Bransament retea gaze

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bpone112
    Incepator
    • 23.iul.2013
    • 5

    #16
    Răspuns la: Racordarea la reteaua de gaze

    @Mircea G
    Interiorul este in curs de atribuire. Va intereseaza?
    Aici am alta poveste legata tot de MPM....in zona Buftea\Crevedia, nici o firma nu a vrut sa-mi faca oferta pentru instalatia de utilizare sub diferite pretexte:
    "nu avem echipe in zona, nu executam lucrari in zona, s.a".....

    MPM mi-a ofertat 3799 Ron pentru 26ml teava aparenta, 2 focuri si 1 senzor (?).
    La negociere, 700 Ron nu au putut sa-i justifice ca valoare de lucrari....fapt ce m-a enervat....

    Pai cum sa nu te enervezi?
    GDF vrea 100% avans....MPM imi baga 1100 Ron in plus la lucrarea ca asa oferteaza ei si incearca sa ma sperie cu exemple de genu' ca sa fiu atent
    cu ce firma fac reteaua de utilizare interna ca fug aia cu banii, ca nu se face receptia, ca nu include taxa X, etc...pai asa argumentezi 1100 Ron diferenta intre oferte?
    Ultima editare de bpone112; 23.iul.2013, 16:22.

    Comentariu

    • bpone112
      Incepator
      • 23.iul.2013
      • 5

      #17
      Răspuns la: Bransament retea gaze

      Continuare post:
      Etapa Patru: Executie Instalatie Utilizare (IU) si Semnare Contract de Furnizare

      In ceea ce priveste "IU", lucrurile sunt "simple" daca le faci cum trebuie si cu cine trebuie...
      Cu aceasta ocazie, as dori sa-i multumesc lui Mircea G pentru recomandarea facuta in privinta firmei de instalatii.

      Revenind la post, dupa bransament se intra practic in linie dreapta, adica realizare instalatie de utilizare si anticipat se poate semna Contractul de Furnizare.

      Lucrurile au decurs asa pentru instalatia de utilizare:
      -am stabilit legatura cu firma recomandata de Mircea G si am solicitat o oferta;
      - a doua zi, am fost contactat de firma si am dat coordonatele amplasamentului;
      - in aceasi dupa amiza, am primit via email oferta. Imediat am sunat firma si am cerut mai multe detalii legate de oferta.
      - am batut palma si conform angajementelor din oferta, lucrarea s-a facut la data si ora stabilita.

      Concret: in cca. 5 ore firma a realizat 8.00ml instalatie ingropata cu Pehd cu sudura prin electrofuziune si 14ml instalatie aparenta.
      Recomanda echipa de montaj si firma de instalatii intrucat au facut ceea ce s-au angajat.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20130802-00288.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	417,0 KB 
ID:	611607Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20130802-00272.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	484,8 KB 
ID:	611608Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20130802-00278.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	280,8 KB 
ID:	611609


      In ceea ce priveste Contractul de Furnizare "CF", practic "ultimul drum" la Distrigaz, lucrurile se desfasoara tipic relatiei furnizor-consumator.
      Adica, cu toate actele la tine (copie CI, copie act de proprietate teren, copie Autorizatie de Construire, Adresa de la Primarie cu Numar Postal si copie si original Acord de Acces)
      te pui la o coada, in general de cca. 8 persoane si astepti vreo 45 min. sa-ti vina randul sa semnezi CF.

      AVERTISMENT: pentru cei care lucreaza cu firme mandatate sau persoane imputernicite!
      aveti grija ce fel de documente vi se returneaza la momentul semnarii Contractului de Racordare (vezi etapa trei din post)!
      Mie mi s-a intamplat de mi s-a retinut de catre mandatat cel mai important document fara de care nu se poate semna Contractul de Furnizare, adica Acordul de Acces!
      Practic eram indirect santajat sa fac lucrarea cu acest mandatat, care m-a plesnit cu o oferta de realizare IU cu 700 Ron mai scumpa decat era in mod normal....

      Nota: nu vreau prin prezenta relatare sa denigrez toate firmele care lucreaza pe baza de mandatare, dar asa mi s-a intamplat mie!


      Acum astept avizarea proiectului de instalatie de utilizare si receptionarea lucrarilor (s-au cum zice Distrigaz: PVRTL...proces vrebal de receptie la terminarea lucrarilor).

      Lucru care se v-a finaliza cu montarea contoarului.


      Nota catre cititorii postului:
      - nu ezitati sa ma contactati via email pentru mai multe detalii sau intrebari legate de acest post.
      Au fost cateva amanunte pe care le-am trecut cu vederea pentru a nu lungi postul foarte mult.

      Comentariu

      • gmtiby
        Living Legend
        • 24.oct.2008
        • 1192

        #18
        Răspuns la: Bransament retea gaze

        Multumim pt info !

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          #19
          Răspuns la: Bransament retea gaze

          Multumesc de recomandari .
          Ar fi bine ca pina la PIF , adica punerea in functiune , sa aveti si centrala , macar montata pe perete , pt a putea sa facem deschiderea si pentru ea , sa nu aminam cu partida a doua , adica alti bani si taxe ...
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            #20
            Răspuns la: Bransament retea gaze

            Puteti scrie aici toate informatiile care credeti ca sunt utile si pentru alti utilizatori, oricum din experientele altora se invata cel mai repede. Multumim.

            Comentariu

            • papi
              Membru
              • 30.mar.2008
              • 289

              #21
              Răspuns la: Bransament retea gaze

              buna ziua as avea si eu nevoie de citeva informati si se pare ca Mirgea G ar putea sa stie
              eu am reusit sa rezolv mare parte din problemele legate de gaz am deschiderea facuta la focul din bucatarie ,dar din lipsa centralei , nu mi-a fost aprobat si al 2 foc cum se spune , aici as avea nevoie de explicatiile de ce ar mai trebui sa fac ,(am sunat si vb cu 2 persoane diferite la gaz si amindoua mi-au sups alta varianta ..., deci Mircea G daca ma poti ajuta cu un sfat este mai mult decit supervenit .
              o seara buna va doresc
              Postat în original de Mircea G
              Multumesc de recomandari .
              Ar fi bine ca pina la PIF , adica punerea in functiune , sa aveti si centrala , macar montata pe perete , pt a putea sa facem deschiderea si pentru ea , sa nu aminam cu partida a doua , adica alti bani si taxe ...
              salutare la toti

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12202

                #22
                Răspuns la: Bransament retea gaze

                Banuiesc ca s-a facut PIF-ul doar pe aragaz si focul de la CT inchis busonat .
                Va trebuie dosarul de gaze cu PIF-ul vechi , o cerere pt partida a doua si se face progaramare pt deschidere .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • papi
                  Membru
                  • 30.mar.2008
                  • 289

                  #23
                  Răspuns la: Bransament retea gaze

                  am fost personal la Eon Gaz si am intrebat care sint exact pasi de urmat . daca a expirat proiectul (contractul care este 1 an ) trebuie refacut si asteptat 2-3 luni dupa care se urmeaza pasi ca prima data (cerere si programare pt deschiderea la centrala) cost proiect undeva la 600 ron
                  mersi mult Mircea G
                  salutare la toti

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12202

                    #24
                    Răspuns la: Bransament retea gaze

                    Nu pricep cine v-a spus asa ceva . Tin sa va informez ca cei de pe acolo sint total aiuriti nu stiu ce vorbesc si dau informatii false . Contactati o firma si sigur veti vedea ca este mai simplu .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • papi
                      Membru
                      • 30.mar.2008
                      • 289

                      #25
                      Răspuns la: Bransament retea gaze

                      cei de la firma cu care am lucrat(sipatub) mi-au zis prima data asa ceva , nevenindumi sa cred am mers la eon si culmea este ca am pimit acelasi raspuns
                      salutare la toti

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12202

                        #26
                        Răspuns la: Bransament retea gaze

                        Eu nu pot intelege pentru ce va trebuie alt proiect . Proiectul nu expira ! Este o hotie la mijloc .
                        Proiectul vechi prevedea si focul pt CT , deci asta insemna ca in locul centralei s-a pus un dop . Acum doar se leaga centrala ...Legarea unei centrale , aragaz , nu necesita ( alt ) proiect . Acestea sint echipamente " finale " si la ele se poate umbla de cite ori vreti .
                        SAU ????? In primul proiect nu apare si centrala ????
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • papi
                          Membru
                          • 30.mar.2008
                          • 289

                          #27
                          Răspuns la: Bransament retea gaze

                          Mircea.G asa este cum spui . Proiectul vechi prevedea si focul pt CT , deci asta insemna ca in locul centralei s-a pus un dop.
                          instalatia este facuta pina jos la demisol unde vine centrala ,acolo este pus un robinet si dop .
                          am incercat sa ai explic D-nei de la EON ca proiectul nu poate expira ... nu aveai cu cine vorbi si pace ,o tinea pe ai ei (chiar a chemat o colega sa imi explice si ea )o sa mai incerc o data dupa ce montez centrala sa vedem ce o sa imi zica atunci .
                          si ca o paranteza ,am incercat sa schimb titularul unui abonament la casa , a trebuit sa semnez 12 harti si raspunsul o sa il primesc in 3 saptamani ,dupa care iarasi trebuie sa ma duc la ei .
                          deci : IUBESC ROMANIA
                          salutare la toti

                          Comentariu

                          • Seni
                            Living Legend
                            • 05.mar.2006
                            • 3526

                            #28
                            Răspuns la: Bransament retea gaze

                            monteaza centrala si prin firma care a executat instalatia si proiectul, faci punerea in functiune...

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12202

                              #29
                              Răspuns la: Bransament retea gaze

                              Postat în original de papi
                              ....
                              instalatia este facuta pina jos la demisol unde vine centrala ,acolo este pus un robinet si dop .
                              am incercat sa ai explic D-nei de la EON ca proiectul nu poate expira ... nu aveai cu cine vorbi si pace ,o tinea pe ai ei (chiar a chemat o colega sa imi explice si ea )o sa mai incerc o data dupa ce montez centrala sa vedem ce o sa imi zica atunci .
                              ....
                              Cereti sa va arate ACTE prin care pentru" partida a doua " trebuie proiect , si sa va explice ce inseamna " partida a doua " ....
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • raduleanovici
                                Incepator
                                • 24.apr.2008
                                • 86

                                #30
                                Răspuns la: Bransament retea gaze

                                Buna ziua!

                                Am citit si eu acest post precum si alte post-uri scrise in anii trecuti. Revin si eu cu o intrebare referitor la costuri estimative Bransamente/retea pana la limita prorietatii.
                                Doresc sa achizitionez si eu un teren amplasat pe o strada care se intersecteaza cu strada principala unde se afla conducta de gaz. Pentru a ajunge gazul la marginea proprietatii ar fi nevoie de un racord in T si aproximativ 50-70 m de conducta. M-ar interesa cat ar costa un asemenea bransament/retea de gaz pana la limita proprietatii.
                                Mai am in oferta un alt teren amplasat pe o strada paralele cu aceasta unde deja gazul este prezent la limita proprietatii. Ma intereseaza in special sa vad daca merita sa achizitionez terenul cu gaz deja existent, sau sa achizitionez terenul mai ieftin si sa trec prin toata birocratia de a extinde reteaua de gaz.
                                Mai precizez ca beneficiari la acest teren suntem doua familii, care vom suporta costurile. Deci vom construi doua case pe acest teren cu doua bransamente individuale.
                                Diferenta dintre terenuri este de 8400 Euro - destul de considerabila.
                                Ma intereseaza un pret estimativ la cat ajunge aceasta retea pe metrul liniar.
                                Eu sunt de meserie inginer instalatii electrice si stiu ca pentru retea energie electrica se poate face rapid un cost estimativ (ex 80-100 RON/ml).
                                Din calculele mele a reiesit ca mai convenabil este, sa cumpar terenul fara retea de gaze si sa suport in totalitate cheltuielile extinderii retelei, urmand apoi ca si alti vecini sa doreasca sa se branseze, si apoi sa mai recuperez din costuri. Sau poate unii vecini doresc sa faca demersurile de la inceput, impreuna cu noi si sa suporte parte din cheltuieli.
                                Pentru bransamentul efectiv cam cat ar ajunge costurile estimative (de la contor la consumatori - in lungime de 25 m pentru o centrala si un aragaz )?

                                Va multumesc!
                                Ultima editare de raduleanovici; 07.apr.2014, 08:30.

                                Comentariu

                                Procesare...