Bransament retea gaze

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bocor
    Incepator
    • 28.iul.2009
    • 2

    Bransament retea gaze

    Buna,

    Ma interesez sa cumpar un teren iar preturile variaza ft mult in fct de distanta fata de utilitati.
    Ptr racord la reteaua electrica mi-am facut o idee, insa nu sunt ft lamurit cu privire la pretul ptr branasarea la reteaua de gaze.

    Vreau sa gasesc un raport bun intre pret teren vs, distanta retea de gaze.

    Merci
  • iuliutz
    Membru Marcant
    • 11.nov.2007
    • 453

    #2
    Cel mai usor ar fi sa intrebati pe cei de la E-on
    "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
    Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

    Comentariu

    • kml
      Incepator
      • 11.iun.2009
      • 52

      #3
      Ca sa-ti faci o idee: anul 2004, Pitesti:
      - extindere retea de gaze pe strada neasfaltata (sapaturi, conducta 150 metri, racorduri, avize, firma autorizata, etc): 80.000.000 ROL
      - bransament individual pentru 3,81mc/h, 40 m conducta in curte, contor, reductor si tot tacamul: 17.000.000 ROL.
      - pentru extindere de retea nu ai nevoie de acceptul celui care a tras teava de care te legi tu (daca exista)
      - incepand cu septembrie 2004, nu mai ramai proprietar pe bucata de retea pe care ai realizat-o pe banii tai, adica in cazul in care pe acea bucata vrea sa se mai conecteze vreun vecin nu trebuie sa-ti mai ceara acordul sau sa te despagubeasca.

      Comentariu

      • cyclyman
        Incepator
        • 02.mar.2008
        • 29

        #4
        Postat în original de kml
        - incepand cu septembrie 2004, nu mai ramai proprietar pe bucata de retea pe care ai realizat-o pe banii tai, adica in cazul in care pe acea bucata vrea sa se mai conecteze vreun vecin nu trebuie sa-ti mai ceara acordul sau sa te despagubeasca.
        Se aplica si in cazul scarilor de bloc?
        Daca da, ce lege sta la baza?

        Comentariu

        • kml
          Incepator
          • 11.iun.2009
          • 52

          #5
          Nu stiu. M-a interesat exclusiv pentru casa. Afirmatia e bazata pe discutia cu cineva de la Distrigaz (grabiti-va ca uite ce se schimba si apoi n-o sa va mai despagubeasca vecinii ! ).

          Comentariu

          • bocor
            Incepator
            • 28.iul.2009
            • 2

            #6
            Merci kml.

            Daca in 2004 era atat, imi inchipui ca acum poate fi si mai scump.

            Comentariu

            • veropop
              Incepator
              • 15.mar.2012
              • 1

              #7
              bransament gaze

              am si eu o problema. stau pe o strada nou formata (proprietarii inca lucreaza la finisarea caselor) si de curand au decis ca vor sa bage gaze. pana la curtea mea sunt ~ 250 m si acum 1 an cand am vrut eu sa bag gaze si m-am informat si am mers la distrigaz sa stau de vorba cu o firma autorizata mi-au calculat pret estimativ de la drum pana la mine la curte 20.000 Euro (mentionez ca conducta trebuie sa treaca un drum asfaltat si apoi sa mearga 250 m pe drum de piatra pana la mine). cand am auzit pretul am renuntat rapid la idee (mi se pare absurd sa platesc atat pt un aragaz) am centrala pe peleti cu care incalzesc casa. acum noii vecinii vor sa bage gaze si mi-au spus ca e gratis magistrala pana la curte si ca de fapt as plati doar ce intra in curte la mine. eu oricum nu vreau sa ma bransez la gaze dar ca sa treaca prin fata portii sunt de acord, adik nu ma deranjeaza ca va trebui sa sparg cimentul turnat . ideea e : sunt obligata sa platesc cota parte la teava desi nu voi utiliza si nici nu am in plan sa ma bransez la gaze? daca imi dau acordul sa treaca teava prin fata portii eu trebuie sa platesc teava? si ce se intampla cu oamenii care nu au case pe langa curtile noastra si doar teren cultivat? le cere cineva acordul? pot refuza?sau nu se tine cont?

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3639

                #8
                Raspunsul il poate oferi doar distribuitorul local de gaz. Cel mai bine ar si sa-i contactati pe ei.

                Comentariu

                • bpone112
                  Incepator
                  • 23.iul.2013
                  • 5

                  #9
                  Racordarea la reteaua de gaze

                  Salut,
                  Am tot cautat pe internet forumuri despre "experienta" racordarii la gaze a unei case
                  si intrucat nu am gasit, m-am decis sa deschid eu "subiectul" cu propria mea experienta.

                  Deci, daca esti un proaspat proprietar de casa la curte, cu acces pe un drum de servitute,
                  atunci vei fi interesat de experienta mea privind racordarea la gaze.

                  Prima etapa: Dosarul!
                  Avand in vedere ca vorbim despre acces pe un drum de servitute, Distrigaz Sud si GDF Suez cer ca la
                  Dosarul de Acces la Retea sa se depuna si o Conventie Civila (CC).
                  CC este un document incheiat intre toti proprietarii drumului de servitute si cele doua societati in vederea executarii,
                  intretinerii si exploatarii de instalatii gaze pe acel drum.
                  Asta inseamna sa:
                  - aduni toti proprietarii la notariat,
                  - sa ceri de la Primarie emiterea unui Certificat de Urbanism pe drum,
                  - sa ceri de la Notariat emiterea unui Certificat de Informare in vederea identificarii proprietarilor
                  - sa ceri Notarului pregatirea Conventiei
                  si sa aduci la semnat reprezentantul celor 2 societati....

                  interesant, nu?...

                  A doua etapa: Bransamentul!

                  Comentariu

                  • gmtiby
                    Living Legend
                    • 24.oct.2008
                    • 1044

                    #10
                    Răspuns la: Racordarea la reteaua de gaze

                    Salutare,
                    Pana aici din ce am citit, deja ma bate gandul sa renuntz....

                    Comentariu

                    • bpone112
                      Incepator
                      • 23.iul.2013
                      • 5

                      #11
                      Răspuns la: Racordarea la reteaua de gaze

                      Nu vreau sa descurajez.

                      Vreau ca toti cei care sunt in aceasta situatie sa ia aminte....sa nu renunte....si sa invete din experienta mea.


                      Continuare....A doua etapa Bransamentul!

                      D.p.d.v al "actelor" lucrurile au mers cam cum se spune pe site-ul Distrigaz si GDF....

                      Am depus un set de formulare, mi s-a dat nr. de intrare.
                      Dupa 2 saptamani a venit un reprezentant Distrigaz in teren, a vazut, a masurat si a intocmit Solutia Tehnica.
                      Dupa alte 2 saptamani, am ridicat de la Ghiseu raspunsul si oferta.

                      Solutia tehnica prevede extinderea de coloana pe 25ml cu teava PE diam. 90.
                      Cost total investitie 7250 Ron (TVA inclus), din care 55% sustine Distrigaz si 45% eu, pe principiul Cofinantarii.
                      La acesta se adauga, 1540 Ron (TVA inclus) pentru Tariful de Acces la Retea care contine Obtinerea Avizelor, Receptia lucrarii si Instalare Contoar.
                      Total de plata pentru mine, beneficiar, 4802 Ron (TVA inclus).

                      Etapa trei: Contract Racordare....
                      Ultima editare de bpone112; 23.iul.2013, 15:16. Motiv: Completare

                      Comentariu

                      • gmtiby
                        Living Legend
                        • 24.oct.2008
                        • 1044

                        #12
                        Răspuns la: Racordarea la reteaua de gaze

                        Postat în original de bpone112
                        Nu vreau sa descurajez.

                        Vreau ca toti cei care sunt in aceasta situatie sa ia aminte....sa nu renunte....si sa invete din experienta mea.
                        Da, asta am inteles, si iti multumim pentru info foarte pretioase, dar ma refeream la cata bataie de jos e in tara asta si fiecare primarie cu legile si dorintele ei..... o sa inebunim inainte de vreme...
                        Si eu abia am reusit... cu interventii la primarie sa pun o basculanta de pietris pe drum... mi s-a spus : e drum de servitute comuna = drum privat.... daca vreti ceva pt acel drum, va faceti singuri
                        Ultima editare de gmtiby; 23.iul.2013, 15:13.

                        Comentariu

                        • bpone112
                          Incepator
                          • 23.iul.2013
                          • 5

                          #13
                          Răspuns la: Racordarea la reteaua de gaze

                          Etapa trei: Contract Racordare si Executie lucrari extindere Coloana....

                          Dupa ce am luat la cunostiinta despre valoarea lucrarii, am zis sa negociez si eu cu GDF Suez posibilitatea achitarii in rate egale a sumei...
                          - Pai, de ce?....zice o D-na de la Ghiseu, trebuie sa achitati toata suma, odata! Punct.
                          - Pai, daca termenul de executie este 12 luni de la semnarea Contractului, fara penalitati de intarziere, eu de ce sa platesc 100% in avans?...am raspuns eu.
                          Degeaba, nu se poate si basta.

                          Am platit, am semnat si m-am resemnat.

                          Dupa alte 5 saptamani, pe strada apare o echipa General MPM, cu excavator, cu compresor, cu tot ce trebuie si da gata lucrarea intr-o zi...
                          Lucrari executate:
                          sapare sant pe 19ml (nu 25, asa cum s-a masurat initial), pozare teava PE diam 90, executie bransament cu PE diam mai mic, montare cutie firida
                          si instalare provizorie dispozitiv masurare presiune pe coloana....

                          Concluzie primara: Avizele si Autorizatiile sunt un cosmar.

                          Astazi, stadiul lucrarii este la faza de receptie extindere coloana intrucat dispozitivul inregistreaza pierderi de presiune....
                          Dupa executia grandioasa si in forta, MPM-u tot face verificari si citiri de presiune pe coloana pentru a vedea evolutia.
                          Au ajuns deja la 4 vizite in 2 saptamani de la executia lucrarii....

                          O fi bine, n-o fi bine?....Cine se pricepe, rog sa ma lamureasca si pe mine cum e cu presiune pe coloana si citirile astea....
                          (Multumesc anticipat)....
                          Ultima editare de bpone112; 23.iul.2013, 15:56.

                          Comentariu

                          • gmtiby
                            Living Legend
                            • 24.oct.2008
                            • 1044

                            #14
                            Răspuns la: Racordarea la reteaua de gaze

                            Bafta si sa ne tii la curent, poate pui si cateva poze, daca se poate !

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #15
                              Răspuns la: Racordarea la reteaua de gaze

                              Apelaind la cofinantare ati renuntat si la drepturile dvs asupra acelei extinderi , eu asa cunosc . Asta inseamna ca daca cineva se va mai bransa la ea , dvs nu puteti cere nimic .
                              Actele sint greu de facut dar puteati sa apelati la o firma .
                              Nu-mi vine sa cred ca cei de MPM pleaca fara sa rezolve problema . Daca exista o pierdere se remediaza si se reface proba . Piesele de electrofuziune mai dau rateuri , mai ales daca nu sint Georg Fischer...
                              Interiorul ce firma il va face ?
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...