Ridicarea temperaturii pe retur

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • a.sorin
    Incepator
    • 12.feb.2009
    • 86

    Ridicarea temperaturii pe retur

    Stie cineva daca in metoda de ridicarii temperaturii pe retur cu termoventil acesta s-ar putea defecta si ramane blocat astfel incat apa sa circule doar pe bypass?
    Ma refer la un simplu termoventil nu la ansamblul ala cu pompa, manometre si termoventil.
  • a.sorin
    Incepator
    • 12.feb.2009
    • 86

    #2
    Nu stie nimeni raspunsul?

    Comentariu

    • Neluc
      Membru
      • 14.sep.2009
      • 215

      #3
      Inlocuiti pompa de bypass cu o vana cu tri cai special conceputa pt acest lucru la 60 grade-se gasesc in comert.
      citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

      Comentariu

      • a.sorin
        Incepator
        • 12.feb.2009
        • 86

        #4
        Ma refeream la termoventil nu la pompa + termostat.

        Mi se pare o varianta eleganta si ieftina dar ma tem ca acest termoventil se poate defecta si in acest caz apa circula doar pe bypass si se incinge centrala. Cum centrala mea nu are serpentina de racire ar fi catastrofal.

        Comentariu

        • sorin.
          Incepator
          • 29.dec.2007
          • 32

          #5
          Si eu as vrea sa stiu. Daca exista cel mai mic risc sa se blocheze, prefer sa schimb cazanul cu un an mai devreme

          Comentariu

          • ggelu
            Membru marcant
            • 28.apr.2009
            • 394

            #6
            Daca te referi la poza din dreapta ( termoventil ) ala nu e in loc de pompa ci se monteaza pe tur . O cale merge la pompa de circulatie de pe retur si alta la calorifere. Calea 1 ( tur) se racordeaza la iesirea de tur din centrala.
            Asa-i : scapi de termostat.
            Risc de blocare exista la toate ventilele da' vad ca inca se mai monteaza.

            Comentariu

            • a.sorin
              Incepator
              • 12.feb.2009
              • 86

              #7
              Ma refeream la cel din stanga. Stiu cum se foloseste. Ma intreb daca exista riscul sa se defecteze si apa sa circule doar pe bypass. E foarte asemanator cu cele montate pe autoturisme pe radiator. Firmele de instalatii la care am fost nu monteaza termoventile. Folosesc solutia cu 2 pompe plus una pt boiler. Probabil ca exista riscul de blocaj. Totusi unii producatori de cazane il prezinta c o solutie alaturi de cea cu 2 pompe.

              Comentariu

              • ggelu
                Membru marcant
                • 28.apr.2009
                • 394

                #8
                Am incurcat stanga cu dreapta. Sincer nu vad in asta o problema; divaisu' ala e montat si inauntrul ansamblului ( termovar sau ladomat) si de fapt el este cheia functionarii acestuia.
                Ma scuzi - nu am vrut sa fiu prea pedagogic !

                Comentariu

                • Neluc
                  Membru
                  • 14.sep.2009
                  • 215

                  #9
                  la cel din stanga m-am referit si eu-se blocheaza pe bypass-am intalnit si nu-l recomand
                  citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

                  Comentariu

                  • a.sorin
                    Incepator
                    • 12.feb.2009
                    • 86

                    #10
                    Multumesc pentru raspunsuri, cred ca ''voi schimba cazanul cu un an mai devreme".

                    Comentariu

                    Procesare...