Problema centrala termica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • amenutz
    Incepator
    • 23.oct.2007
    • 15

    Problema centrala termica

    Buna ziua,am si eu o pb cu centrala si sper sa ma puteti ajuta...Am montat acum un an de zile o centrala pe gaz marca Immergas Eolo Mini 24kw...in primele 4-5 luni a mers perfect si pe apa calda si pe incalzire,insa apoi am observat ca apa calda care inainte era fierbinte a inceput sa vina de la zi la zi din ce in ce mai rece...nu se mai incalzeste cum trebuie...acum la aproape un an de cand e montata centrala, apa calda vine mai mult calaie...pe timp de vara nu ma deranjat prea rau insa acum vine iarna si imi trebuie neaparat apa fierbinte la robinet...am observat totusi ca daca reduceam debitul de apa calda la robinet si nu il dadeam la max incepea sa vina mai calda dar tot nu era ca in primele luni fierbinte...apoi ce mam gandit sa reduc debitul de apa la intrarea in centrala pe circuitul de apa calda,si intr-o oarecare masura se incalzeste mai mult apa calda,insa am debitul foarte mic...sper ca ma puteti ajuta in aceasta pb....multumesc anticipat
  • Neluc
    Membru
    • 14.sep.2009
    • 216

    #2
    EOLO MINI 24 KW are schimbator ACM secundar in placi,daca folositi apa de fantana si nu aveti filtre pe in apa rece,sigur aveti acest schimbator anfundat si trebuie inlocuit(nu se detartreaza),alta cauza ar fi reglajul sarcinii si a debitului de gaz din vana gaz si regulator,si o ultima cauza sonda NTC ACM daca este model vechi,cele noi au o singura sonda pe schimb primar,daca nu rezolvati contactati pe cei de la Black Sea au si service si piese de schimb.
    citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

    Comentariu

    Procesare...