiderea gazului la CT .
                        PIF-ul centralei se face separat .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • mitica_nicu
                          Incepator
                          • 07.oct.2009
                          • 35

                          #87
                          Bransament retea gaze

                          Buna seara,
                          Poate cineva sa ma ajute/sfatuiasca in urmatoarea problema:
                          Locuiesc la curte si vreau sa ma racordez la reteaua de gaze, nu am conducta de gaze care sa treaca prin fata portii si as vrea sa ma conectez la magistrala care este pe strada paralela cu mine, mai exact vreau sa aduc teava prin spatele casei vecinului la mine in curte.
                          Ce ar trebui sa fac?

                          Va multumesc anticipat.

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12202

                            #88
                            Răspuns la: Bransament retea gaze

                            Postat în original de mitica_nicu
                            Buna seara,
                            ..... mai exact vreau sa aduc teava prin spatele casei vecinului la mine in curte.
                            .
                            Nu este clar ce vreti , dar teava de gaz , bransamentul in cazul dvs , nu poate trece prin alta proprietate .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • mitica_nicu
                              Incepator
                              • 07.oct.2009
                              • 35

                              #89
                              Răspuns la: Bransament retea gaze

                              Buna ziua,

                              Da vreau sa trec cu teava de gaze prin proprietatea vecinei mele, o alta solutie pt a ma conecta la reteaua principala de gaze nu am, distanta pana la proprietatea mea fiind foarte foarte mare. Ca exemplu: sunt doua strazi paralele, cea pe care locuiesc eu nu are retea de gaze, pe strada paralela cu mine au retea principala de gaze, casa mea este lipita de casa vecinei....

                              Va multumesc pt raspunsul d-voastra prompt!

                              Comentariu

                              • gmtiby
                                Living Legend
                                • 24.oct.2008
                                • 1192

                                #90
                                Răspuns la: Bransament retea gaze

                                Postat în original de Mircea G
                                Nu este clar ce vreti , dar teava de gaz , bransamentul in cazul dvs , nu poate trece prin alta proprietate .
                                Permiteti-mi sa va contrazic putin.... Socrul meu are teava de gaz de peste 10 ani prin curtea unui vecin, iar factura ii vine pe numele lui, cu adresa coresta, etc. Vecinul nu a platit nimic la aceasta racordare, de acum x ani, decat socrul meu. Asta doar ca o mica informare.... atata tot.

                                Multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...