Probleme boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • kristina_racoasa
    Membru Marcant
    • 18.oct.2007
    • 401

    Probleme boiler

    Cand dau drumul la apa calda , imi curge din boiler apa ruginita. Care este motivul? Cine produce aceasta rugina? Mentionez ca boilerul are o vechime de aproximativ 5-6 ani si din cate imi aduc aminte parca are interior de portelan(sau poate gresesc eu?).Mai pot face ceva cu el sau il arunc?
  • aliy
    Incepator
    • 12.aug.2006
    • 98

    #2
    Inainte de a il arunca ar trebui sa il speli pe interior,asta daca nu vine rugina din alta parte si se acumuleaza in el.
    De obicei boilerul nu rezista prea mult, sunt supuse corodarii.
    Acum mai depinde si de boiler, ce protectie are (sau daca are): -catodica, cu anod consumabil;
    -anod,fara catod consumabil
    -de fabricatie a bazinului de ACM:-de CU,inox,email

    Comentariu

    • kristina_racoasa
      Membru Marcant
      • 18.oct.2007
      • 401

      #3
      Cred ca are interior de email. De protectie nu pot spune nimic pentru ca nu stiu la ce se refera. Anod, catod,..... L-am spalat si acum e mai bine. Daca o sa fie nevoie sa il spal la 2 luni nu ma dau in laturi. Decat sa iau altul sa faca la fel,.......

      Comentariu

      • aliy
        Incepator
        • 12.aug.2006
        • 98

        #4
        Va recomand sa mai folositi acest boiler cat se mai poate, si apoi sa cumparati un instant pentru ACM.
        Instantul spre deosebire de boiler are urmatorul avantaj:
        -nu corodeaza, deci nu o sa aveti probleme cu rugina din apa, deoarece nu este cu acumulare de apa fierbinte.

        Ce fel de boiler aveti (ma refer la modul de preparare a ACM) :
        -cu rezistenta electrica;
        -pe lemne;
        -pe gaze.;
        -cu serpentina (prin incalzirea ACM dintro sursa de energie termica primara);
        -sau combinat.
        -

        Comentariu

        • ruler
          Incepator
          • 19.mar.2008
          • 28

          #5
          Probleme sistem centrala electrica + boiler

          Salut,
          Tocmai mi'am montat un sistem de incalzire format dintr'o centrala electrica Feroli + un boiler 100 l BF feroli fara rezistenta, care este legat la centrala cu un kit de ACM (vana cu 3 cai). Momentat centrala este setata doar pe regim de acm, dar am urmatoarea problema: scade temperatura apei in boiler (pierde caldura) foarte mult in interval de timp f. scurt, in conditiile in care nu se foloseste apa calda deloc. Practic intr'un interval de 17 ore a pierdut aproape 30 de grade. Unde ar putea fi problema? Boilerul cf. specificatiilor tehnice este f. bine izolat soo nu ar trebui sa fie asa de mare schimbul de caldura cu exteriorul.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12204

            #6
            Pastrarea temperaturii in boiler depinde de temperatura camerei in care este instalat , izolatia termica a lui si capacitatea . Intr-o camera ventilata excesiv sau rece , un boiler de capacitate mica si slab izolat , normal sa piarda temperatura . Trageti concluzia . In cazul prepararii apei menajere electric , mai practic si economic este instantul , chiar daca nu are un debit mare .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • ruler
              Incepator
              • 19.mar.2008
              • 28

              #7
              Camera este in casa, practic este sub scara de acces de la parter la etaj, temperatura din camera unde e situat este pe la 22 grade. De asemenea boilerul conform datelor tehnice este bine izolat. Am facut comapratie cu un boiler similar de la ariston tot de 100 l, conform parametrilor tehnici aristonu e mai slab izolat (izolatie mai subtire) iar pierderea data de ariston la 24 h este de 1.5 kw. De asta nu inteleg cum poate boilerul meu sa piarda asa de mult.

              Un instant in nici un caz nu cred ca este mai rentabil in cazul meu avand in vedere ca e o casa P+M noua, cu regim integral electric. De asemenea nu isi avea rostul o separara atata timp cat centrala folosita pt. incalzire este tot electrica si are functie pt. preparare acm.

              Comentariu

              • gogoson
                Membru Marcant
                • 14.oct.2006
                • 621

                #8
                verifica daca nu cumva apa calda din boiler o ia in sus pe tevile de incalzire prin efect termosifon

                Comentariu

                • ruler
                  Incepator
                  • 19.mar.2008
                  • 28

                  #9
                  Postat în original de gogoson
                  verifica daca nu cumva apa calda din boiler o ia in sus pe tevile de incalzire prin efect termosifon
                  Asta inseamna practic sa opresc robinetii pt. tur/retur din boiler ?

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    #10
                    Verificati daca robinetii de tur-retur ai instalatiei de incalzire (traseul radiatoarelor) sunt inchisi.

                    Comentariu

                    • ruler
                      Incepator
                      • 19.mar.2008
                      • 28

                      #11
                      Postat în original de Consultant climatizare
                      Verificati daca robinetii de tur-retur ai instalatiei de incalzire (traseul radiatoarelor) sunt inchisi.
                      Am montat niste clapete de sens + o izolatie suplimentara la tevi (tur/retur) si s'a mai imbunatatit treaba.

                      Comentariu

                      • pnk
                        Incepator
                        • 09.iul.2006
                        • 9

                        #12
                        Re: Probleme sistem centrala electrica + boiler

                        Postat în original de ruler
                        Salut,
                        Tocmai mi'am montat un sistem de incalzire format dintr'o centrala electrica Feroli + un boiler 100 l BF feroli fara rezistenta, care este legat la centrala cu un kit de ACM (vana cu 3 cai). Momentat centrala este setata doar pe regim de acm, dar am urmatoarea problema: scade temperatura apei in boiler (pierde caldura) foarte mult in interval de timp f. scurt, in conditiile in care nu se foloseste apa calda deloc. Practic intr'un interval de 17 ore a pierdut aproape 30 de grade. Unde ar putea fi problema? Boilerul cf. specificatiilor tehnice este f. bine izolat soo nu ar trebui sa fie asa de mare schimbul de caldura cu exteriorul.

                        Centrala electrica pe care o ai instalata, functioneaza cu 380V?
                        THE GREATEST PLEASURE IN LIFE IS DOING WHAT OTHERS SAY YOU CANT ...

                        Comentariu

                        • ruler
                          Incepator
                          • 19.mar.2008
                          • 28

                          #13
                          Re: Probleme sistem centrala electrica + boiler

                          Postat în original de pnk
                          Postat în original de ruler
                          Salut,
                          Tocmai mi'am montat un sistem de incalzire format dintr'o centrala electrica Feroli + un boiler 100 l BF feroli fara rezistenta, care este legat la centrala cu un kit de ACM (vana cu 3 cai). Momentat centrala este setata doar pe regim de acm, dar am urmatoarea problema: scade temperatura apei in boiler (pierde caldura) foarte mult in interval de timp f. scurt, in conditiile in care nu se foloseste apa calda deloc. Practic intr'un interval de 17 ore a pierdut aproape 30 de grade. Unde ar putea fi problema? Boilerul cf. specificatiilor tehnice este f. bine izolat soo nu ar trebui sa fie asa de mare schimbul de caldura cu exteriorul.

                          Centrala electrica pe care o ai instalata, functioneaza cu 380V?
                          Dap. Peste 6 kw toate functioneaza doar trifazic.

                          Comentariu

                          • pnk
                            Incepator
                            • 09.iul.2006
                            • 9

                            #14
                            Re: Probleme sistem centrala electrica + boiler

                            Ok. Merci
                            THE GREATEST PLEASURE IN LIFE IS DOING WHAT OTHERS SAY YOU CANT ...

                            Comentariu

                            • SCHIPOR VASILE
                              Incepator
                              • 21.iun.2008
                              • 23

                              #15
                              daca instalatia incalzire-boiler este executata corect si boilerul este izolat asa cum este laudat atunci :

                              1. exista un ... " consum" (pierdede nedepistata) de ACM (apa calda menajera)
                              sau :

                              2. daca totul este la vedere si se exclude punctul 1 atunci montati o supapa de sens pe intrare apa rece in boiler ( aceasta supapa oricum trebuia montata ; daca este montata posibil sa nu ...tzina )

                              cu stima
                              ing. Vasile Schipor

                              Comentariu

                              Procesare...