Lipirea conductelor si fitingurilor de cupru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • grras
    Incepator
    • 25.iul.2009
    • 7

    Lipirea conductelor si fitingurilor de cupru

    dragi forumisti s-au tot scris topicuri despre acest subiect dar in nici unul nu am gasit o explicatie mai detaliata decat niste explicatii de baza.
    as vrea sa discutam despre problema asta mai in detaliu (spre exemplu in situatia ca ai un cot si un teu foarte apropiate ele se lipesc toate o data din aceeasi incalzire sau se lipesc pe rand ? ) pun aceste intrebari pentru acei oameni care nu au facut nici o data operatia asta si vor sa o faca prima data . va multumesc pentru intelegere si va rog sa-mi dati niste raspunsuri constructive nu din acelea la misto
  • grras
    Incepator
    • 25.iul.2009
    • 7

    #2
    vad ca nu intereseaza pe nimeni subiectul abordat de mine

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6453

      #3
      Re: lipirea conductelor si fitingurilor de cupru

      Postat în original de grras
      [...] in situatia ca ai un cot si un teu foarte apropiate ele se lipesc toate o data din aceeasi incalzire sau se lipesc pe rand? [...]
      O dată.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • xena
        Membru Marcant
        • 05.aug.2007
        • 786

        #4
        O data e cam greu; iti trebuie 3 maini. Poti face lipiturile si pe rand avand grija ca decaparea pentru al 2 lea fiting sa o faci dupa lipirea primului.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6453

          #5
          Postat în original de xena
          O data e cam greu; iti trebuie 3 maini. [...]
          Nu cred că asta este o problemă. Ori foloseşti un dispozitiv adecvat, ori foloseşti 4 mîini (adică varianta cîştigătoare "suni un prieten").
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • grras
            Incepator
            • 25.iul.2009
            • 7

            #6
            care ar fi solutia daca dupa ce ai terminat de lipit toate fitingurile din schema respectiva la unu sau doua curge ???????????
            ce este de facut in cazul respectiv ??????????

            Comentariu

            • xena
              Membru Marcant
              • 05.aug.2007
              • 786

              #7
              Putin probabil sa curga; din sutele de lipituri pe care le-am facut nu a curs nici una. Te uiti sa fie pe toata circumferinta de imbinare un cordon continuu de cositor si cu asta te-ai asigurat ca nu va curge.

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6453

                #8
                Postat în original de grras
                [...] ce este de facut in cazul respectiv ??????????
                Nu văd decît o singură variantă: refacerea ansamblului.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • grras
                  Incepator
                  • 25.iul.2009
                  • 7

                  #9
                  va multumesc celor care m-au ajutat cu un sfat

                  am rezolvat instalatia si nu a curs nici o lipitura

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6453

                    #10
                    Pentru că, în mod normal, ar trebui ca gestul celor care te ajută (mai mult sau mai puţin) să fie răsplătit măcar cu un feed-back, iată-l preluat de pe un alt forum:
                    [quote name='grras' date='13th August 2009, 17:37' post='6907681']solutia adoptata de mine a fost lipirea fiecarui ansamblu printr-o singura lipire, adica de exemplu teava cot teava nu pe rand [...] va multumesc inca o data pentru ajutor['/quote]
                    şi fac acest lucru pentru că va fi util, în primul rînd, celor care vor citi acest topic în căutarea unei soluţii la o problemă similară cu aceasta.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • grras
                      Incepator
                      • 25.iul.2009
                      • 7

                      #11
                      e plina tara de ingineri

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13008

                        #12
                        Lasa-i Radule, nu ai cu cine.
                        Raspunsuri de doi lei stiu sa scrie, ceea ce trebuie, omeneste, nu ii ajuta ....
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6453

                          #13
                          Postat în original de VYS
                          Lasa-i Radule, nu ai cu cine. Raspunsuri de doi lei stiu sa scrie, ceea ce trebuie, omeneste, nu ii ajuta ....
                          Recunosc că, la prima citire, am vrut să răspund. Dar mi-am dat seama la timp că nu are rost să răspund în acelaşi mod, să jignesc întreaga clasă de lăcătuşi, adică să dau foc pădurii doar pentru o uscătură. Şi, fără să vreau, mi-am amintit de sloganul "noi muncim, nu gîndim".
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • Pinguin
                            Incepator
                            • 22.aug.2009
                            • 14

                            #14
                            Re: Lipirea conductelor si fitingurilor de cupru

                            Postat în original de grras
                            dragi forumisti s-au tot scris topicuri despre acest subiect dar in nici unul nu am gasit o explicatie mai detaliata decat niste explicatii de baza.
                            as vrea sa discutam despre problema asta mai in detaliu (spre exemplu in situatia ca ai un cot si un teu foarte apropiate ele se lipesc toate o data din aceeasi incalzire sau se lipesc pe rand ? ) pun aceste intrebari pentru acei oameni care nu au facut nici o data operatia asta si vor sa o faca prima data . va multumesc pentru intelegere si va rog sa-mi dati niste raspunsuri constructive nu din acelea la misto

                            din aceeasi incalzire,prima lipitura cea orizontala,apoi cea verticala.daca ambele lipituri sunt orizontale ,incepi cu care vrei tu.

                            Comentariu

                            • Pinguin
                              Incepator
                              • 22.aug.2009
                              • 14

                              #15
                              Postat în original de xena
                              O data e cam greu; iti trebuie 3 maini. Poti face lipiturile si pe rand avand grija ca decaparea pentru al 2 lea fiting sa o faci dupa lipirea primului.

                              decit 3 miini,mai bine un cap mai mare.

                              Comentariu

                              Procesare...