Schimbare furtun la chiuveta din bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • miki3
    Membru
    • 24.feb.2008
    • 133

    Schimbare furtun la chiuveta din bucatarie

    Puteti sa-mi recomadati si mie un instalator in sector 3? Am nevoie sa-mi inlocuiasca furtunul de la apometru la baterie care s-a fisurat, pun si cateva poze sa va dati cu parerea. Si inca o intrebare: de care furtun sa cumpar(pexal)?

    Si cat ar costa manopera?

    Si inca ceva credeti ca trebuie sa vina cineva de la firma care a montat apometrele sau poate sa-l inlocuiasca orice instalator?
    Fișiere Atașate
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #2
    firma care distribuie apa(apanova sau care o mai fi pe la voi) trebuie neaparat sa sigileze apometrul...i-ai anuntat ?

    Comentariu

    • miki3
      Membru
      • 24.feb.2008
      • 133

      #3
      Nu, n-am anuntat ca nici n-am avut cand,ca s-a intamplat in weekend, l-am chemat doar pe administrator si a montat un robinet de a inchis apa calda si n-am mai folosit apa, dar nu inteleg de ce trebuie sa sigileze apometru(ca nu s-a umblat la sigiliu) ca sa schimb furtunul ala? deci trebuie sa-i chem pe ei sa schimbe furtunul?

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        #4
        Postat în original de miki3
        Nu, n-am anuntat ca nici n-am avut cand,ca s-a intamplat in weekend, l-am chemat doar pe administrator si a montat un robinet de a inchis apa calda si n-am mai folosit apa, dar nu inteleg de ce trebuie sa sigileze apometru(ca nu s-a umblat la sigiliu) ca sa schimb furtunul ala? deci trebuie sa-i chem pe ei sa schimbe furtunul?
        sigiliile/sigiliul este legat pe capete cu sirma din cupru,automat cind faci racordul dintr-un capat este ca si cum ai desigila....rolul lui este tocmai ptr. a se observa daca sa umblat pe capete.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6453

          #5
          Dacă sigiliul din amonte de apometru este intact, nu pot să cred că veţi avea vreo problemă. Înlocuirea acelui racord o poate executa oricine ştie ce face (nu neapărat instalator, deşi este recomandat).
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • crinaelena
            Living Legend
            • 11.sep.2007
            • 1596

            #6
            Postat în original de RaduCA
            Dacă sigiliul din amonte de apometru este intact, nu pot să cred că veţi avea vreo problemă. Înlocuirea acelui racord o poate executa orice ştie ce face (nu neapărat instalator, deşi este recomandat).
            corect....si se pare ca tocmai capatul din amonte e rupt,parca asa se vede din poza.

            Comentariu

            • miki3
              Membru
              • 24.feb.2008
              • 133

              #7
              Multumesc pentru raspuns, asa ma gandeam si eu, problema ca eu nu sunt in Buc, mi-a trimis chiriasul o poza sa vad ce s-a intamplat si acum trebuie sa rezolv sa caut pe cineva , de aceea intrebam ce trebuie facut ca sa stiu daca trebuie neaparat sa sun la firma care a montat apometrele sau poate face manopera asta orice instalator.

              Daca stiti vreun instalator serios care ma poate ajuta, astept un nr de telefon ceva ca trebuie sa rezolv situatia(in sect.3 zona Vitan).

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13008

                #8
                Cauta o persoana PFA care verifica apometrele si acesta iti va remonta, sigila si intregi circuitele de apa. Cu ocazia asta poti face si verificarea lor daca ti-a expirat.

                Daca te pricepi poti face lucrarea singur sau orice instalator iar persoana autorizata pentru verificarea apometrelor doar iti pune sigiliul pe ele.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                Procesare...