Retea apa pe cupru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cclaudiu
    Incepator
    • 24.iul.2006
    • 27

    Retea apa pe cupru

    Salutare tururor !
    Spuneti-mi va rog daca este vreo problema daca folosesc tevi de cupru pt. reteaua de apa rece/calda . Am inteles ca sunt de preferat celorlalte tipuri, pt. ca sunt mai subtiri, iar in cazul meu vor fi montate aparent. Exista un anumit cupru din care sa fie fabricate tevile, pt. ca acestea sa nu se oxideze (desi e permanent apa pe ele) ?
    Multumesc anticipat pt. raspunsuri.
  • totolino
    Membru
    • 02.sep.2008
    • 201

    #2
    pt aparente cred ca e indicat sa se foloseasca tevi drepte+mufe si nu colac.
    cuprul cica ar fi cel mai bun, dar si scump.
    cuprul nu rugineste, daca la asta v-ati referit. exista vopsele speciale rezistente la caldura pentru a fi vopsit ca sa nu se vada urat cocleala.

    Comentariu

    • cclaudiu
      Incepator
      • 24.iul.2006
      • 27

      #3
      Tevi cupru

      Postat în original de totolino
      pt aparente cred ca e indicat sa se foloseasca tevi drepte+mufe si nu colac.
      cuprul cica ar fi cel mai bun, dar si scump.
      cuprul nu rugineste, daca la asta v-ati referit. exista vopsele speciale rezistente la caldura pentru a fi vopsit ca sa nu se vada urat cocleala.
      Multumesc pt. raspuns.
      Ma intereseaza in special sa nu oxideze la interior, la exterior oricum il vopsesc.
      Am inteles ca ar trebui sa caut un anumit tip de cupru pt. reteaua de apa potabila, nu unul care poate fi folosit la incalzire. Daca stiti despre ce cupru e vorba, spuneti-mi va rog.

      Comentariu

      Procesare...