Termostat de imersie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • gabitzu8400
    Incepator
    • 16.sep.2009
    • 68

    Termostat de imersie

    Salut !
    Am si eu o intrebare pentru cunoscatori, sau pt. cei care au avut probleme similare :
    am cumparat de curand un termostat de imersie - o marca italieneasca - si l-am montat in instalatie, numai ca citeste eronat temperatura (in sensul ca apa are peste 60 de grade - conform termomanometrului dar el citeste in jur de 10-15 grade, si niciodata mai mult)
    care ar putea fi problema ? sa fie defect din fabrica sau altceva ?
    va multumesc pt. sfaturi !
  • ggelu
    Membru marcant
    • 28.apr.2009
    • 394

    #2
    Unde l-ai montat ? In teaca cazanului de pe tur ? Este aceiasi teaca in care are si termomentrul capilarul ? Daca Da : ajunge pana in fundul (!) tecii ?

    Comentariu

    • gabitzu8400
      Incepator
      • 16.sep.2009
      • 68

      #3
      nu, pe retur. am bagat senzorul termostatului direct in apa, pe un teu zincat. problema este ca nu e direct pe flux, insa l-am aerisit.
      mi se pare anormal totusi sa declanseze pt. 15 grade cand teul pe care e montat frige de nu poti tine mana pe el

      Comentariu

      • ggelu
        Membru marcant
        • 28.apr.2009
        • 394

        #4
        Asta e problema ! De fapt el masoara bine dar nu este imersat in flux. Orice termometru ( termostat ) ar avea aceiasi abatere. Fa rost fie de o teaca si imerseaz-o cu 5 mm dincolo de axa conductei fie de un termostat ( senzor ) de contact . De fapt el ar declansa dar va avea o inertie foarte mare - se va incalzi prin convectie.
        Da-ti seama ca este foarte improbabil sa ai doi senzori cu acelasi defect !

        Comentariu

        • gabitzu8400
          Incepator
          • 16.sep.2009
          • 68

          #5
          pai teaca cu care este prevazut trebuie neaparat pe flux? de fapt, care este principiul prin care functioneaza acest tip de termostat ? sau alea cu care era prev centrala (s-au defectat) - cu capilar!

          cum functioneaza termostatele astea? (cu imersie; cu capilar)

          Comentariu

          • ggelu
            Membru marcant
            • 28.apr.2009
            • 394

            #6
            Daca teaca nu este imersata in flux ( ti-am explicat cum ) abaterile incep de la cateva grade si ajung ( ca la tine ) la aberatii.
            Principiile sunt mai multe : asta de-l ai se bazeaza pe incalzirea unui bimetal ( doua fasii subtiri de metale cu coeficient diferit de dilatare ) la o anumita temperatura se incovoaie . Tu reglezi un element elastic al unui intrerupator electric ; in momentul in care bimetalul apasa pe elementul elestic contactul va comuta ( chestia cu apasarea e ca la un intrerupator de pe perete de lumina) . E reglajul mai mare ( mai multe grade ) : atunci distanta reglata este mai mare si bimetalul se incovoaie mai mult .
            Nu lua explicatia drept litera de evanghelie pentru ca principii sunt mai multe dat toate se bazeaza pe dilatarea unor materiale la temperatura.

            Comentariu

            • gabitzu8400
              Incepator
              • 16.sep.2009
              • 68

              #7
              multumesc pt. explicatie !
              cu toate ca parerile sunt impartite, am constatat ca un termostat de contact (imit) montat pe tur da rezultate execelente (verificat dupa termomanometru).
              initial am vrut sa folosesc termostatul de imersie,dar ma mai gandesc, avand in vedere ca e mai sensibil.

              o intrebare: ce fel de termostat pot sa folosesc pt. a comanda un ventilator la centrala, avand in vedere ca vreau sa functioneze pana la o valoare anume (setata pe termostat) dar minim peste o alta valoare? de ex : sa functioneze intre 40 - 65 grade celsius ?
              sau este nevoie sa folosesc doua termostate ?

              astept sugestii

              Comentariu

              • ggelu
                Membru marcant
                • 28.apr.2009
                • 394

                #8
                Termostatele de imersie sunt muuult mai de incredere decat cele de contact, dar trebuie in permanenta sa iei in considerare ca astea masoara in punctul unde au varful sau : unde le pui acolo masoara nu unde ti-ai dori.
                Pentru comanda ventilatorului trebuie sa introduci un senzor ( sau termostat) in teaca din mataua cazanului , de pe tur.
                Cauta regulatorul EKOSTER pe net si acolo te lamuresti cu functiile pe care trebuie sa realizeze automatizarea ta si cam care ar fi modurile de realizare. Asa cum vrei acum - cu simple termostate va merge in final dar vor fi secvente de siguranta in exploatare pe care nu le poti realiza.

                Comentariu

                • Neluc
                  Membru
                  • 14.sep.2009
                  • 215

                  #9
                  umpleti cu ulei de motor teaca in care introduceti termostatul si o sa sesizeze mai exact temp
                  citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

                  Comentariu

                  • draku
                    Membru Marcant
                    • 12.mar.2007
                    • 342

                    #10
                    eu am gandit ansamblul asta ca in desenul atasat (scuzati "opera" de arta )
                    teaca se gaseste in proportie de 80 % in fluxul de lichid
                    functioneaza fara probleme, la temp reglata
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • gabitzu8400
                      Incepator
                      • 16.sep.2009
                      • 68

                      #11
                      Ce parere aveti despre urmatorul termostat, cu capilar ?
                      Ar fi bun sa il folosesc pt. comanda ventilatorului? ma gandeam ca poate fi introdus in teaca din mantaua cazanului, in ulei



                      TERMOSTAT REGLABIL IMIT TR 2 - 0/ 90 C/1000Caracteristici termostate reglabile TR2 :

                      Contacte termostat Ag 1000/1000
                      Putere electrica termostat 15 (2,5) A / 250 V (10 A / 400 V)
                      Temperatura maxima a bulbului 80°C / 150°C
                      Lungimea capilarului 1000 mm
                      Raza minima de curbura a capilarului 5 mm
                      Nivelul de zgomot VDE cl. N
                      Numarul de cicluri automate II (100.000)
                      Viteza de variatie a temperaturii 1°K / min
                      Rezistenta la curenti PTI 250 (KB 250)

                      Comentariu

                      • ggelu
                        Membru marcant
                        • 28.apr.2009
                        • 394

                        #12
                        Pare in regula . Nu am vazut : diametrul elementului imersat ( vezi sa incapa in teaca ) si domeniul de reglaj ( sa fie undeva la 30-120 grd).

                        Comentariu

                        • gabitzu8400
                          Incepator
                          • 16.sep.2009
                          • 68

                          #13
                          plaja de temperaturi cred ca este 0 - 90 grade; da au si modele de 30 -120

                          Comentariu

                          • gabitzu8400
                            Incepator
                            • 16.sep.2009
                            • 68

                            #14
                            am montat termostatul de imersie pe retur, asa cum m-ati sfatuit si merge brici

                            Comentariu

                            • gabitzu8400
                              Incepator
                              • 16.sep.2009
                              • 68

                              #15
                              am montat termostatul de imersie pe retur, asa cum m-ati sfatuit si merge brici

                              Comentariu

                              Procesare...