Bransament retea gaze

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #31
    Răspuns la: Bransament retea gaze

    Nu este asa simplu .
    O extindere stradala de 80 de metri ...dar pt citi consumatori , in ce localitate , pe ce tip de strada ....??? Strada principala , cu gazul , ce strada este , ce tip ce conducta stradala are ????
    Si pt IU ( instalatia de utilizare ) ...25 m aparent , ingropat ???
    Prea multe necunoscute pt un raspuns cit de cit corect .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      #32
      Răspuns la: Răspuns la: Bransament retea gaze

      Postat în original de raduleanovici
      Buna ziua!

      Am citit si eu acest post precum si alte post-uri scrise in anii trecuti. Revin si eu cu o intrebare referitor la costuri estimative Bransamente/retea pana la limita prorietatii.
      Doresc sa achizitionez si eu un teren amplasat pe o strada care se intersecteaza cu strada principala unde se afla conducta de gaz. Pentru a ajunge gazul la marginea proprietatii ar fi nevoie de un racord in T si aproximativ 50-70 m de conducta. M-ar interesa cat ar costa un asemenea bransament/retea de gaz pana la limita proprietatii.
      Mai am in oferta un alt teren amplasat pe o strada paralele cu aceasta unde deja gazul este prezent la limita proprietatii. Ma intereseaza in special sa vad daca merita sa achizitionez terenul cu gaz deja existent, sau sa achizitionez terenul mai ieftin si sa trec prin toata birocratia de a extinde reteaua de gaz.
      Mai precizez ca beneficiari la acest teren suntem doua familii, care vom suporta costurile. Deci vom construi doua case pe acest teren cu doua bransamente individuale.
      Diferenta dintre terenuri este de 8400 Euro - destul de considerabila.
      Ma intereseaza un pret estimativ la cat ajunge aceasta retea pe metrul liniar.
      Eu sunt de meserie inginer instalatii electrice si stiu ca pentru retea energie electrica se poate face rapid un cost estimativ (ex 80-100 RON/ml).
      Din calculele mele a reiesit ca mai convenabil este, sa cumpar terenul fara retea de gaze si sa suport in totalitate cheltuielile extinderii retelei, urmand apoi ca si alti vecini sa doreasca sa se branseze, si apoi sa mai recuperez din costuri. Sau poate unii vecini doresc sa faca demersurile de la inceput, impreuna cu noi si sa suporte parte din cheltuieli.
      Pentru bransamentul efectiv cam cat ar ajunge costurile estimative (de la contor la consumatori - in lungime de 25 m pentru o centrala si un aragaz )?

      Va multumesc!
      Cel mai sigur va poate spune distribuitorul de gaz din zona caruia ii si apartine reteaua respectiva, este posibil ca daca are 2-3 cereri de racordare pentru strada dumneavoastra sa traga toata conducta pentru toate parcelele si sa va ceara doar o cota parte pentru racord si sa nu platiti tot, distribuitorul urmand sa-si recupereze invetitia dupa ce se vor racorda si parcelele neconstruite in momentul acesta.

      Comentariu

      • gmtiby
        Living Legend
        • 24.oct.2008
        • 1044

        #33
        Răspuns la: Bransament retea gaze

        Va salut,
        Am o mica nelamurire, as dori racordarea la reteaua de gaze, intr-un bloc din Bucuresti. Teava de gaze este trasa la etajul unde stau de alte persoane, de mai bine de 10 ani. Daca doresc sa ma racordez trebuie sa platesc persoanei/persoanelor care au tras teava de gaze la etaj ?
        Unii spun ca da, altii ca nu (ca aceasta teava ar fi intrat in proprietatea Distrigaz, dupa 2 ani de cand a fost pusa in folosinta), iar cei care spun ca da, ca as avea nevoie de un formular semnat de toate persoanele care au participat la plata acelei tevi, si binenteles care o folosesc. Acest formular s-ar gasi la Distrigaz pe site.

        Multumesc frumos

        Comentariu

        • PowerMC
          Administrator
          • 02.mai.2007
          • 2210

          #34
          Răspuns la: Bransament retea gaze

          Cred ca se cheama acordul investitorului si va trebui sa despagubiti persoana sau persoanele care au investiti in coloana de gaze respectiva. Va trebuie un document semnat de acestia, ceva in genul modelului atasat.
          Racordarea dvs. la aceasta coloana se execute de o firma specializata, autorizata, in baza unui proiect tehnic si a unor documente ce se aproba la nivel de distribuitor de gaze naturale. Ei au toate documentele de care aveti nevoie si va pot ajuta in localitatea respectiva.
          Fișiere Atașate
          Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

          Community Manager MC

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #35
            Răspuns la: Răspuns la: Bransament retea gaze

            Postat în original de Consultant climatizare
            Cel mai sigur va poate spune distribuitorul de gaz din zona caruia ii si apartine reteaua respectiva, este posibil ca daca are 2-3 cereri de racordare pentru strada dumneavoastra sa traga toata conducta pentru toate parcelele si sa va ceara doar o cota parte pentru racord si sa nu platiti tot, distribuitorul urmand sa-si recupereze invetitia dupa ce se vor racorda si parcelele neconstruite in momentul acesta.
            Distribuitorul nu face investitii . Nu exista notiunea de " cerere " ci de acord acces , acord care iti permite racordarea si atit . Solutia tehnica o gaseste firma care se va ocupa de acte .
            Extinderile pe stradal se fac de regula la diametre mari , ca si cum toata strada s-ar racorda ...deci implica costuri mari .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              #36
              Răspuns la: Bransament retea gaze

              Nu va contrazic, eu stiu cazuri de firme distribuitoare de gaz ce isi extind singure reteua plus ca din punct de vedere economic este in avantajul lor sa-si exitinda reteaua.

              Comentariu

              • gmtiby
                Living Legend
                • 24.oct.2008
                • 1044

                #37
                Răspuns la: Bransament retea gaze

                Revin cu o rugaminte....
                Imi poate recomanda cineva o firma autorizata distrigaz pt racordarea la teava de gaze existenta blocului, si pt discutarea autorizatiilor, actelor si a costului ?

                Multumesc

                P.s. Este vorba de Bucuresti, Sector 4.

                Comentariu

                • raduleanovici
                  Incepator
                  • 24.apr.2008
                  • 86

                  #38
                  Răspuns la: Bransament retea gaze

                  Postat în original de Mircea G
                  Nu este asa simplu .
                  O extindere stradala de 80 de metri ...dar pt citi consumatori , in ce localitate , pe ce tip de strada ....??? Strada principala , cu gazul , ce strada este , ce tip ce conducta stradala are ????
                  Si pt IU ( instalatia de utilizare ) ...25 m aparent , ingropat ???
                  Prea multe necunoscute pt un raspuns cit de cit corect .
                  Buna ziua!
                  Imi cer scuze pentru intarzierea cu care am raspuns. Acum am finalizat cumpararea terenului.
                  Terenul se afla Saftica, comuna Balotesti. Pentru extindere suntem 3 persoane interesati momentan. Strada este o ulita necirculata, infundata si pietruita. Conducta stradala este pe o strada paralela si din povestirile unor vecini de acolo, s-ar afla si o alta posibilitate de extindere, mai aproape intr-o baza sportiva. Distanta cea mai defavorabil este undeva la 400 m din masuratorile mele. Distribuitorul este MegaConstruct dar voiams a-mi fac o idee inainte de a ajunge la el.
                  Totodata care este procedura de a solicita un punct de parere de la ei cu o solutie si costuri estimative (un studiu de solutie)?

                  IU as dori sa o fac ingropat si e de fapt mult mai scurta , probabil 8 m, dar nu ar strica sa stiu ambele preturi.
                  Va multumesc!

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3639

                    #39
                    Răspuns la: Răspuns la: Bransament retea gaze

                    Postat în original de raduleanovici
                    Buna ziua!
                    Imi cer scuze pentru intarzierea cu care am raspuns. Acum am finalizat cumpararea terenului.
                    Terenul se afla Saftica, comuna Balotesti. Pentru extindere suntem 3 persoane interesati momentan. Strada este o ulita necirculata, infundata si pietruita. Conducta stradala este pe o strada paralela si din povestirile unor vecini de acolo, s-ar afla si o alta posibilitate de extindere, mai aproape intr-o baza sportiva. Distanta cea mai defavorabil este undeva la 400 m din masuratorile mele. Distribuitorul este MegaConstruct dar voiams a-mi fac o idee inainte de a ajunge la el.
                    Totodata care este procedura de a solicita un punct de parere de la ei cu o solutie si costuri estimative (un studiu de solutie)?

                    IU as dori sa o fac ingropat si e de fapt mult mai scurta , probabil 8 m, dar nu ar strica sa stiu ambele preturi.
                    Va multumesc!
                    Toate informatiile depind in primul rand de varianta de racordare agreeata de distribuitor pe care o aflat dupa ce depuneti o cerere de racordare si tot atunci veti afla cu costurile aproximative pentru executie.

                    Comentariu

                    • luk2011
                      Membru
                      • 29.apr.2012
                      • 118

                      #40
                      Răspuns la: Bransament retea gaze

                      Am un teren, unde as vrea sa contruiesc, si am deja certificatul de urbanism eliberat ( sint in faza de creare - proiect autorizare construire casa )

                      Am vorbit cu un proiectant de gaze , care mi-a trimis o propunere de bransament ( acord acces ) la EON ( scanat pe email ), iar EON mi-a dat un raspuns negativ , dar doar telefonic/verbal si NU in scris

                      IMPORTANT : racordarea ( bransamentul) pe varianta scurta de 24ml vreau sa o fac pe banii mei, fara nici un cost din partea EON-ului .

                      Precizez ca peste drum de terenul meu deja s-a apropbat proiectul de gaz, si as vrea sa ma lase sa ma racordez la conducta respectiva de 63mm , la care sint racordate deocamdata 7 case ( asa apare in proiect )

                      Eu as dori sa ma racordez la vecinii de peste drum cu 24ml de conducta, dar EON-ul nu ma lasa pe varianta scurta, adica in loc de 24ml de conducta de 63mm ,sa platesc 300ml de conducta de 160mm si 90mm .

                      Financiar : in loc de 40 milioane, sa platesc 1 miliard . Ii absurd asa ceva .

                      Mi-au zis de la EON , ca n-am cerut bine bransament, ci trebuia sa cer extindere retea, si ca daca ceream extindere retea in loc de bransament, atunci EON imi aproba cererea .

                      Dar din moment ce s-a incarcat in sistemul EON-ului refuzul asta, nu mai pot cere din nou : extindere retea in loc de bransament .

                      Asta incerc sa aflu. Exista asa ceva la EON ? Adica un fel de "lista neagra" , si ca daca am primit deja un aviz negativ la cererea de bransament nu mai pot cere extindere retea ?

                      Poate fi adevarata o aberatie din asta cu : "lista neagra" ?


                      ================================================== ==============================

                      1.Cum pot contesta raspunsul EON-ului la propunerea mea de bransament ? Ce cai legale am la dispozitie, pentru a contesta decizia lor ?

                      Precizez, ca racordul de 24ml de conducta de 63mm vreau sa o fac exlusiv pe cheltuiala mea, fara nici un cost din partea EON-ului .

                      2.Pot sa depun o alta cerere de ACORD ACCES, in care sa cer : extindere retea in loc de bransament ?

                      3.Cate case se pot alimenta cu gaze naturale printr-o conducta de 63mm ? ( am inteles ca cca 40 case )

                      4.Daca cel mai apropiat punct de racord de terenul meu ii la 24m cu conducta de 63mm EXCLUSIV pe cheltuiala mea , ma poate obliga EON sa ma racordez ( daca doresc gaz ) de la o dinstanta de 300m cu conducta de 160mm si 90mm , tot pe cheltuiala mea .

                      Asa ceva ii absurd ! Adica in loc de 40 milioane ( platiti exclusiv de mine ) sa platesc 1 miliard !

                      Ce cai de atac am ? Cui sa ma adresez ? ANRE ?

                      Cum imi pot apara drepturile ? Pe langa ca sint obligat sa platesc extinderea de retea pe banii mei, ma obliga si la varianta de 10 ori mai scumpa, fiindca asa vor ei, fara sa-mi poata oferi un raspuns plauzibil IN SCRIS , in care sa-si justifice ABSURDITATEA ( prin care ma obliga sa ma racordez la retea pe varianta lunga de 300m , altfel nu-mi aproba ACORDUL ACCES , in detrimentul variantei scurte de 24m )


                      Accesul la sistemul de distribuţie( SD) a gazelor naturale se desfăşoară conform prevederilor H.G. 1043/ 2004 cu modificările şi completările ulterioare.

                      Ultima editare de luk2011; 16.aug.2014, 18:40.

                      Comentariu

                      • luk2011
                        Membru
                        • 29.apr.2012
                        • 118

                        #41
                        Răspuns la: Bransament retea gaze

                        In Germania sint 700 de furnizori de gaze naturale, si 900 de energie electrica ... in Romania, doar un singur distribuitor , si la gaz si la energie electrica






                        In unserer nachstehenden Übersicht finden Sie viele hundert deutsche regionale aber auch überregionale Gasanbieter. Gasanbieter in Deutschland gibt es inzwischen über 700



                        Der Verbraucher kann über 900 Stromanbieter miteinander vergleichen und sich zwischen zirka 9000 Tarifen entscheiden.
                        Fișiere Atașate
                        Ultima editare de luk2011; 17.aug.2014, 12:17.

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3639

                          #42
                          Răspuns la: Răspuns la: Bransament retea gaze

                          Postat în original de luk2011
                          Am un teren, unde as vrea sa contruiesc, si am deja certificatul de urbanism eliberat ( sint in faza de creare - proiect autorizare construire casa )

                          Am vorbit cu un proiectant de gaze , care mi-a trimis o propunere de bransament ( acord acces ) la EON ( scanat pe email ), iar EON mi-a dat un raspuns negativ , dar doar telefonic/verbal si NU in scris

                          IMPORTANT : racordarea ( bransamentul) pe varianta scurta de 24ml vreau sa o fac pe banii mei, fara nici un cost din partea EON-ului .

                          Precizez ca peste drum de terenul meu deja s-a apropbat proiectul de gaz, si as vrea sa ma lase sa ma racordez la conducta respectiva de 63mm , la care sint racordate deocamdata 7 case ( asa apare in proiect )

                          Eu as dori sa ma racordez la vecinii de peste drum cu 24ml de conducta, dar EON-ul nu ma lasa pe varianta scurta, adica in loc de 24ml de conducta de 63mm ,sa platesc 300ml de conducta de 160mm si 90mm .

                          Financiar : in loc de 40 milioane, sa platesc 1 miliard . Ii absurd asa ceva .

                          Mi-au zis de la EON , ca n-am cerut bine bransament, ci trebuia sa cer extindere retea, si ca daca ceream extindere retea in loc de bransament, atunci EON imi aproba cererea .

                          Dar din moment ce s-a incarcat in sistemul EON-ului refuzul asta, nu mai pot cere din nou : extindere retea in loc de bransament .

                          Asta incerc sa aflu. Exista asa ceva la EON ? Adica un fel de "lista neagra" , si ca daca am primit deja un aviz negativ la cererea de bransament nu mai pot cere extindere retea ?

                          Poate fi adevarata o aberatie din asta cu : "lista neagra" ?


                          ================================================== ==============================

                          1.Cum pot contesta raspunsul EON-ului la propunerea mea de bransament ? Ce cai legale am la dispozitie, pentru a contesta decizia lor ?

                          Precizez, ca racordul de 24ml de conducta de 63mm vreau sa o fac exlusiv pe cheltuiala mea, fara nici un cost din partea EON-ului .

                          2.Pot sa depun o alta cerere de ACORD ACCES, in care sa cer : extindere retea in loc de bransament ?

                          3.Cate case se pot alimenta cu gaze naturale printr-o conducta de 63mm ? ( am inteles ca cca 40 case )

                          4.Daca cel mai apropiat punct de racord de terenul meu ii la 24m cu conducta de 63mm EXCLUSIV pe cheltuiala mea , ma poate obliga EON sa ma racordez ( daca doresc gaz ) de la o dinstanta de 300m cu conducta de 160mm si 90mm , tot pe cheltuiala mea .

                          Asa ceva ii absurd ! Adica in loc de 40 milioane ( platiti exclusiv de mine ) sa platesc 1 miliard !

                          Ce cai de atac am ? Cui sa ma adresez ? ANRE ?

                          Cum imi pot apara drepturile ? Pe langa ca sint obligat sa platesc extinderea de retea pe banii mei, ma obliga si la varianta de 10 ori mai scumpa, fiindca asa vor ei, fara sa-mi poata oferi un raspuns plauzibil IN SCRIS , in care sa-si justifice ABSURDITATEA ( prin care ma obliga sa ma racordez la retea pe varianta lunga de 300m , altfel nu-mi aproba ACORDUL ACCES , in detrimentul variantei scurte de 24m )



                          https://www.distrigazsud-retele.ro/c...ie/consumatori
                          Nu va bazati pe raspunsul telefonic incepeti demersurile pentru a avea un raspuns clar in scris, de multe ori distribuitorul de gaz va da si solutia de conectare.

                          Nu exista nici o lista neagra.

                          Comentariu

                          • PowerMC
                            Administrator
                            • 02.mai.2007
                            • 2210

                            #43
                            Răspuns la: Răspuns la: Bransament retea gaze

                            Postat în original de luk2011
                            In Germania sint 700 de furnizori de gaze naturale, si 900 de energie electrica ... in Romania, doar un singur distribuitor , si la gaz si la energie electrica
                            Si ca sa fie cercul complet, aia singuri din RO sunt ba austrieci, ba cehi .... deci tot din vest.
                            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                            Community Manager MC

                            Comentariu

                            • luk2011
                              Membru
                              • 29.apr.2012
                              • 118

                              #44
                              Răspuns la: Răspuns la: Bransament retea gaze

                              Postat în original de Consultant climatizare
                              Nu va bazati pe raspunsul telefonic incepeti demersurile pentru a avea un raspuns clar in scris, de multe ori distribuitorul de gaz va da si solutia de conectare.

                              Nu exista nici o lista neagra.
                              Multumesc pentru incurajare .

                              Nu ma bazez pe raspunsul telefonic . M-am dus la EON sa-mi dea raspunsul in scris , si mi-au zis asa :

                              "Nu avem inca un raspuns oficial, cand vom avea, va vom suna"

                              Daca nu exista "lista neagra" de la EON, inseamna, ca teoretic ( si practic ) mai pot depune ( sa zicem ) o alta cerere de ACORD ACCES , in care sa cer extindere retea, in loc de bransament . Nu ?

                              Are ceva daca am depus deja o cerere de ACORD ACCES cu cerere de bransament , si mai depun o alta cerere cu ACORD ACCES cu titlul de : EXTINDERE RETEA ( fiindca mi s-a zis, ca daca ceream extindere retea in loc de bransament, mi se aproba ) .

                              Oricum, astept de la EON raspunsul in scris , oricare ar fi acela : si DA , si BA .
                              Ultima editare de luk2011; 19.aug.2014, 14:57.

                              Comentariu

                              • luk2011
                                Membru
                                • 29.apr.2012
                                • 118

                                #45
                                Răspuns la: Răspuns la: Bransament retea gaze

                                Postat în original de PowerMC
                                Si ca sa fie cercul complet, aia singuri din RO sunt ba austrieci, ba cehi .... deci tot din vest.
                                The energy/gas supplying companies were splittet into net-companies and energy-companies ... if you change the energy-company, this company rents the transportation net to your house from the net-company.
                                Companiile de utilitati din Germania si Austria , gen : gaze naturale si energie electrica , s-au separat in doua : in compania distribuitoare care administreaza reteaua de tevi si cabluri electrice, si companiile de la care poti primi serviciile de gaze naturale si energie electrica, care inchirieaza reteaua de la companiile care le administreaza .

                                Deci, o firma administreaza reteaua de conducte si cabluri electrice, si restu, care ofera utilitatile , inchirieaza reteaua respectiva .

                                Comentariu

                                Procesare...