Apa murdara in circuitul de incalzire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1687

    Apa murdara in circuitul de incalzire

    Bun gasit tuturor!
    Am o centrala termica Sarigaz care a fost pusa in functie in iunie 2007.Atunci a fost incarcat cu apa circuitul de incalzire si de atunci nu l-am golit niciodata (din cate am inteles nici nu este recomandata golirea repetata din cauza cresterii riscului de depuneri de calcar.
    In urma cu cateva zile,datorita faptului ca m-am apucat sa-mi pun faianta in baie,a trebuit sa demontez caloriferul de aici.Am inchis robinetele de tur si retur si am golit caloriferul,dupa care l-am demontat.Am constatat cu stupoare ca apa din instalatie este atat de neagra,de parca as fi bagat cerneala tipografica in ea.Mai mult,are si o consistenta usor uleioasa,intrucat dupa ce am golit caloriferul in cada,a trebuit sa frec cada cu Cif,ca ramasese o nuanta gri pe ea de la apa din calorifer,nuanta care nu se mai curata.
    As dori sa intreb daca aceasta murdarire a apei este normala si daca ar fi cazul ca,inainte de a monta caloriferul respectiv la loc,sa golesc toata instalatia,s-o spal si s-o reumplu cu apa curata?
    Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

    Cu stima.
    LARGO AL FACTOTUM
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1687

    #2
    E cineva pe aici care poate da un raspuns?
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • xena
      Membru Marcant
      • 05.aug.2007
      • 786

      #3
      Normal nu este ca apa din instalatie sa fie exagerat de murdara, dar in timp se produce inevitabil o innegrire a ei.
      Precizeaza si tu daca ai folosit calorifere noi sau refolosite, din ce sunt confectionate, din ce e executata instalatia etc.
      Nu e normal ca sa ai urme de grasimi, ulei, in apa decat doar daca ai folosit calorifere noi si nu le-ai spalat la instalare; in procesul de fabricatie al cloriferelor se folosesc substante grase pentru a impedica aderenta pieselor la matrite.

      Comentariu

      • tanasie
        Living Legend
        • 15.oct.2008
        • 2551

        #4
        Postat în original de xena
        ... calorifere noi si nu le-ai spalat la instalare; in procesul de fabricatie al cloriferelor se folosesc substante grase pentru a impedica aderenta pieselor la matrite.
        Caloriferele noi se spala la instalare
        Cu respect.

        Comentariu

        • xena
          Membru Marcant
          • 05.aug.2007
          • 786

          #5
          Postat în original de tanasie
          Postat în original de xena
          ... calorifere noi si nu le-ai spalat la instalare; in procesul de fabricatie al cloriferelor se folosesc substante grase pentru a impedica aderenta pieselor la matrite.
          Caloriferele noi se spala la instalare
          Asta vrea sa fie o intrebare sau o axioma?
          Daca e o intrebare iti spun ca se spala obligatoriu deoarece pot fi reziduuri din procesul de fabricatie si mai ales ca se folosesc substante pentru conservarea caloriferelor (in special la cele din otel) pana la montarea in instalatie.
          Am intalnit o situatie in care pompa de circulatie a centralei a fost blocata (stricata) de pietrificarea unui praf alb (cu siguranta nu era calcar din apa) la scurt timp dupa punerea in functiune a instalatiei. Raman cu convingerea ca acel praf se afla in caloriferele noi si a migrat in toata instalatia.
          Dar pana la urma fiecare face cum doreste si cum il taie capul !

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #6
            Aceasta spalare presupune si altceva in afara de apa?
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • xena
              Membru Marcant
              • 05.aug.2007
              • 786

              #7
              Dupa mine ar fi de ajuns numai apa; eu le-am spalat cu un aparat cu apa sub presiune pentru spalat masini iar apa ce a iesit din ele nu a fost tocmai curata. Caloriferele erau Purmo.

              Comentariu

              • tanasie
                Living Legend
                • 15.oct.2008
                • 2551

                #8
                Postat în original de xena
                Postat în original de tanasie
                Caloriferele noi se spala la instalare
                Asta vrea sa fie o intrebare .....?
                Da, era o intrebare si-ti multumesc pentru raspuns. Am mai invatat ceva.
                Cu respect.

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1687

                  #9
                  Postat în original de xena
                  Normal nu este ca apa din instalatie sa fie exagerat de murdara, dar in timp se produce inevitabil o innegrire a ei.
                  Precizeaza si tu daca ai folosit calorifere noi sau refolosite, din ce sunt confectionate, din ce e executata instalatia etc.
                  Nu e normal ca sa ai urme de grasimi, ulei, in apa decat doar daca ai folosit calorifere noi si nu le-ai spalat la instalare; in procesul de fabricatie al cloriferelor se folosesc substante grase pentru a impedica aderenta pieselor la matrite.
                  Caloriferele sunt din otel si au fost noi la montaj.E prima oara cand aud ca trebuie spalate inainte de montare si cred ca nici "gigeii" de la firma care mi-a montat centrala (autorizata de ISCIR !) n-au fost instruiti despre aceasta procedura pentru ca n-au aplicat-o (poate ca in devizul instalatiei m-or fi taxat si pentru aceasta operatiune neefectuata,cine stie ).
                  Multumesc pentru precizari,dar as vrea sa stiu daca e cazul sa golesc toata instalatia si s-o umplu din nou cu apa curata.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • xena
                    Membru Marcant
                    • 05.aug.2007
                    • 786

                    #10
                    Ar trebui sa faci o spalare a instalatiei, adica sa bagi apa cu presiune in cel mai inalt punct al ei sa sa o golesti prin cel mai jos punct. Nu iti asigura o curatire perfecta a instalatiei dar oricum aceasta operatiune e mult mai eficienta decat reumplerea instalatiei cu apa curata.
                    In fiecare calorifer ramane o cantitate mai mica sau mai mare de mizerie pe care nu o poti indeparta decat prin demontarea caloriferului si spalarea separata.

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1687

                      #11
                      Multumesc pentru sfat,il voi incerca.Sper sa pot spala toata instalatia,dar problema mea este ca punctul cel mai inalt este in baie(caloriferul este pe peretele de deasupra cazii,fiind mai sus decat celelalte) iar punctul cel mai jos este tot in baie (robinetul de golire).Oare nu exista riscul ca apa s-o ia pe calea cea mai scurta si sa scurtcircuiteze restul instalatiei?
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • xena
                        Membru Marcant
                        • 05.aug.2007
                        • 786

                        #12
                        Daca lucrezi din robineti poti spala pe rand fiecare circuit sau calorifer.
                        Inchizi toti robinetii de la calorifere si dai drumul pe rand la fiecare.
                        E simplu.

                        Comentariu

                        • florans
                          Incepator
                          • 25.mar.2009
                          • 14

                          #13
                          NU TE APUCA SA SPELI RADIATORELE SI INSTALATIA ,LA MONTAREA RADIATOARELOR NU SE SPALA,NU TE-A PACALIT NIMENI . ACEA SOLUTIE AJUTA SI POMPA SI NICI NU DA VOIE RADIATORULUI SA RUGINESCA PE INTERIOR .

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1687

                            #14
                            Postat în original de florans
                            NU TE APUCA SA SPELI RADIATORELE SI INSTALATIA ,LA MONTAREA RADIATOARELOR NU SE SPALA,NU TE-A PACALIT NIMENI . ACEA SOLUTIE AJUTA SI POMPA SI NICI NU DA VOIE RADIATORULUI SA RUGINESCA PE INTERIOR .
                            Hmm...un sfat in totala contradictie cu ce am citit anterior.Sincer nu mai stiu ce sa cred si cum sa actionez.
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • xena
                              Membru Marcant
                              • 05.aug.2007
                              • 786

                              #15
                              Open your mind!
                              - Cum poate ajuta pompa? O impinge de paleti! Ungerea pompei se face cu apa din instalatie, orice alta substanta poate duce la deteriorarea presetupelor pompei.(vezi interzicerea folosirii antigelului auto)
                              - Caloriferele pline cu apa nu ruginesc pt. simplu motiv ca nu exista oxigen liber care sa favorizeze rugina. Se folosesc substante de conservare pentru protejarea caloriferelor noi pana la montare dar aceste substante trebuiesc inlaturate inaintea montarii.

                              Comentariu

                              Procesare...