Calorifer aproape de perete

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • geo007us
    Incepator
    • 10.oct.2008
    • 29

    Calorifer aproape de perete

    Vreau sa izolez pe interior un colt dintr un hol care este spre exterior.
    Problema este ca in acel colt pe o parte am calorifer la o distanta de 5 cm de perete.
    Izolatia o voi face din vata minerala peste care voi monta lambriu, vata e de 5 cm iar daca o presez si pun peste ea lambriul castig ceva centimetri (1cm)...intrebarile mele sunt:
    a) e vreo problema dc distanta dintre calorifer si perete e mai mica decat cea lasata de instalatori?
    b) e vreo problema dc presez vata?
    c) vedeti o alta solutie?(cu exceptia mutarii/prelungirii tevii caloriferului sau cu polistiren mai mic de 5)
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12229

    #2
    Pentru a izola va trebui sa dati caloriferul jos . De ce nu apelati la un prieten sa va monteze doua prelungitoare , sa departati caloriferul de perete ?
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • geo007us
      Incepator
      • 10.oct.2008
      • 29

      #3
      Postat în original de Mircea G
      Pentru a izola va trebui sa dati caloriferul jos . De ce nu apelati la un prieten sa va monteze doua prelungitoare , sa departati caloriferul de perete ?

      Stiu k se da jos caloriferul...
      Prelungitoarele sunt pentru tevi sau pentru suportul caloriferului?
      ...banuiesc ca ar trebui ceva pentru ambele...
      P.S Nu stiu cum arata aceste prelungitoare(coturi,tevi ?? pentru instalatie dar pentru suportii caloriferului??)

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12229

        #4
        http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...206&highlight=
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • geo007us
          Incepator
          • 10.oct.2008
          • 29

          #5
          Da.Multumesc.

          Citisem topicul asta inainte de a posta problema si nu voiam sa ajung sa fac atatea modificari la calorifer dar totusi dc il las foarte aproape de perete ...afecteaza randamentul caloriferului sau orice altceva ?
          intreb asta pentru ca la acest lucru m am orientat sa fac

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12229

            #6
            Intrebarea era asta : " e vreo problema dc distanta dintre calorifer si perete e mai mica decat cea lasata de instalatori? " .
            Problema este ca nu instalatorii lasa o anume distanta de perete , ea este gindita chiar prin constructia suportilor ( la calorifere de otel ) . Asta inseamna ca acel spatiu din spate are rol si rost la circulatia aerului si chiar la randamentul caloriferului .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            Procesare...