Cupru maleabil

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kinetic2000
    Membru
    • 19.ian.2009
    • 177

    Cupru maleabil

    Am cumparat 5 metri de teava din cupru (maleabil?!) care este si destul de scumpa pt o trecere sub sapa .Tot timpul am crezut ca se muleaza destul de usor (teava este de 22 mm) dar surpriza , cind am ajuns acasa nici chip . Ba , chiar am gituit-o ! Ce pot sa fac sa-o indoi la 90 grade ?
  • marusachi
    Membru
    • 26.nov.2006
    • 150

    #2
    in magazinele care vand piese de frigidere sau pt ac se gasesc niste arcuri de indoit tevile, de fapt niste cilindrii din sarma de otel spiralata! in timisoara as putea sa-ti spun de ude sa iei!
    coturile o sa le poti face la 90 de grade insa raza o sa fie destul de marisoara!
    Traim in Romania... si asta ne ocupa tot timpul! Badea

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #3
      Re: Cupru maleabil

      Postat în original de kinetic2000
      [...] Ce pot sa fac sa-o indoi la 90 grade?
      Cred că cel mai bine ar fi să folosiţi un cot de 90°.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • dumitrescu
        Membru marcant
        • 14.sep.2008
        • 330

        #4
        cu aparatul acesta
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • kinetic2000
          Membru
          • 19.ian.2009
          • 177

          #5
          ..

          Cot la 90 ? Atunci de mai dau 27 lei pe un metru ? Cumpar teava normala si pun cot , la ce bun maleabila ? Sint prea departe de Tm , merci oricum ! Oare umpluta cu nisip merge ?Ap de indoit tevi cred ca trece de un milion ! Nu merita pt 2 coturi si nu cred ca este pt 22 , am vazut doar pt marimi mai mici !

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Re: ..

            Postat în original de kinetic2000
            Cot la 90 ? Atunci de mai dau 27 lei pe un metru ? Cumpar teava normala si pun cot , la ce bun maleabila ? Sint prea departe de Tm , merci oricum ! Oare umpluta cu nisip merge ?Ap de indoit tevi cred ca trece de un milion ! Nu merita pt 2 coturi si nu cred ca este pt 22 , am vazut doar pt marimi mai mici !
            Sa inteleg ca vreti sa faceti o traversare pe sub sapa , fara imbinari ascunse ...
            Daca tot aveti teava , cautati niste instalatori sa va faca acel tronson dupa schita dvs , raminind sa faceti dvs montajul ...
            Ps ,. tevile le izolati !
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • marusachi
              Membru
              • 26.nov.2006
              • 150

              #7
              soacra-mea vinde asa ceva si nu depaseste 20 de ron!
              pe de alta parte, ai intrebat, ti-am raspuns, greseala mea
              numai bine,
              marius
              Traim in Romania... si asta ne ocupa tot timpul! Badea

              Comentariu

              • danecdan
                Membru
                • 03.iul.2009
                • 120

                #8
                Re: Cupru maleabil

                Postat în original de kinetic2000
                Am cumparat 5 metri de teava din cupru (maleabil?!) care este si destul de scumpa pt o trecere sub sapa .Tot timpul am crezut ca se muleaza destul de usor (teava este de 22 mm) dar surpriza , cind am ajuns acasa nici chip . Ba , chiar am gituit-o ! Ce pot sa fac sa-o indoi la 90 grade ?
                ...ia la MOSU`.........
                Be nice with America, Or...., they bring " democracy" in your country...

                Comentariu

                Procesare...