Bransament retea gaze

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #91
    Răspuns la: Bransament retea gaze

    Postat în original de gmtiby
    Permiteti-mi sa va contrazic putin.... Socrul meu are teava de gaz de peste 10 ani prin curtea unui vecin, iar factura ii vine pe numele lui, cu adresa coresta, etc. Vecinul nu a platit nimic la aceasta racordare, de acum x ani, decat socrul meu. Asta doar ca o mica informare.... atata tot.

    Multumesc
    Acum 14 ani , la fel s-a montat contorul cu teava de gaz , strabatand proprietatea vecinului ( probabil exista acordul lui , nu stiu ) .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • mitica_nicu
      Incepator
      • 07.oct.2009
      • 35

      #92
      Răspuns la: Bransament retea gaze

      Mda, am mai auzit asta: acum 10 ani se putea, acum de ce nu s-o mai putea? nu mai au nevoie de bani?
      Intr-un final pe mine ma intereseaza daca ma pot racorda la reteaua de gaze in acest fel; prin alta proprietate! o solutie sau chichita notariala ceva tot ar trebui sa existe!
      Va cer parerea d-voastra si celor care poate candva au fost in situatia mea si cumva au rezolvat problema. Doamna de la ghiseu nu prea avea chef sa dea detalii, a raspuns sec, nu se poate, urmatoarea persoana va rog!

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #93
        Răspuns la: Răspuns la: Bransament retea gaze

        Postat în original de mitica_nicu
        Mda, am mai auzit asta: acum 10 ani se putea, acum de ce nu s-o mai putea? nu mai au nevoie de bani?
        Intr-un final pe mine ma intereseaza daca ma pot racorda la reteaua de gaze in acest fel; prin alta proprietate! o solutie sau chichita notariala ceva tot ar trebui sa existe!
        Va cer parerea d-voastra si celor care poate candva au fost in situatia mea si cumva au rezolvat problema. Doamna de la ghiseu nu prea avea chef sa dea detalii, a raspuns sec, nu se poate, urmatoarea persoana va rog!
        cat timp nu exista acordul proprietarului nu cred ca este posibil si asa este si normal . Ce ar fi daca vecinul dvs si ar dori sa si faca canalizarea prin curtea dvs , oare cum ati reactiona daca , conform a ceea ce sustineti ( chichite notariale ) , nu ati putea sa va opuneti ? Hmmm ...
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • mitica_nicu
          Incepator
          • 07.oct.2009
          • 35

          #94
          Răspuns la: Răspuns la: Bransament retea gaze

          Postat în original de coby
          cat timp nu exista acordul proprietarului nu cred ca este posibil si asa este si normal . Ce ar fi daca vecinul dvs si ar dori sa si faca canalizarea prin curtea dvs , oare cum ati reactiona daca , conform a ceea ce sustineti ( chichite notariale ) , nu ati putea sa va opuneti ? Hmmm ...
          Salut,
          Legat de acordul vecinului nu este problema, vecina este bunica sotiei! tocmai ea a venit cu ideea sa tragem teava pe la ea.
          Iar cand am spus de chichita notariala nu am facut referire la a pacali cumva proprietarul vecin ci la cei de la gaze, sa vada ca vecina a declarat ca este de acord......... si da, daca vecinul x ar avea nevoie sa treaca canalizarea prin curtea mea as fi ok, face sant si-l astupa nu? pt ca asa cum si eu am nevoie de un ajutor poate avea si altul!

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12204

            #95
            Răspuns la: Bransament retea gaze

            Ce se putea acum 10-15 ani , acum nu se poate , si normativul se schimba de la o zi la alta .
            Am sa ma interesez si eu daca se gaseste o chichita, dar trebuie precizata localitatea sau care este furnizorul de gaz din zona .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • mitica_nicu
              Incepator
              • 07.oct.2009
              • 35

              #96
              Răspuns la: Bransament retea gaze

              Buna dimineata si din nou multumesc pt raspuns.pe factura de gaze este trecuta firma GDF SUEZ, eu sunt din Bucuresti sect2, zona colentina sportului ( informativ ).

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12204

                #97
                Răspuns la: Bransament retea gaze

                Postat în original de mitica_nicu
                Buna dimineata si din nou multumesc pt raspuns.pe factura de gaze este trecuta firma GDF SUEZ, eu sunt din Bucuresti sect2, zona colentina sportului ( informativ ).
                Ok . Sa vad care este " portita " ....Da . Nu se poate nimic pt a avea contor fiscal .
                Daca vreti totusi contor fiscal , singura solutie este sa treceti casa dvs pe numele celui care are casa cu gaz .
                Ar exista o varianta care nu implica pe cei de la "GDF" , cu contor pasant ...dar trebuie cercetat . Pt asta trebuie sa asteptati pina miine seara , sa ma informez .
                Ultima editare de Mircea_G; 29.oct.2015, 18:36.
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • mitica_nicu
                  Incepator
                  • 07.oct.2009
                  • 35

                  #98
                  Răspuns la: Bransament retea gaze

                  Va salut, astept ca nu am ce face, macar sa o pot rez cumva.

                  Multumesc!

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12204

                    #99
                    Răspuns la: Bransament retea gaze

                    Postat în original de mitica_nicu
                    Va salut, astept ca nu am ce face, macar sa o pot rez cumva.

                    Multumesc!
                    M-am interesat de orice posibilitate ...NU SE POATE nimic legal .
                    1. Va adunati toti si bagati gaz pe strada . sau
                    2. va vinde ruda de pe strada cu gaz , un metru de teren , sa aveti acces la doua strazi ...
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • mitica_nicu
                      Incepator
                      • 07.oct.2009
                      • 35

                      Răspuns la: Bransament retea gaze

                      Va multumesc pt raspuns!
                      Prima varianta nu este ok, pe bucata respectiva de strada stau eu si inca 3 vecini care nu-s interesati de gaze.
                      A doua varianta pare ok, dar trebuie sa ma informez cum este cu acel metru pe care mi-l va vinde bunica. Sper sa nu implice si modificarea ambelor cadastre!

                      Cu respect,
                      Mitica.
                      Ultima editare de mitica_nicu; 02.nov.2015, 10:01.

                      Comentariu

                      • mitica_nicu
                        Incepator
                        • 07.oct.2009
                        • 35

                        Răspuns la: Bransament retea gaze

                        Postat în original de Mircea G
                        M-am interesat de orice posibilitate ...NU SE POATE nimic legal .
                        1. Va adunati toti si bagati gaz pe strada . sau
                        2. va vinde ruda de pe strada cu gaz , un metru de teren , sa aveti acces la doua strazi ...
                        Buna seara,

                        Revin la D-voastra cu o noua intrebare, daca m-ati putea lamuri ar fi super pt mine.
                        Intrebarea este referitoare la punctul 2, poate aveti D-voastra idee sau cunostinta cum este cu acel metru ( este suficient si legal doar un metru? ) care ar trebui sa-l cumpar, ma refer care ar fi pasii de urmat. Banuiesc ca trebuie mers cu bunica la notariat, facut act vanzare cumparare.... e si de aici o implica oare si modificarea ambelor cadastre? si cel mai important, daca fac acest demers nu exista posibilitatea ca cei de la GDF sa faca nazuri si sa zica ca nu este in regula? sa va exlic si ce ma tem: metrul care se presupune ca-l voi cumpara de la bunica, pt mine nu este suficient pt ca bunica singurul loc pe care-l are liber in curte este cel din spatele casei ( tot pe aici are si ea trasa teava de gaze ), 50cm si lungimea ar fi 20m pana la poarta unde este ceasul regulator si contorul.

                        Multumesc.

                        Comentariu

                        • tiptil111
                          Incepator
                          • 01.aug.2014
                          • 19

                          Răspuns la: Răspuns la: Bransament retea gaze

                          Buna ziua,

                          Am si eu nevoie de ajutor cu urmatoarea situatie.

                          Suntem 10 familii care am facut cerere de extindere de retea . distrigaz a venit cu varianta 90% ei si 10 % noi din cei 22000 RON noi am platit 2000 + 1900 RON bransamentele fiecare . dupa un an adica acum lucrarea este finalizata dar surpriza la recalculare a venit o factura de regularizare " partiala" prin care mai avem de platit 6300 ron aproximativ.

                          Intrebarea mea este .. Cum pot fi eu sigur ca nu ne trezim peste o luna cu inca o factura finala de 7000 ron?

                          A mai intalnit cineva aceasta situatie..?

                          Fiind 10 familii e greu sa ii convingi pe oameni sa dea bani...

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12204

                            Răspuns la: Bransament retea gaze

                            Ati primit cofinantare 90% si va mai plingeti ?????
                            Altii s-ar pupa singuri la asa ceva . Regularizarea este ceva normal . De la inceputul lucrarii pina la sfirsit a trecut mult timp , si lucrarile nu pot fi calculate inainte , la zecimala .
                            ..........
                            La 90% primiti , banuiesc ca stati intr-o zona aglomerata sau posibil sa devina ....
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • tiptil111
                              Incepator
                              • 01.aug.2014
                              • 19

                              Răspuns la: Bransament retea gaze

                              Postat în original de Mircea G
                              Ati primit cofinantare 90% si va mai plingeti ?????
                              Altii s-ar pupa singuri la asa ceva . Regularizarea este ceva normal . De la inceputul lucrarii pina la sfirsit a trecut mult timp , si lucrarile nu pot fi calculate inainte , la zecimala .
                              ..........
                              La 90% primiti , banuiesc ca stati intr-o zona aglomerata sau posibil sa devina ....
                              problema mea este ca acum ar trebui eu sa suport diferenta de 6300 ron .... pentru ca deja ceilalti au bransamente si nu vor sa mai dea bani .... si nici nu mai au nevoie de semnatura mea daca eu platesc.... credeti ca eu nu stiu ca e mult?
                              ce vina am eu ca ei sunt incompetenti si nu stiu sa faca o evaluare decenta? cum mai recuperez eu banii daca platesc?

                              Comentariu

                              • mitica_nicu
                                Incepator
                                • 07.oct.2009
                                • 35

                                Vreau gaze

                                Buna seara,

                                Am si eu o intrebare: locuiesc in Bucuresti la curte sect.2 , strada pe care stau nu are conducta principala de gaze ( firma de gase este GDF SUEZ ). As vrea sa trag gaze de pe strada vecina, prin curtea unui vecin ( vecinul este deacord cu acest lucru ) stiti daca acest lucru este posibil si/sau cum se procedeaza legal?

                                Multumesc anticipat!

                                Comentariu

                                Procesare...