Cos evacuare CT

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rafikana
    Incepator
    • 13.oct.2006
    • 55

    Cos evacuare CT

    Salutari!
    As dori raspuns la urmatoarea chestiune: Este grav sau ce consecinte poate avea faptul ca evacuarea gazelor arse din centrala se face impotriva vantului? Mai concret , partea de imobil unde este montat cosul de evacuare , este expusa intemperiilor , astfel ca ploaia , vantul "lovesc" in plin acea parte. Cosul de evacuare al centralei, are orificiul de evacuare liber, ( adica nu are o palarie , ceva in fata) iar vantul batand direct in fata ma gandesc ca ar putea afecta buna functionare a centralei, sau doamne fereste mai rau sa stinga flacara. Spun aceasta , deoarece cand este vant, si nu inchid clapa de la hota , intra tot vantul in casa , ceea ce s-ar putea intampla si in cazul centralei. Nici eu nu am intrebat , dar nici cei care au montat centrala, nu au spus ceva , cu toate ca probabil ar fi trebuit sa tina cont si de astfel de situatii. Mie abia acum mi s-a "aprins lampa" , dupa ce uitandu-ma din intamplare pe cartea tehnica a centralei, am vazut ca exista si cosuri de evacuare, cu protectie contra vantului , si nu de alta dar nu as vrea sa mai dau o groaza de bani pe ceva de care trebuiau sa tina cont instalatorii.
    Centrala este Vaillant turbo tec pro , cu tiraj fortat .
    Va multumesc
    va salut !
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #2
    Re: Cos evacuare CT

    Postat în original de rafikana
    Salutari!
    As dori raspuns la urmatoarea chestiune: Este grav sau ce consecinte poate avea faptul ca evacuarea gazelor arse din centrala se face impotriva vantului? Mai concret , partea de imobil unde este montat cosul de evacuare , este expusa intemperiilor , astfel ca ploaia , vantul "lovesc" in plin acea parte. Cosul de evacuare al centralei, are orificiul de evacuare liber, ( adica nu are o palarie , ceva in fata) iar vantul batand direct in fata ma gandesc ca ar putea afecta buna functionare a centralei, sau doamne fereste mai rau sa stinga flacara. Spun aceasta , deoarece cand este vant, si nu inchid clapa de la hota , intra tot vantul in casa , ceea ce s-ar putea intampla si in cazul centralei. Nici eu nu am intrebat , dar nici cei care au montat centrala, nu au spus ceva , cu toate ca probabil ar fi trebuit sa tina cont si de astfel de situatii. Mie abia acum mi s-a "aprins lampa" , dupa ce uitandu-ma din intamplare pe cartea tehnica a centralei, am vazut ca exista si cosuri de evacuare, cu protectie contra vantului , si nu de alta dar nu as vrea sa mai dau o groaza de bani pe ceva de care trebuiau sa tina cont instalatorii.
    Centrala este Vaillant turbo tec pro , cu tiraj fortat .
    Va multumesc
    cele cu protectie sint cosurile verticale,au tigla falsa si palarie,contra stropilor de ploaie,cele cu evacuare orizontala nu au nevoie si nici vintul nu afecteaza cu nimic functionarea centralei.

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Saracie mare ! In mod firesc ar fi trebuit sa existe o terminatie , o protectie , ceva , acolo .....
      Desi se zice ca nu se intimpla nimic , eu am patit de doua ori ca vintul sa-mi opreasca centrala . Culmea este ca de fiecare data eram linga ea si am surprins fenomenul . O rafala puternica , un poc si pac !!! Avarie cos ! Eu am numai evacuarea fortata si teava are protectie terminala .....
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • rafikana
        Incepator
        • 13.oct.2006
        • 55

        #4
        Doamna crinaelena , am vazut montat un astfel de cos cu protectie, , pe orizontala chiar azi. Ma indoiesc ca acest tip de cos cu protectie sa fie doar pe orizontala, atat timp cat unul fara protectie in fata unui vant puternic in plin, ar "primi" cu siguranta vantul in camera de ardere ... la caldurica
        Domnule Mircea G , sunt deacord cu dv, si tocmai de aceea ma preocupa acest fapt , pt ca e mai bine sa fii precaut decat sa o patesti apoi sa tragi concluzii... Repet, pe burlanul de la hota intra rafale de vant destul de puternice , si ma indoiesc ca in centrala sa nu poata intra, decat daca are cine stie ce sistem de protectie... tocmai asta vreau sa stiu, sa stau linistit.
        Mai astept ceva pareri apoi vad ce se poate face.
        Va multumesc oricum pt raspunsuri.!
        va salut !

        Comentariu

        • rafikana
          Incepator
          • 13.oct.2006
          • 55

          #5

          Cam asa arata cel pe care l-am vazut azi , numai ca in capat are capac , evacuarea gazelor facandu-se numai prin orificiile laterale .
          Acum, ma gandesc ca poate depinde si de tipul de centrala, in condensatie sau conventionale... ma rog, sunt sigur ca fiecare model are rostul lui.
          Eu atat vreau sa aflu: are sau nu efect negativ , problema de mai sus cu care am deschis acest topic.
          Va multumesc inca odata!
          va salut !

          Comentariu

          • crinaelena
            Living Legend
            • 11.sep.2007
            • 1596

            #6
            Postat în original de Mircea G
            Saracie mare ! In mod firesc ar fi trebuit sa existe o terminatie , o protectie , ceva , acolo .....
            Desi se zice ca nu se intimpla nimic , eu am patit de doua ori ca vintul sa-mi opreasca centrala . Culmea este ca de fiecare data eram linga ea si am surprins fenomenul . O rafala puternica , un poc si pac !!! Avarie cos ! Eu am numai evacuarea fortata si teava are protectie terminala .....
            fenomenul asta de "poc si pac" ar putea aparea in timpul uraganului Katrina,eventual...eu n-am mai auzit de el...ma rog.

            Comentariu

            • crinaelena
              Living Legend
              • 11.sep.2007
              • 1596

              #7
              Postat în original de rafikana
              http://www.ivp.ro/popup_image.php?pID=556&osCsid=8bc4236f3179d7ebe78 9f0147a2e3873
              Cam asa arata cel pe care l-am vazut azi , numai ca in capat are capac , evacuarea gazelor facandu-se numai prin orificiile laterale .
              Acum, ma gandesc ca poate depinde si de tipul de centrala, in condensatie sau conventionale... ma rog, sunt sigur ca fiecare model are rostul lui.
              Eu atat vreau sa aflu: are sau nu efect negativ , problema de mai sus cu care am deschis acest topic.
              Va multumesc inca odata!
              toate sint prevazute cu kit terminal(acel segment cu protectie la capat si care difera de la un producator la altul)....credeam ca e vorba de altceva.
              ceea ce prezinti tu aici e un kit de condensare....si nu are efect negativ

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Postat în original de crinaelena

                fenomenul asta de "poc si pac" ar putea aparea in timpul uraganului Katrina,eventual...eu n-am mai auzit de el...ma rog.
                Si totusi nu a fost Katrina ...dar a fost ceva , caci daca nu era nu discutam .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • maiam
                  Membru
                  • 24.aug.2006
                  • 211

                  #9
                  O idee gasiti in revista "Tehnium" nr. 5-6 din 1990, pag 38.

                  Comentariu

                  Procesare...