Probleme legare gaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • teoliki
    Incepator
    • 28.oct.2008
    • 84

    Probleme legare gaz

    Am ajuns in situatia in care trebuie sa ma leg la bransamentul existent al imobilului familiei P+1E+ M in care eu trebuie sa leg gazul la mansarda.

    P+1E se incalzesc cu o centrala veche pe gaz de cca 35 kw ( ceea ce cred ca e prea mic pentru o suprafata de cca 280 mp P+E, cu probleme de presiune in perioadele foarte reci....

    Acum ei sunt speriati ca, daca ma leg va scadea si mai mult aceea presiune.

    Intrebare mea este : presiunea conteaza ff. mult si de dimensiunea tevii? sau va trebui inlocuit regulatorul care cred ca este unul foarte vechi si depasit de fiabilitate?????

    Va multumesc
    sos...
  • teoliki
    Incepator
    • 28.oct.2008
    • 84

    #2
    si as mai dori sa adauca ce as putea folosii ca si incalzire provizorie, ex aeroterme, calorifere ulei, panouri electrie??? avand in vedere ca peretii sunt destul de bine izolati respectiv vata bazaltica la interior si polistiren la exterior....bineinteles sa nu consume mult si sa nu fie nevoi de alimentare 380.v.....
    sos...

    Comentariu

    • dummy_
      Membru Marcant
      • 16.mai.2009
      • 662

      #3
      Re: probleme legare gaz

      Postat în original de teoliki
      Am ajuns in situatia in care trebuie sa ma leg la bransamentul existent al imobilului familiei P+1E+ M in care eu trebuie sa leg gazul la mansarda.

      P+1E se incalzesc cu o centrala veche pe gaz de cca 35 kw ( ceea ce cred ca e prea mic pentru o suprafata de cca 280 mp P+E, cu probleme de presiune in perioadele foarte reci....

      Acum ei sunt speriati ca, daca ma leg va scadea si mai mult aceea presiune.

      Intrebare mea este : presiunea conteaza ff. mult si de dimensiunea tevii? sau va trebui inlocuit regulatorul care cred ca este unul foarte vechi si depasit de fiabilitate?????

      Va multumesc
      in mod normal un bransament de 1'' cu o presiune de rete de 0.5-0.8 atm ar trebui sa va duca si 10 centrale fara probleme , daca spui ca sunt probleme cu presiunea adreseazate furniforului de gaz si cerei sa inlocuiasca regulatorul , intra in atributile lor pe tine nu te costa nimica , orcum o sa trebuiasca sa faci separarea instalatiei de gaz sau modificarea celei existente pentru montarea unei centrale , aprobare , proiect , ....exact ca prima data / daca traseul este scurt este suficienta teava de 3/4 '' daca nu 1'' , 1 1/4 '' depinde de debitul de gaz consumat

      Comentariu

      Procesare...