Bransament retea gaze

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • godaro
    Membru
    • 10.mar.2014
    • 232

    #46
    Răspuns la: Bransament retea gaze

    pai asa este si la noi: compania de Furnizare vinde curent/gaze iar compania de Distributie opereaza reteaua.
    problema la noi este ca (,) Clientul construieste bransamentul pe banii lui, il cedeaza gratuit companiei de Distributie si apoi plateste chirie (tariful de distributie) in total pret gaz/curent
    mie in Bucuresti mi-a cerut Distrigaz Retele (compania de Distributie din Bucuresti) 50,000 RON pt un bransament de vreo 400m iar el "Investitorul" va contribui cu 1,400 RON

    Comentariu

    • luk2011
      Membru
      • 29.apr.2012
      • 135

      #47
      Răspuns la: Bransament retea gaze

      Eu as vrea sa fac bransamentul/extinderea de retea pe banii mei , dar nu ma lasa . In loc de solutia de 24m , de la cea mai apropiata conducta de 63mm , la care sint racordate 6 case ( deocamdata ) , ma obliga sa ma racordez de la alta conducta , care ii la 300m distanta , cu conducte de 160mm si 90mm .

      Daca m-ar lasa sa ma racordez pe varianta de 24m , nu m-ar deranja ca fac bransamentul pe banii mei , dar la distanta de 300m nu pot sa fac eu reteaua pentru tot cartierul pe banii mei .

      Cand am cerut EON-ului un raspuns IN SCRIS , si nu telefonic/verbal , mi-au zis ca :

      "nu avem inca un raspuns oficial , cand vom avea va vom suna"

      Pai raspunsul telefonic ce raspuns ii ? "La negru" , fara factura , fara TVA , sau cum vine asta ?

      De unde au ei un raspuns neoficial ?

      De ce nu pot sa scrie pe hartie , negru pe alb , cu stampila si semnatura EON-ului , raspunsul telefonic/verbal ?

      Doar in Romania ii posibil asa ceva ! Sa ti se scoata ochii cu un raspuns verbal , dar cand ceri raspunsul in scris , sa inceapa sa se balbaie .

      Comentariu

      • godaro
        Membru
        • 10.mar.2014
        • 232

        #48
        Răspuns la: Bransament retea gaze

        stai sa vezi ca mie prima data mi-au cerut 100.000 RON pt acelasi bransament (in scris). Am tocmit pe cineva de specialitate si cu conexiuni in Distrigaz sa se certe cu ei pe calcule si mi-au cerut 75.000 RON (tot in scris). Acel cineva s-a certat cu ei mai departe, pe aceleasi calcule, si mi-au cerut 50.000 RON (a treia oara, si tot in scris).

        deci asa zisele lor calcule sunt scoase din burta si nu sunt insotite de niciun fel de justificare/deviz, de aceea se feresc. m-ar bate gandul sa declansez o campanie de presa pe tema monopolului companiilor de utilitati, dar nu cunosc pe nimeni in bransa

        PS: luk, sa inteleg ca ai renuntat la pompa de caldura ?

        Comentariu

        • luk2011
          Membru
          • 29.apr.2012
          • 135

          #49
          Răspuns la: Bransament retea gaze

          Postat în original de godaro
          stai sa vezi ca mie prima data mi-au cerut 100.000 RON pt acelasi bransament (in scris). Am tocmit pe cineva de specialitate si cu conexiuni in Distrigaz sa se certe cu ei pe calcule si mi-au cerut 75.000 RON (tot in scris). Acel cineva s-a certat cu ei mai departe, pe aceleasi calcule, si mi-au cerut 50.000 RON (a treia oara, si tot in scris).

          deci asa zisele lor calcule sunt scoase din burta si nu sunt insotite de niciun fel de justificare/deviz, de aceea se feresc. m-ar bate gandul sa declansez o campanie de presa pe tema monopolului companiilor de utilitati, dar nu cunosc pe nimeni in bransa

          PS: luk, sa inteleg ca ai renuntat la pompa de caldura ?
          Lista firme autorizate ANRE :
          ENGIE susține inovația și contribuie la un viitor mai bun, prin serviciile de energie electrică și gaze naturale. Descoperă ofertele personalizate pe site.


          Daca compania de GAZ din Romania, oricare ar fi ea, "greseste" la calcule, poti consulta ( cere o oferta de pret ) una din firmele autorizate ANRE pentru lucrarea respectiva .
          Si care iti ofera pretul agreat de tine, faci proiectul si lucrarea cu firma respectiva .

          Ca si un punct de plecare, poti sa verifici preturile conductelor de gaz :


          Eu am probleme cu solutia tehnica aprobata de EON . Adica nu ma lasa sa ma racordez de la vecinii de peste drum, cu 24ml de conducta de 63mm, ci ma "obliga" ( LEGEA PUMNULUI IN GURA ) , sa ma racordez de la cca 300m cu conducta de 160mm si 90mm .

          ============================

          Legat de pompa de caldura : in februarie am fost la EON, si mi-au zis ca in viitorul apropiat nici o sansa sa fie retea de gaz in cartier .

          Pe considerentul asta, m-am orientat spre solutia cu pompa de caldura sol-apa . Pe un site din Germania, nemtii m-au ajutat cu proiectarea colectorului orizontal de cuneta ( Slinky collector )

          De o luna si ceva, am aflat, ca vecinii mei de peste drum, au proiectul apropbat pentru racordul la reteaua de gaz .

          Si m-am dus si eu la acelasi proiectant, care le-a facut proiectul vecinilor de peste drum , dar proiectanul mi-a zis ca nu depinde de el solutia tehnica acceptata de EON . El face o propunere de racordare, daca se accepta de catre EON bine, daca nu ... asta e .

          Si cum era de asteptat, EON-ul ii cat se poate de obiectiv , corect, logic si normal , si in loc sa ma lase sa ma racordez de la cea mai apropiata conducta de gaz , ma obliga sa ma racordez de la 300m distanta de terenul meu .

          As prefera varianta de incalzire cu gaz, in detrimentul pompei de caldura, fiindca investitia initiala ii mai mica, chiar daca pun la calcule pretul racordului si centrala pe gaz .

          Cea mai ieftina pompa de caldura , din Suedia, Nibe : cca 6000 euro + transportul
          Colector orizontal cu teava de 32mm : 900m cca 1000 euro + cca 500 euro sapaturile
          Distribuitoare de plastic pentru colectorul orizontal cca : 400 - 500 euro ( 2 bucati - tur si retur )
          Glycol ( solutia pentru partea de colector cca 60l ) : 200- 300 euro .

          ================================================== =====

          Daca racordul la gaz ar costa cca : 2000 - 2500 euro + centrala pe gaz 1000 euro, 3000 - 3500 euro ar fi investitia initiala, in timp ce cu pompa de caldura : 9000 - 10000 euro .

          Doar ca te cam bati cu morile de vant, cand incerci sa obtii servicii care in alte tari sint normale, pe cand la noi, iti trebuie PCR ( pile, cunostinte si relatii )


          ================================================== =====

          Postat în original de godaro
          mie in Bucuresti mi-a cerut Distrigaz Retele (compania de Distributie din Bucuresti) 50,000 RON pt un bransament de vreo 400m iar el "Investitorul" va contribui cu 1,400 RON
          50.000 ron cca 400ml de bransament ( nu ai specificat ce diametru are conducta de gaz cu care ti-au facut oferta )

          ==== > 125 ron / ml de bransament .

          Daca eu am 24ml de bransament === > 24ml x 125 ron = 3000 ron .

          Mie la lungimea de 24ml de bransament, cu conducta de 63mm si subtraversarea drumului cu conducta de 32mm , mi-au calculat : 4000 ron ( inclus proiect, contor gaz , avize, manopera, materiale etc )
          Ultima editare de luk2011; 20.aug.2014, 18:38.

          Comentariu

          • godaro
            Membru
            • 10.mar.2014
            • 232

            #50
            Răspuns la: Bransament retea gaze

            pai nu am specificat diametrul pt ca nu il stiu ... ce, crezi ca Distrigaz isi justifica prin ceva calculele ? " Va informam ca ... bla bla" si cu asta basta.
            Nu stiu cum este in judetele 'EoN', dar la noi in Bucuresti Distrigazul iti da solutia de bransare, cel putin in cazurile astea chinuite cum sunt eu.

            Comentariu

            • luk2011
              Membru
              • 29.apr.2012
              • 135

              #51
              Răspuns la: Bransament retea gaze

              Postat în original de godaro
              pai nu am specificat diametrul pt ca nu il stiu ... ce, crezi ca Distrigaz isi justifica prin ceva calculele ? " Va informam ca ... bla bla" si cu asta basta.
              Nu stiu cum este in judetele 'EoN', dar la noi in Bucuresti Distrigazul iti da solutia de bransare, cel putin in cazurile astea chinuite cum sunt eu.
              Si mie mi-au dat TELEFONIC/VERBAL solutia de bransare, dar nu asa cum am cerut eu , pe distanta de 24m cu conducta de 63mm, ci de la cca 300m cu conducta de 160mm si 90mm .

              Iar cand le-am cerut sa-mi dea in scris motivatia refuzului mi-au zis ca : "inca n-avem un raspuns oficial, cand vom avea va vom suna"

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                #52
                Răspuns la: Bransament retea gaze

                Cereti-le raspunsul (avizul / respingerea) in mod oficial si mergeti cu ea la un proiectant de gaz sa va dea o alta solutie sau megeti si cautati pe cineva care are deschidere la eon.

                Comentariu

                • luk2011
                  Membru
                  • 29.apr.2012
                  • 135

                  #53
                  Răspuns la: Bransament retea gaze

                  Postat în original de Consultant climatizare
                  Cereti-le raspunsul (avizul / respingerea) in mod oficial si mergeti cu ea la un proiectant de gaz sa va dea o alta solutie sau megeti si cautati pe cineva care are deschidere la eon.
                  Astept sa primesc raspunsul oficial , ca sa am cu ce ma duce la alt proiectant de gaz .

                  As putea sa incerc si la ANRE ? Sa-i intreb si pe ei, de ce nu se poate asa cum as dori eu ?

                  Comentariu

                  • luk2011
                    Membru
                    • 29.apr.2012
                    • 135

                    #54
                    Răspuns la: Bransament retea gaze

                    Postat în original de luk2011
                    Astept sa primesc raspunsul oficial , ca sa am cu ce ma duce la alt proiectant de gaz .

                    As putea sa incerc si la ANRE ? Sa-i intreb si pe ei, de ce nu se poate asa cum as dori eu ?
                    Am primit raspunsul oficial de la EON .
                    Asa cum ma asteptam, mi-au dat o oferta de pret la varianta lunga de racordare , dar fara a aminti deloc despre varianta ceruta de mine .

                    Dar nici un cuvant despre motivatia refuzului variantei scurte cerute de mine . Nici o explicatie, oricat de hilara ar fi, nimic .
                    Doar varianta oferita de EON .

                    Comentariu

                    • luk2011
                      Membru
                      • 29.apr.2012
                      • 135

                      #55
                      Răspuns la: Bransament retea gaze

                      Frauda nationala la consumul de gaze ; EON Gaz refuza cererile clientilor care solicita inlocuirea contoarelor


                      Ii un articol vechi, din anul 2008, dar ii interesant , care ne priveste pe noi toti .

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3606

                        #56
                        Răspuns la: Bransament retea gaze

                        Daca considerati ca EON-ul sau alte companie de gaz nu este corecta in relatia cu dumneavoastra le puteti face plangeri la ANRE - care este autoritatea ce controleaza activitatea acestor companii.

                        Comentariu

                        • luk2011
                          Membru
                          • 29.apr.2012
                          • 135

                          #57
                          Răspuns la: Bransament retea gaze

                          Postat în original de Consultant climatizare
                          Daca considerati ca EON-ul sau alte companie de gaz nu este corecta in relatia cu dumneavoastra le puteti face plangeri la ANRE - care este autoritatea ce controleaza activitatea acestor companii.
                          BREVIAR DE CALCUL :
                          Dimensionarea conductei de distributie proiectata s-a facut conform NTPEE 2008, pe baza debitelor necesare conform situatiei existente.
                          Calculul diametrului conductei proiectate de redusa presiune s-a efectuat astfel:

                          Tronson A-C
                          Q=500 mc/h; P1 = 1.2 bar;P2 = 1.1 bar; LC =290,0m = 0,290 km ;P1 – P2 = 0.1 bari
                          Conform nomogramei pentru calculul conductelor in regim de redusa presiune rezulta un diametru de 75x6,8mm PEHD 80 SDR11.
                          Cu conducta de 75mm ( exterior ) pe distanta de 290m , la presiune redusa, se asigura un debit de 500m3/h , prin regula de 3 simpli am calculat, ca , printr-o conducta de 63mm de 290m lungime se poate transporta o cantitate de 418m3/h , cu diferenta de presiune intre capete de P1 – P2 = 0.1 bari .

                          Daca la o casa avem nevoie de 3m3/h pentru centrala pe gaz, si 0.81m3/h pentru gatit ( aragaz ) ====>

                          418m3/h impartit la 3.81m3 =====> 109 case .

                          Deci, cu conducta de 63mm se pot alimenta pana la 109 case , la presiune joasa , P1 – P2 = 0.1 bari



                          Unde as putea gasi : Nomograma pentru calculul conductelor in regim de redusa presiune ??

                          ma refer la conducte de gaz din polietilena ?

                          ================================================== =======================

                          Dupa ce am reusit cu greu sa obtin acordul EON-ului pe segmentul de 24m, acum m-am lovit de refuzul vecinilor pe a caror segment de drum PRIVAT ( de servitute ) va trece conducta de 63mm , pe motiv ca : daca se racordeaza "multi" la conducta "lor" de 63mm nu vor avea debit suficient la gaz .

                          Mentionez ca FINANCIAR ne-am inteles din prima, mi-au cerut 4000 ron, si am fost de acord .

                          Dar vecinii imi refuza racordul, pe motiv, ca , daca in viitor, de la mine se vor racorda si altii, ei nu vor avea debit de gaz suficient .

                          Cum ii posibil asa ceva, ca , consumatorii, sa decida , daca se pot si altii racorda sau NU , din moment ce nu sint motive financiare ?

                          Adica : mi-au cerut 4000 ron, am zis ca pentru mine ii OK , dar ei totusi nu vreau sa-mi ofere acceptul lor, pe motiv, ca pe viitor, daca de la mine se vor racorda si altii, ei nu vor mai avea presiune ( debit ) la gaz .

                          Mi se pare o aberatie, ca , consumatorii sa decida, daca se pot racorda si altii sau NU, din moment, ce se indeplineste conditia financiara .

                          Ati mai intalnit asa ceva ?
                          Ultima editare de luk2011; 06.sep.2014, 12:37.

                          Comentariu

                          • luk2011
                            Membru
                            • 29.apr.2012
                            • 135

                            #58
                            Răspuns la: Bransament retea gaze

                            Unde scrie ca reteaua facuta pe banii consumatorilor, dupa 5 ani va trece in proprietatea EON ?

                            In ce lege sau hotarare de guvern apare lucrul asta ?

                            Apare undeva asta in mod oficial ? Am auzit si eu de asa ceva , dar oficial, unde ii specificat ? Unde gasesc asta, sa le arat vecinilor mei , ca, chiar daca conducta ramane pe drumul lor privat, dupa 5 ani, va intra in patrimoniul EON-ului ?

                            Comentariu

                            • godaro
                              Membru
                              • 10.mar.2014
                              • 232

                              #59
                              Răspuns la: Bransament retea gaze

                              nu, n-ai inteles bine
                              reteaua facuta pe banii consumatorului trece INSTANT in proprietatea EON (ENEL, Distrigaz, Electrica, CEZ, etc).
                              in cazul retelelor electrice perioada de 5 ani se refera la perioada cand ai dreptul sa fii despagubit de catre vecini. adica dupa 5 ani vecinii se branseaza la reteaua (electrica) facuta de tine fara sa te mai despagubeasca pe tine, ci doar pe Operatorul retelei

                              in cazul tau sunt 2 probleme bizare pe care merita sa le explorezi:
                              1. drumul de servitute de obicei este in cote indivize. adica drumul (de servitute) din fatza casei mele nu este al meu, este al tuturor. eu nu am dreptul sa interzic niciunui vecin niciun drept de trecere pe acest drum. in mod normal E.ON ar fi trebuit sa ceara Extras de Carte Funciara pe tot drumul de servitute, tocmai pentru a preintampina acest abuz. MIe DIstrigazul mi-a cerut asa ceva
                              2. asa cum spuneam si mai sus, tzeava nu este a vecinilor, este a E.ON-ului. nu ai ce discuta cu ei decat cuantumul DESPAGUBIRII pt efortul lor de a trage gazele pana acolo. tu cu E.ON trebuie sa lamuresti aspectele tehnice, nu cu vecinii iar E.ON este obligat sa medieze problema debitului intrucat el este proprietar pe teava platita de ei (si ulterior de catre tine)

                              gandeste-te numai cate tevi comune sunt trase pe la blocuri si pe la case prin toata Romania: legea e facuta tocmai sa surmonteze racilele intre vecini.

                              LE1: cred ca treaba cu tevile se gaseste in Legea Gazelor.

                              in ceea ce priveste problema servitutii ... ca trebui sa te consulti cu un avocat, desi repet, E.ON este obligat sa transeze problema

                              LE2: daca intr-adevar debitul devine insuficient, in consecinta devine problema E.ON sa asigure parametrii de functionare conform Contractului de Furnizare. Este valabil si pentru retelele electrice, deci nu va sfiiti sa ii reclamati la ANRE pentru servicii neconforme cu contractul
                              Ultima editare de godaro; 08.sep.2014, 10:05.

                              Comentariu

                              • luk2011
                                Membru
                                • 29.apr.2012
                                • 135

                                #60
                                Răspuns la: Bransament retea gaze

                                mijlocul fix va ramâne în proprietatea investitorilor privati,
                                însa va intra în patrimoniul E.ON GAZ Distributie S.A.
                                cu titlu de drept de administrare, exploatare si întretinere.

                                Comentariu

                                Procesare...