Aer in instalatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gabitzu8400
    Incepator
    • 16.sep.2009
    • 68

    Aer in instalatie

    Salut !
    In toamna asta am efectuat niste modificari ale instalatiei termice de acasa - redimensionare circuite, instalare pompa de by-pass, etc., activitati care au impus golirea instalatiei.
    Problema cu care ma confrunt dupa punerea in functiune a cetralei este aceea ca, desi am aerisit toate caloriferele de cate 2 ori (unele de mai multe ori), unele din acestea se umplu cu aer in interval de 1-2 zile.

    Va fac urmatoarele precizari :
    - centrala este pe lemne, cu gazeificare;
    - am instalate doua pompe (una de by-pass) ambele pe retur;
    - am instalat un aerisitor automat pe tur, imediat dupa termomanometru;
    - instalatia este cu vas de expansiune deschis : partea inferioara a vasului este legata la conducta de umplere/golire cu apa a cazanului (imediat sub conducta de 1,5 " de retur a acestuia), iar partea superioara la tur; vasul de expansiune este instalat la aproximativ 2 metri inaltime, ai sus decat orice punct al instalatiei.
    - turul si returul centralei au cate un distribuitor care ramifica instalatia in 3 circuite de cate 1 " :
    > un circuit are 2 calorifere;
    > al doilea are 5 calorifere;
    > al treilea are 3 calorifere,
    fiecare circuit reducandu-se in diametru proportional dupa fiecare calorifer.
    - instalatia a functionat foarte bine doua ierni la rand, singurul calorifer care "prindea aer" in mod constant fiind cel de tip scara din baie.

    Fac mentiunea ca primele calorifere din fiecare circuit (cele mai apropiate de centrala) se umplu cu aer; celelalte foarte putin sau chiar deloc.
    In cazul circuitului cu 2 calorifere, acesta fiind cel mai scurt si cel mai apropiat de centrala, ambele calorifere au aceeasi problema.

    Ce ma sfatuiti ? Va multumesc pt. sfaturi
  • gabitzu8400
    Incepator
    • 16.sep.2009
    • 68

    #2
    chiar nu stie nimeni care ar fi problema ?

    Comentariu

    • movidium
      Membru
      • 08.mar.2006
      • 268

      #3
      in mod normal o instalatie de incalzire este de tip inchis si nu ar avea de unde sa traga aer in instalatie doar daca aerul acela este de fapt abur sau chiar aer "tras" de pompe din instalatie si pompat sub forma de bule in suspensie in primele calorifere.parerea mea este ca undeva pe retur este o neetanseitate , care de obicei de manifesta la rece .

      Comentariu

      • gabitzu8400
        Incepator
        • 16.sep.2009
        • 68

        #4
        este posibil ca o scurta perioada sa se elimine aerul din instalatie mai greu ? in sensul ca dureaza pana e adunat tot aerul in aerisitorul automat, i apoi scos ?

        Comentariu

        • movidium
          Membru
          • 08.mar.2006
          • 268

          #5
          pentruca aerul din instalatie sa fie scos trebuie ca ceva sa-i ia locul! ai vas expansiune?

          Comentariu

          • movidium
            Membru
            • 08.mar.2006
            • 268

            #6
            pentruca aerul din instalatie sa fie scos trebuie ca ceva sa-i ia locul! ai vas expansiune?

            Comentariu

            • gabitzu8400
              Incepator
              • 16.sep.2009
              • 68

              #7
              am dat deja detaliile mai sus - e un vas de expansiune deschis

              Comentariu

              • Neluc
                Membru
                • 14.sep.2009
                • 215

                #8
                intr-un vas de expansiune deschis se pierde apa si prin evaporare,montati un vas de expansiune cu perna de aer pe retur CT si faceti instalatia cu circuit inchis sub presiune,apoi aerisiti bine caloriferele in timp ce o alta persoana sa supravegheze umplerea,astfel ca presiunea sa nu scada la zero in timp ce aerisiti caloriferele-bafta.
                citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

                Comentariu

                • gabitzu8400
                  Incepator
                  • 16.sep.2009
                  • 68

                  #9
                  si dc as vrea sa las instalatia asa?
                  ma intreb cum a mers 2 ani la rand, si acu are probleme !

                  Comentariu

                  • gabitzu8400
                    Incepator
                    • 16.sep.2009
                    • 68

                    #10
                    Am rezolvat problema.
                    Cauza era racordul vasului de expansiune (vas deschis) - respectiv teava de pexal care facea legatura dintre partea superioara a vasului si returul centralei - care nu era introdusa in vas decat partial; adica, in loc sa fie scufundat capatul in agent termic (vasul e plin doar jumatate), era suspendata in aer.
                    automat, atunci cand se oprea pompa, aerul era tras in instalatie (si trimis dupa aia la primele radiatoare) - ca facea si un zgomot specific.
                    bine ca i-am dat de cap !

                    Comentariu

                    • ggelu
                      Membru marcant
                      • 28.apr.2009
                      • 394

                      #11
                      Pas cu pas vei constata ca nimeni nu stie instalatia ta mai bine ca tine !

                      Comentariu

                      • gabitzu8400
                        Incepator
                        • 16.sep.2009
                        • 68

                        #12
                        asta cam asa e ...

                        Comentariu

                        Procesare...