Central second-hand

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mrcris
    Incepator
    • 01.nov.2009
    • 3

    Central second-hand

    M-am tot invirtit pe forum dar nu am gasit ce ma intereseaza! Am racordat de curind garsoniera in care locuiesc (35mp) la gaz si vreau sa-mi montez si centrala. Nu dispun de 3000 Ron si m-am gindit la o centrala pe gaz second, pe care mi-a oferit-o cineva la un pret bun. Intrebarea mea este daca se poate monta o centrala second? Sau dati-mi o solutie pentru incalzire pe gaz, eventua lo centrala mai mica de 24Kw si mai ieftina.
    Multumesac anticipat si rog rapuns urgent (a venit frigul ).
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 670

    #2
    Re: Central second-hand

    Postat în original de mrcris
    M-am tot invirtit pe forum dar nu am gasit ce ma intereseaza! Am racordat de curind garsoniera in care locuiesc (35mp) la gaz si vreau sa-mi montez si centrala. Nu dispun de 3000 Ron si m-am gindit la o centrala pe gaz second, pe care mi-a oferit-o cineva la un pret bun. Intrebarea mea este daca se poate monta o centrala second? Sau dati-mi o solutie pentru incalzire pe gaz, eventua lo centrala mai mica de 24Kw si mai ieftina.
    Multumesac anticipat si rog rapuns urgent (a venit frigul ).
    nu te sfatuiesc sa montezi o centrala secound hand pentru ca s-ar putea sa ai probleme cu ia , cine a dato jos nu a inlocuito degeaba , in plus la proiectul de gaz ii trebuie anexat cartea tehnica a centralei si agrementul de functionere si alte cateva acte , da o tura prin magazinele specializate si conpara preturile la o centrala , pentru o garsoniera nu iti trebuie 24 de kw se gasesc si mai mici , vro 3 calorifere , centrala , materiale , proiect manopera te ajunge cam pe la 3000 lei /varianta cu convector pe gaz ajungi la 800-1200 lei plus modificare proiect gaz ( asta daca indeplinesti coonditile tehnice pentru montaj )/calorifere electrice -consuma cam mult curent si solicita mult reteaua

    Comentariu

    • crinaelena
      Living Legend
      • 11.sep.2007
      • 1596

      #3
      Re: Central second-hand

      Postat în original de dummy_
      Postat în original de mrcris
      M-am tot invirtit pe forum dar nu am gasit ce ma intereseaza! Am racordat de curind garsoniera in care locuiesc (35mp) la gaz si vreau sa-mi montez si centrala. Nu dispun de 3000 Ron si m-am gindit la o centrala pe gaz second, pe care mi-a oferit-o cineva la un pret bun. Intrebarea mea este daca se poate monta o centrala second? Sau dati-mi o solutie pentru incalzire pe gaz, eventua lo centrala mai mica de 24Kw si mai ieftina.
      Multumesac anticipat si rog rapuns urgent (a venit frigul ).
      nu te sfatuiesc sa montezi o centrala secound hand pentru ca s-ar putea sa ai probleme cu ia , cine a dato jos nu a inlocuito degeaba , in plus la proiectul de gaz ii trebuie anexat cartea tehnica a centralei si agrementul de functionere si alte cateva acte , da o tura prin magazinele specializate si conpara preturile la o centrala , pentru o garsoniera nu iti trebuie 24 de kw se gasesc si mai mici , vro 3 calorifere , centrala , materiale , proiect manopera te ajunge cam pe la 3000 lei /varianta cu convector pe gaz ajungi la 800-1200 lei plus modificare proiect gaz ( asta daca indeplinesti coonditile tehnice pentru montaj )/calorifere electrice -consuma cam mult curent si solicita mult reteaua
      asa e,cine ar da jos de pe perete o centrala buna ?

      Comentariu

      • Armand_h
        Membru
        • 14.feb.2009
        • 242

        #4
        O centrala SH nu este neaparat proasta. Cine o da jos nu o da numai pentru ca este defecta ci poate considera ca vrea una cu tehnologie mai buna, mai economica, mai moderna. etc. Sunt mii de motive.

        Problema este alta , si anume ca pentru punerea in functiune si pentru obtinerea avizelor necesare aveti nevoie de cartea tehnica si de certificatul de garantie al acesteia. Iar o centrala SH nu (mai) are garantie.
        Graba strica treaba !

        Comentariu

        • xena
          Membru Marcant
          • 05.aug.2007
          • 786

          #5
          ...si de certificatul de garantie al acesteia....

          Dar oare certificatul de verificare periodica (la 2 ani) a centralei nu e de ajuns?
          Acest certificat atesta ca centrala functioneaza normal si nu are nici o problema in a fi folosita in continuare.
          Ma poate obliga cineva, sa imi cumpar alta centrala noua daca am deja una si vreau sa o mut in alt apartament sau casa. N-as crede atata timp cat centrala corespunde normelor in vigoare.
          Cel mai bine tb intrebat la EON Gaz si studiate putin normele.

          Comentariu

          • dummy_
            Membru Marcant
            • 16.mai.2009
            • 670

            #6
            Postat în original de xena
            ...si de certificatul de garantie al acesteia....

            Dar oare certificatul de verificare periodica (la 2 ani) a centralei nu e de ajuns?
            Acest certificat atesta ca centrala functioneaza normal si nu are nici o problema in a fi folosita in continuare.
            Ma poate obliga cineva, sa imi cumpar alta centrala noua daca am deja una si vreau sa o mut in alt apartament sau casa. N-as crede atata timp cat centrala corespunde normelor in vigoare.
            Cel mai bine tb intrebat la EON Gaz si studiate putin normele.
            poti sa o muti unde vrei atata timp cat sunt indeplinite conditile tehnice din normativul de gaze , - volum , suprafata vitrata , elemente de siguranta , totul se face in baza unei aprobari acordate de catre furnizorul de gaze in baza careia se va intocmii un proiect in care va figura modificarea facuta instalatiei prin montarea centralei , teava va trebui redimensionata daca nu corespunde , la proiect se ateseaza cartea tehnica a centralei si agrementul de functionate al centralei eliberat de catre firma producatoare , punerea in functiune a centralei se face de catre persoane autorizate delegate de catre firma care comercializeaza si distribuie centrale , cu care daca vreti veti incheia un contract de revizie periodica a centralei / din 2 in 2 ani cu ocazia verificarilor interioare de catre lucratorii furnizorului de gaz veti prezenta cuntractul si certificatul de revizie a centralei , in caz contrar sunt obligati sa va opreasca furnizarea gazului la centrala /nu cred ca doar in baza certificatului de verificare al centralei veti putea intocmii documentatia pentru modificarea instalatiei de gaz , , stiind mai ales in ziua de azi si la romani cum se elibereaza asfel de certificate /si aveti drepatate va certifica ca centrala indeplineste standardele de functionare si siguranta , dar montata in aceea incinta , nu in alta in care poate nu ar indeplini conditile tehnice necesare

            Comentariu

            • Neluc
              Membru
              • 14.sep.2009
              • 215

              #7
              Ce vechime are centrala,are livret de aparat si un act de provenienta care sa ateste faptul ca a fost importata cu agrement tehnic?
              citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

              Comentariu

              • mrcris
                Incepator
                • 01.nov.2009
                • 3

                #8
                Am montat centrala SH

                Am montat centrala SH. Merge foarte bine cine a avut-o, a vindut apartamentul si a luat-o. Nu am decit cartea tehnica a centralei in limba Italiana. Centrala e cumparata din 1999 (de la ofirma din Bucuresti) si a functionat doar 2 ani. Problema e cum intru in legalitate. Cum spunea cineva mai sus nu e de ajuns doar certificatul de verificare periodica pt intrarea in legalitate? Cine ma verifica? cind vin aia de la E-on le dau certificatul de verificare periodica si gata... nu?

                Comentariu

                • mrcris
                  Incepator
                  • 01.nov.2009
                  • 3

                  #9
                  Mentionez ca m-am conectat la gaz, in urma cu o luna, in baza unui proiect in care era prevazuta si centrala!

                  Comentariu

                  • tanasie
                    Living Legend
                    • 15.oct.2008
                    • 2551

                    #10
                    Re: Am montat centrala SH

                    Postat în original de mrcris
                    ... cind vin aia de la E-on le dau certificatul de verificare periodica si gata... nu?
                    Si ceva la buzunar si ceva de pus la masea
                    Cu respect.

                    Comentariu

                    Procesare...