Radiatoare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • jooop
    Incepator
    • 25.nov.2009
    • 2

    Radiatoare

    am si eu o problema pe care nu am regasit-o pana acum la nimeni. stie cineva care ar putea fi motivul pentru care imi tacane radiatorul cand functioneaza centrala? e singurul din toata casa care face asa. radiatorul e din otel, tip habitat, de la romstal. l-am spalat pe interior, i-am demontat gratarul si lateralele, i-am schimbat si robinetul si... nimic.
  • bigjoe
    Membru Marcant
    • 19.mai.2006
    • 482

    #2
    Re: radiatoare

    Postat în original de jooop
    am si eu o problema pe care nu am regasit-o pana acum la nimeni. stie cineva care ar putea fi motivul pentru care imi tacane radiatorul cand functioneaza centrala? e singurul din toata casa care face asa. radiatorul e din otel, tip habitat, de la romstal. l-am spalat pe interior, i-am demontat gratarul si lateralele, i-am schimbat si robinetul si... nimic.
    Cum tacane? Adica face ceva de genul BING BING sau POC POC..deci exact in ideea asta de sunete adica metalic sau de presiune.


    Daca este BING BING (daca pronunti aceste cuvinte intelegi ce vreau sa spun) atunci probabil ca ai o mizerie pe undeva..

    Totusi eu cred ca e mai degraba de POC POC si atunci deobicei sunt 2 lucruri:

    1) Bule de aer pentru asta desfa si scoate aerul DIN EL! stii cum?
    2) E aici e mai complicat si are de a face cu lungimea de unda a vibratiilor in mod normal trebuie calculata nu cred ca NIMENI din Bucuresti stie asta sa o faca si acolo unde nu TACANE este NOROC PUR ca au nimerit. In mod normal este o formula si de aceea distantele intre radiatoare nu se pun asa din BURTA se pun dupa anumite reguli.

    Ideea e ca tacaniturile sunt acolo unde intra in rezonanta instalatia si depinde de pompa de viteza.

    3) Am 3 lea motiv poate fi POMPA sa ai o problema in POMPA cand ai probleme cu pompa apar bule si vibratii aceste VIBRATII de "sparg" in acel calorifer ca acolo se rupe UNDA, nu stiu daca am fost destul de clar.


    Deci :

    1) Verifica bulele aeriseste
    2) Verifica POMPA
    3) Treaba cu pozitionarea e ca tarziu acuma si oricum nimeni nu stie formula asa ca adio de la aia.
    ai grija ..

    Comentariu

    • jooop
      Incepator
      • 25.nov.2009
      • 2

      #3
      multumesc pt raspuns. caloriferul a fost curatat si tacanitul a ramas, la o mizerie m-am gandit si eu initial, dar pare a fi regulat... in serii, adica tacane de cateva ori la interval de cateva secunde, dupa care face o pauza mai lunga, pana la un minut. daca ar fi fost pompa de vina, n-ar fi trebuit sa le afecteze si pe celelalte?

      Comentariu

      Procesare...