Montarea in paralel a unei centrale pe lemne si una pe gaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • valiholban
    Incepator
    • 11.sep.2009
    • 3

    Montarea in paralel a unei centrale pe lemne si una pe gaz

    Buna ziua,

    Am deja sistemul de incalzire si ACM cu centrala pe gaz instalat in casa, si, pentru optimizarea costurilor cu incalzirea, am achizitionat si o centrala pe lemne.
    M-ar interesa daca ma puteti ajuta cu o schema de montare in paralel a centralei pe lemne in instalatia existenta , a.i. centrala pe gaz sa compenseze automat necesarul de caldura sau ACM atunci cand cea pe lemne nu functioneaza (ex. vara) sau nu mai are combustibil.

    Multumesc,
    Vali
  • ggelu
    Membru marcant
    • 28.apr.2009
    • 394

    #2
    Re: Montarea in paralel a unei centrale pe lemne si una pe g

    M-ar interesa daca ma puteti ajuta cu o schema de montare in paralel a centralei pe lemne in instalatia existenta , a.i. centrala pe gaz sa compenseze automat necesarul de caldura sau ACM atunci cand cea pe lemne nu functioneaza (ex. vara) sau nu mai are combustibil.

    Cam in stadiul asta sunt si eu.... Daca vrei o sugestie de solutie vino si tu cu niste informatii ca : ai distribuitoare; la cazanul cu lemne montezi si un puffer......

    Comentariu

    • Neluc
      Membru
      • 14.sep.2009
      • 215

      #3
      Pur si simplu se pune in paralel turul si returul incalzire,pt partea cu compensarea automata devine complicatpt ca necesita inst automatizare cascadare si lazanul pe lemne sa includa automatizarea aprinderii si controlul arderii lemnelor in functie de temperatura dezvoltata
      citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

      Comentariu

      Procesare...