Teava de apa calda are un por

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Doctorul
    Incepator
    • 20.nov.2008
    • 26

    Teava de apa calda are un por

    Buna ziua.

    Sper ca nu trebuia sa postez in alta parte... Am mai gasit topicuri oarecum asemanatoare, dar nu tratau exact problema pe care o am eu.

    Am obsevat de ceva timp ca teava de apa calda are un por maricel. Picura cam o data la 10 secunde.
    Deocamdata nu pot sa opresc apa. Porul e inaintea robinetului de la apometru si nu pot opri deocamdata apa pe toata coloana, deci ca date ale problemei, teava e tot timpul umeda.
    Ce-i fac?

    Colier cu cauciuc nu pot sa pun pentru ca porul e pe un cot.
    Poxilina din cate stiu functioneaza daca teava e uscata inainte de aplicare.
    Ma gandeam sa folosesc inainte o banda adeziva izolatoare pentru tevi si apoi sa incerc cu Poxilina.

    Are cineva o alta sugestie/parere avizata?

    Mentionez ca deocamdata nu se pune problema schimbarii tevii. O operatiune de genul asta urmeaza candva in viitor, dar deocamdata ma intereseaza o solutie temporara pe termen scurt-mediu, daca exista.

    Multumesc anticipat!
  • bardezi
    Membru
    • 21.ian.2008
    • 241

    #2
    spune si la administrator ce ai scris aici, ca porul este inainte de apometru si mai "coafeaz-o" ca picura la 2-3 sec. si ai sa vezi ca o sa opreasca apa in minutul 2 si ca ai sa poti lucra in voie...

    Comentariu

    • Doctorul
      Incepator
      • 20.nov.2008
      • 26

      #3
      De unde? L-a chemat prietena mea sa vada si a si tipat la ea ca el nu opreste apa pentru fiecare din bloc, ca si asa nu curge prea rau si sa punem Poxilina pe teava uda asa ca merge.

      Cand am auzit la telefon ce-mi povestea prietena imi venea sa dau cu el de pereti. Noroc ca au trecut vreo 3 ore de cand m-a sunat si m-am calmat.

      Pana ma cert cu el si fac scandal in toata asociatia de proprietari ma interesa daca pot sa aplic vreo metoda care sa dea cat de cat roade.

      "Instalatorul blocului" imi recomanda schimbarea tevilor contra unei sume modice de 7-800 lei. La care s-ar mai adauga cheltuieli cu reparatia peretelui si pus din nou faianta.

      Comentariu

      • Dumitru popa
        Membru marcant
        • 28.aug.2006
        • 407

        #4
        Va propun 3 moduri de remediere a situatiei;
        1 Chiar daca porul e pe parea curbata se poate pune un manson de cauciuc care se prinde cu un colier auto, e ceva mai greu dar nu imposibil.
        2 Pentru lipire cu orice produs (adeziv) trebuie pentru foarte putin timp sa se inchida apa, adica sa nu existe presiune, s-ar putea sa gasiti intelegere.
        3 Se poate dopui porul prin introducerea prin batere sau fortare a unui varf de ac, ac care se va rupe dupa ce l-ati introdus. Dupa rupere se stemuieste (aplatrizeaza) zona prin batere cu ciocanul intr-o surubelnita cu maner metalic sau cu un dorn.In timp acul va ruginii si se va umfla astupand porul.

        Comentariu

        • Doctorul
          Incepator
          • 20.nov.2008
          • 26

          #5
          Multumesc pentru sugestii, domnul Popa.
          Excelenta ideea cu colierele de plastic!

          Varianta cu o banda adeziva hidroizolanta n-ar functiona? Ma gandeam sa o folosesc pentru a intrerupe curgerea (fara sa opresc apa pe coloana) si peste sa aplic Poxilina...

          Comentariu

          • Dumitru popa
            Membru marcant
            • 28.aug.2006
            • 407

            #6
            Dintre toate cea mai buna este introducerea unui varf de ac in por, asta daca se poate datorita pozitiei cotului. Cea cu banda adeziva e buna daca banda are putere sa opreasaca patrunderea apei pe sub ea.

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12229

              #7
              Teava de apa calda are un por....iar administratorul un neuron ...beat !
              Adica ce mare smecherie sa opreasca apa 30 min cit dureaza o lucrare ??? Pt ce sa umblati cu improvizatii ??? Daca " sare " tot cotul si faceti vecinii fericiti ???
              Am auzit de " stapinul inelelor " dar vad ca exista si stapinul robinetilor !
              In mod normal un asemenea administrator , care este si angajat , ar trebui dat afara . Imediat !
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • Doctorul
                Incepator
                • 20.nov.2008
                • 26

                #8
                Postat în original de Dumitru popa
                Dintre toate cea mai buna este introducerea unui varf de ac in por, asta daca se poate datorita pozitiei cotului. Cea cu banda adeziva e buna daca banda are putere sa opreasaca patrunderea apei pe sub ea.
                Am incercat sa imi fac provizii pentru fiecare varianta.
                Am gasit o banda adeziva Moment Power Tape Extra Strong care poate fi folosita si pe suprafete umede si rezista la presiune de pana la 4 bari.
                Mi-am luat si coliere de plastic; am deja o garnitura tip clopot rupta pe care pot s-o pun. Ah si bineinteles, Poxilina.

                Sunt curios cat de mare e de fapt porul ala. O sa vad cat intra varful unui bold. Porul este exact sub teava, chiar la mijlocul curburii.

                Incerc mai multe variante si revin cu concluzii.

                Postat în original de Mircea G
                Teava de apa calda are un por....iar administratorul un neuron ...beat !
                Nicio problema ca nici cu administratorul nu ramane asa. Urmeaza niste mari scandaluri in asociatie ca pana la urma vorba ta, e un angajat si ia bani de la noi, de la fiecare, sa faca niste tampenii banale pe care e prea comod sa le faca. Si e si nesimtit. Probabil crede ca varsta ii permite orice.

                Comentariu

                • Doctorul
                  Incepator
                  • 20.nov.2008
                  • 26

                  #9
                  Deocamdata n-am rezolvat mare lucru.

                  Banda adeziva pe care am cumparat-o e buna, dar ritmul in care picura teava e prea mare si in plus, oricat de mici as taia fasiile de banda, tot face cute cand incerc s-o lipesc pe cot.
                  Cu cauciuc n-am reusit absolut nimic. E imposibila pozitia si rezultatul nu e spectaculos nici cu 3-4 coliere.
                  Am incercat sa infasor intai banda adeziva in strat putin mai gros si apoi sa pun coliere. La inceput parea ca directia e buna, dar tot picura. Picaturi mai mici dar cam in acelasi ritm.

                  Am incercat si cu varful unui bold. M-am chinuit un pic sa depistez porul dar pana la urma am reusit sa introduc varful boldului. In primul rand se pare ca respectiva zona e destul de mancata de rugina. Boldul a intrat orizontal mai mult, nu pe raza cu ma asteptam.

                  Presupun ca n-am alta varianta decat sa schimb tevile. In cazul asta cum vi se pare costul de 7-800 lei (manopera+materiale) pentru schimbat teava de apa calda si cea de apa rece la baie? Mie mi se pare foarte mult, dar poate nu mai stiu eu care sunt preturile.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • ionutdriver
                    Membru
                    • 04.oct.2009
                    • 116

                    #10
                    Nu trebuie sa investiti dumneavoastra 700-800 sa schimbati toate conductele, conducta principala este responsabilitatea asociatiei, Iar in cazul dumneavoastra se poate face doar o reparatie locala, cotul fiind inaintea contorului si implicit si apropiat de acesta, este foarte simpla inlocuirea lui. Contorul este prins cu olandeze si se poate indeparta usor, si va ramane accesul aproape direct asupra cotului, aveti nevoie de 2 chei putin calti si putina pasta verde. Teava de apa calda este metalica si puteti lucra fara grija pe ea. In privinta opririi apei, orice instalator va sti exact care robinet trebuie inchis pentru a inchide coloana respectiva, cu putina imaginatie il puteti gasi si dumneavoastra. In privinta costului ma abtin, dar investia de 700-800 probabil si costul materialelor nu se justifica in cazul de fata. La refacerea instalatiei va recomand sa va ganditi in cazul reamenajarii baii, altfel veti avea costuri suplimentare ridicate.

                    Comentariu

                    • dummy_
                      Membru Marcant
                      • 16.mai.2009
                      • 662

                      #11
                      Postat în original de Doctorul
                      Deocamdata n-am rezolvat mare lucru.

                      Banda adeziva pe care am cumparat-o e buna, dar ritmul in care picura teava e prea mare si in plus, oricat de mici as taia fasiile de banda, tot face cute cand incerc s-o lipesc pe cot.
                      Cu cauciuc n-am reusit absolut nimic. E imposibila pozitia si rezultatul nu e spectaculos nici cu 3-4 coliere.
                      Am incercat sa infasor intai banda adeziva in strat putin mai gros si apoi sa pun coliere. La inceput parea ca directia e buna, dar tot picura. Picaturi mai mici dar cam in acelasi ritm.

                      Am incercat si cu varful unui bold. M-am chinuit un pic sa depistez porul dar pana la urma am reusit sa introduc varful boldului. In primul rand se pare ca respectiva zona e destul de mancata de rugina. Boldul a intrat orizontal mai mult, nu pe raza cu ma asteptam.

                      Presupun ca n-am alta varianta decat sa schimb tevile. In cazul asta cum vi se pare costul de 7-800 lei (manopera+materiale) pentru schimbat teava de apa calda si cea de apa rece la baie? Mie mi se pare foarte mult, dar poate nu mai stiu eu care sunt preturile.
                      nu ati precizat sau nu am citit eu bine dar teava sin ce material este , PVC , CU , OL , PPR ? finca pentru fiecare sistem exista solutii , nu va conplicati cu inprovizatile , nu o sa tina prea mult sunt 2 variante
                      1 opriti robinetul de pe coloana respectiva si efectuati reperatia
                      2-exista sisteme de inghatat teava de apa tocmai pentru acest gen de reparatii pe baza de CO2 sau freon /se formeaza dopuri de gheata inainte si dupa locul interventiei reparatie putand fii efectuata fara probleme sau surprize din partea administratorului
                      nu cred ca trebuieste inlocuita toata teava orcum raparatia trebuieste facuta de un instalator specializat ,

                      Comentariu

                      • Doctorul
                        Incepator
                        • 20.nov.2008
                        • 26

                        #12
                        Tevile sunt metalice si au vechimea blocului (30-40 de ani); n-au fost schimbate niciodata. Dupa culoare, cotul respectiv pare sa fie din otel. Din cate se simte (n-am cum sa vad in pozitia in care se afla) zona unde picura e mancata serios de rugina. De asta m-am gandit pana la urma sa schimb instalatia cu totul, pentru ca daca o carpesc doar, s-ar putea sa apara probleme in alt loc.
                        Am vorbit cu un alt instalator si am reusit sa obtin un pret de 5-600 (in functie de cat e de lucru) pentru schimbarea completa a instalatiei incluzand manopera, materialele si reparatia peretelui. Sa vedem cum iese.

                        Oricum, multumesc mult pentru sugestii. Sunt lucruri bine de stiut pentru oricine, dar, din pacate, in cazul meu nu prea s-au putut aplica.
                        Ah si pana la urma vom opri, in ciuda administratorului, si apa vreo 3-4 ore.

                        Comentariu

                        • FaneDuru
                          Incepator
                          • 29.mai.2014
                          • 7

                          #13
                          Răspuns la: Teava de apa calda are un por

                          E un topic istoric, da' de-atunci ma tot gandesc:
                          Ce hal de instalator este ala care nu poate schimba tevile fara oprirea apei...

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12229

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Teava de apa calda are un por

                            Postat în original de FaneDuru
                            E un topic istoric, da' de-atunci ma tot gandesc:
                            Ce hal de instalator este ala care nu poate schimba tevile fara oprirea apei...
                            Ia explica tu " durule " cum poti face ce spui !
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1343

                              #15
                              Răspuns la: Teava de apa calda are un por

                              In fapt, oprirea apei poate fi atit de scurta incit locatarii sa nu fie afectati. Daca se pregatesc toate dinainte, se oreste apa si se goleste coloana, se schimba cotul sau ce o fi defect inainte de robinet,se pune robinet nou si apoi se poate da drumul la apa. Dupa robinetul inchis se poate lucra fara stres cit se doreste. Spun asta la modul general. Nu merita complicatia fara a se opri apa, nu ca ar fi imposibil dar nu merita balamucul si riscul de a nu reusi sa etansezi sub presiune. Cit despre situatia unui por real ( nu teava coapta de rugina) se poate folosi banda termocontractibila ce se utilizeaza in domeniul electric inca de pe vremea lu'Lae, care aplicata in straturi repetate stringe atit de tare incit etanseaza in cazul unor presiuni de pina la 3-4 bari. In situatia unor presiuni in jur de 2 bari am reusit sa etansez cu banda izolatoare intinsa pina aproape de limita de rupere si aplicind multe straturi.
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              Procesare...