Montare Boiler electric de 100l (1500W-2000 W)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Nick006
    Incepator
    • 18.aug.2007
    • 15

    Montare Boiler electric de 100l (1500W-2000 W)

    Necesita schimbarea/ imbunatatirea instalatiei electrice ?Este vorba de ocasa de la tara cu instalatia electrica facuta probabil prin anii 80 sau mai inainte chiar.Tabloul electric cu patroane clasice.
  • Mariangela
    Incepator
    • 05.aug.2007
    • 42

    #2
    Daca aveti posibilitatea trageti separat instalatia electrica a bolerului pina la panou cu cablu care sa suporte un curent de 8/10 A bagat prin copex. Evitati astfel "nodurile" de intalnire din reteaua casei si eventualele neplaceri cauzate de contactele imperfecte in aceste puncte. Nu uitati de impamintarea
    (foarte bine realizata) absolut necesara acestor aparate unde se intalneste apa cu electricitatea. In acest fel va veti putea bucura linistit de apa calda produsa de instalatia dvs. fara a fi nevoie sa aveti la indemana un extinctor sau si mai rau(doamne fereste) numarul de la salvare.
    Si eu stau la casa si asa am procedat drept care pina acum nu am avut nici un eveniment neplacut in acest domeniu. Mai mentionez ca ar fi de dorit sa va procurati si un intrerupator zdravan cu maneta eventual(asa am eu) ca sa puteti intrerupe reteaua cind aveti de efectuat lucrari la boiler sau cind lipsiti un timp mai indelungat. Evident ca el va trebui montat pe circuitul dintre boiler si tabloul electric si va trebui sa suporte macar vreo 15 A in contacte.
    Succes si dusuri placute.

    Comentariu

    Procesare...