Bransament retea gaze

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • PowerMC
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament retea gaze

    In cel mai rau caz, dosar penal.

    Lasă un comentariu:


  • cata_melc
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament retea gaze

    Pai nu se intampla 'decat' un dosar penal si amenda. vezi H.G. 1043/ 2004 (parca...)
    Modificarile la instalatia de gaz se fac doar cu avizul de la distribuitor si de catre o persoana/firma autorizata ANRE.

    Lasă un comentariu:


  • Mjollnir
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament retea gaze

    Reformulez, nu se poate face un racod la reteaua vecinului, legal vorbind. Daca o faceti si sunteti prinsi, se lasa cu mare belea.
    Mai exact ce se poate intampla?

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament retea gaze

    Nu puteti face un bransament in acest fel.

    Lasă un comentariu:


  • PowerMC
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament retea gaze

    Postat în original de Mircea G
    Nu se poate trage gaz prin alta proprietate .
    Reformulez, nu se poate face un racod la reteaua vecinului, legal vorbind. Daca o faceti si sunteti prinsi, se lasa cu mare belea.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament retea gaze

    Nu se poate trage gaz prin alta proprietate .

    Lasă un comentariu:


  • mitica_nicu
    a răspuns
    Vreau gaze

    Buna seara,

    Am si eu o intrebare: locuiesc in Bucuresti la curte sect.2 , strada pe care stau nu are conducta principala de gaze ( firma de gase este GDF SUEZ ). As vrea sa trag gaze de pe strada vecina, prin curtea unui vecin ( vecinul este deacord cu acest lucru ) stiti daca acest lucru este posibil si/sau cum se procedeaza legal?

    Multumesc anticipat!

    Lasă un comentariu:


  • tiptil111
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament retea gaze

    Postat în original de Mircea G
    Ati primit cofinantare 90% si va mai plingeti ?????
    Altii s-ar pupa singuri la asa ceva . Regularizarea este ceva normal . De la inceputul lucrarii pina la sfirsit a trecut mult timp , si lucrarile nu pot fi calculate inainte , la zecimala .
    ..........
    La 90% primiti , banuiesc ca stati intr-o zona aglomerata sau posibil sa devina ....
    problema mea este ca acum ar trebui eu sa suport diferenta de 6300 ron .... pentru ca deja ceilalti au bransamente si nu vor sa mai dea bani .... si nici nu mai au nevoie de semnatura mea daca eu platesc.... credeti ca eu nu stiu ca e mult?
    ce vina am eu ca ei sunt incompetenti si nu stiu sa faca o evaluare decenta? cum mai recuperez eu banii daca platesc?

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament retea gaze

    Ati primit cofinantare 90% si va mai plingeti ?????
    Altii s-ar pupa singuri la asa ceva . Regularizarea este ceva normal . De la inceputul lucrarii pina la sfirsit a trecut mult timp , si lucrarile nu pot fi calculate inainte , la zecimala .
    ..........
    La 90% primiti , banuiesc ca stati intr-o zona aglomerata sau posibil sa devina ....

    Lasă un comentariu:


  • tiptil111
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Bransament retea gaze

    Buna ziua,

    Am si eu nevoie de ajutor cu urmatoarea situatie.

    Suntem 10 familii care am facut cerere de extindere de retea . distrigaz a venit cu varianta 90% ei si 10 % noi din cei 22000 RON noi am platit 2000 + 1900 RON bransamentele fiecare . dupa un an adica acum lucrarea este finalizata dar surpriza la recalculare a venit o factura de regularizare " partiala" prin care mai avem de platit 6300 ron aproximativ.

    Intrebarea mea este .. Cum pot fi eu sigur ca nu ne trezim peste o luna cu inca o factura finala de 7000 ron?

    A mai intalnit cineva aceasta situatie..?

    Fiind 10 familii e greu sa ii convingi pe oameni sa dea bani...

    Lasă un comentariu:


  • mitica_nicu
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament retea gaze

    Postat în original de Mircea G
    M-am interesat de orice posibilitate ...NU SE POATE nimic legal .
    1. Va adunati toti si bagati gaz pe strada . sau
    2. va vinde ruda de pe strada cu gaz , un metru de teren , sa aveti acces la doua strazi ...
    Buna seara,

    Revin la D-voastra cu o noua intrebare, daca m-ati putea lamuri ar fi super pt mine.
    Intrebarea este referitoare la punctul 2, poate aveti D-voastra idee sau cunostinta cum este cu acel metru ( este suficient si legal doar un metru? ) care ar trebui sa-l cumpar, ma refer care ar fi pasii de urmat. Banuiesc ca trebuie mers cu bunica la notariat, facut act vanzare cumparare.... e si de aici o implica oare si modificarea ambelor cadastre? si cel mai important, daca fac acest demers nu exista posibilitatea ca cei de la GDF sa faca nazuri si sa zica ca nu este in regula? sa va exlic si ce ma tem: metrul care se presupune ca-l voi cumpara de la bunica, pt mine nu este suficient pt ca bunica singurul loc pe care-l are liber in curte este cel din spatele casei ( tot pe aici are si ea trasa teava de gaze ), 50cm si lungimea ar fi 20m pana la poarta unde este ceasul regulator si contorul.

    Multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • mitica_nicu
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament retea gaze

    Va multumesc pt raspuns!
    Prima varianta nu este ok, pe bucata respectiva de strada stau eu si inca 3 vecini care nu-s interesati de gaze.
    A doua varianta pare ok, dar trebuie sa ma informez cum este cu acel metru pe care mi-l va vinde bunica. Sper sa nu implice si modificarea ambelor cadastre!

    Cu respect,
    Mitica.
    Ultima editare de mitica_nicu; 02.nov.2015, 10:01.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament retea gaze

    Postat în original de mitica_nicu
    Va salut, astept ca nu am ce face, macar sa o pot rez cumva.

    Multumesc!
    M-am interesat de orice posibilitate ...NU SE POATE nimic legal .
    1. Va adunati toti si bagati gaz pe strada . sau
    2. va vinde ruda de pe strada cu gaz , un metru de teren , sa aveti acces la doua strazi ...

    Lasă un comentariu:


  • mitica_nicu
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament retea gaze

    Va salut, astept ca nu am ce face, macar sa o pot rez cumva.

    Multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament retea gaze

    Postat în original de mitica_nicu
    Buna dimineata si din nou multumesc pt raspuns.pe factura de gaze este trecuta firma GDF SUEZ, eu sunt din Bucuresti sect2, zona colentina sportului ( informativ ).
    Ok . Sa vad care este " portita " ....Da . Nu se poate nimic pt a avea contor fiscal .
    Daca vreti totusi contor fiscal , singura solutie este sa treceti casa dvs pe numele celui care are casa cu gaz .
    Ar exista o varianta care nu implica pe cei de la "GDF" , cu contor pasant ...dar trebuie cercetat . Pt asta trebuie sa asteptati pina miine seara , sa ma informez .
    Ultima editare de Mircea_G; 29.oct.2015, 18:36.

    Lasă un comentariu:

Procesare...