Polipropilena sau cupru?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1687

    #16
    Raspuns scurt si raspicat : Polipropilena !
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • Dan_Daniel
      Living Legend
      • 20.nov.2009
      • 1153

      #17
      Postat în original de florin muresan-grecu
      Raspuns scurt si raspicat : Polipropilena !
      S-ar putea sa aveti dreptate, dar era mai bine pentru cititorii acestui forum, sa veniti si cu argumente,parerea mea.Stima.
      Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1687

        #18
        am citit in presa scrisa de specialitate (in mai multe locuri) analize de acest tip si comparatii intre PPR,cupru si pexal (ultima chiar martea trecuta intr-un supliment Adevarul) si toate convergeau spre concluzia ca PPR este cea mai buna.Pe de alta parte, in urma cu 3 ani,cand mi-am montat centrala termica,cei de la firma care mi-au montat-o mi-au spus ca la inceputul activitatii lor lucrau cu toate cele trei tipuri de tevi,la cererea clientului.Prima la care au renuntat a fost pexalul,care s-a dovedit extrem de putin fiabil (mai ales la partea de conectoare).Apoi au renuntat la cupru si in final lucreaza doar cu PPR si se pare ca la acest material n-au avut nicio reclamatie pana in prezent.Cred ca este inutil sa va spun ca si instalatia mea este tot cu PPR.

        Cu stima.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • marius_lmd
          Membru Marcant
          • 19.mar.2009
          • 440

          #19
          ppr-ul este intr-adevar destul de bun, dar are dilatari destul de mari la temperaturi peste 60 grade, iar cuprul pare solutia ideala daca ne gandim la fiabilitate si durabilitate in timp (fapt ce nu se poate spune despre ppr), deci fiecare proiect are caracteristicile sale si materialul se alege functie de mai multi factori (pret, tip incalzire)
          o parere in plus nu strica niciodata,

          Comentariu

          • frasineanumihai
            Incepator
            • 26.sep.2004
            • 13

            #20
            ppr ingropat in sapa!!

            de pex sau uponor a auzit cineva ??
            Niciodata sa nu te certi cu un idiot.Te coboara la nivelul lui si te bate cu exprienta acumulata......

            Comentariu

            • adrian_emil
              Incepator
              • 28.mar.2011
              • 55

              #21
              Uponor cunoscut pe piaţă sub numele de Ecoflex, este utilizat de mai bine de 20 de ani în multe aplicaţii pentru reţele termice cu montaj îngropat.

              asta am aflat doar in fuga..de pe internet
              Omul cat traieste invata.

              Comentariu

              • dumitrescu
                Membru marcant
                • 14.sep.2008
                • 330

                #22
                Postat în original de florin muresan-grecu
                am citit in presa scrisa de specialitate (in mai multe locuri) analize de acest tip si comparatii intre PPR,cupru si pexal (ultima chiar martea trecuta intr-un supliment Adevarul) si toate convergeau spre concluzia ca PPR este cea mai buna.Pe de alta parte, in urma cu 3 ani,cand mi-am montat centrala termica,cei de la firma care mi-au montat-o mi-au spus ca la inceputul activitatii lor lucrau cu toate cele trei tipuri de tevi,la cererea clientului.Prima la care au renuntat a fost pexalul,care s-a dovedit extrem de putin fiabil (mai ales la partea de conectoare).Apoi au renuntat la cupru si in final lucreaza doar cu PPR si se pare ca la acest material n-au avut nicio reclamatie pana in prezent.Cred ca este inutil sa va spun ca si instalatia mea este tot cu PPR.

                Cu stima.
                Si la cupru de ce au renuntat ?

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  #23
                  Toate cele trei materiale (cupru, pex si ppr) sunt utilizate fiecare avand avantaje si dezavantaje. Fiecare dintre ele se potriveste in anumite situatii si cerinte.

                  Alegerea materialului se face de comun acord intre proiectant si beneficiar.

                  Comentariu

                  • adrian_emil
                    Incepator
                    • 28.mar.2011
                    • 55

                    #24
                    parerea mea:
                    PPR-instalatii sanitare apa cald si rece
                    UNOPOR - reţele termice cu montaj îngropat
                    CUPRU - retele termice aparente
                    Omul cat traieste invata.

                    Comentariu

                    • tanasie
                      Living Legend
                      • 15.oct.2008
                      • 2551

                      #25
                      Postat în original de dumitrescu
                      .Si la cupru de ce au renuntat ?
                      Probabil din cauza costurilor prea mici la maruntisuri, una e sa aplici un 20% la 50 de bani si alta la 300 de bani.
                      Cu respect.

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 670

                        #26
                        Postat în original de florin muresan-grecu
                        am citit in presa scrisa de specialitate (in mai multe locuri) analize de acest tip si comparatii intre PPR,cupru si pexal (ultima chiar martea trecuta intr-un supliment Adevarul) si toate convergeau spre concluzia ca PPR este cea mai buna.Pe de alta parte, in urma cu 3 ani,cand mi-am montat centrala termica,cei de la firma care mi-au montat-o mi-au spus ca la inceputul activitatii lor lucrau cu toate cele trei tipuri de tevi,la cererea clientului.Prima la care au renuntat a fost pexalul,care s-a dovedit extrem de putin fiabil (mai ales la partea de conectoare).Apoi au renuntat la cupru si in final lucreaza doar cu PPR si se pare ca la acest material n-au avut nicio reclamatie pana in prezent.Cred ca este inutil sa va spun ca si instalatia mea este tot cu PPR.

                        Cu stima.
                        Nu crede tot ce se scrie prin ziare , din cauza asta exista reviste de specialitate ca ex Tehnica Instalatilor, sau internet ,cel care a publicat articolul a cules si el informatile din surse mai mult sau mai putin credibile
                        Prefer executia instalatilor in Cu datorita avantajelor certe pe care le ofera dar din pacate pretul a cam luato razna .....
                        Ca si timp de executie o instalatie in Cu se face de 2 ori mai repede decat cea in PPr( daca ai sculele necesare ) si peste 20 de ani cand o schinbi pti refolosii 80% din ea
                        Avantajul PPr rezulta din faptul ca e ieftin , dezavantajele sunt destule

                        Comentariu

                        • razvan adrian
                          Membru Marcant
                          • 30.mar.2011
                          • 303

                          #27
                          Postat în original de tanasie
                          Postat în original de dumitrescu
                          .Si la cupru de ce au renuntat ?
                          Probabil din cauza costurilor prea mici la maruntisuri, una e sa aplici un 20% la 50 de bani si alta la 300 de bani.
                          Ar fi bine si 40% la 5 lei,dar intre pretul ppr si cupru,raportul este de 1/3 la cupru la bara,si 1/6 la cupru la colac,ceea ce este deja enorm.Eu am instalatia de 8 ani pe ppr atir termica cit si acm.Nu am centrala,am un termosemineu "home made" care functioneaza la o temperatura medie de 60-65% cu fluctuatii relativ maricele de temperatura de la 45 gr dimin la ora 6,la 80-85 gr la ora 7.30-8 cind bag 15 kg lemn in focar.Cind am facut instalatia de incalzire,am luat in considerare dilatarea tevilor si am facut o mica "smecherica",la bridele de prindere din metal,am montat un arculet (resort)care permite dilatarea tevii pe grosime,pe lungime dilatarea fiind relativ mica ,poate cca 2-3 mm /bara,bridele le am montat din 60 cm in 60,vopsite in culoarea peretilor,iar de cca 8 ani(7 ierni)nici o fisura sau lipitura care sa cedeze.Teava este cu insertie de aluminiu germana la origine,la momentul respectiv cuprul era aproape dublu la pret fata de PPr,dar din cite stiu eu,fusiunea ppr ul la cald adica lipitura de cot/teu cu teava este indestructibila daca stii sa o faci corespunzator,pe cind la cupru mai apar probleme la lipituri,fapt pe care l am constatat in ultimii 15 ani de c tii si instalatii .Deci ,de lipituri refacute,reparatii dupa 3,5 ,15 luni sau 2 -3 ani la cupru am auzit si vazut ca mai cedeaza,in timp ce la ppr este fff clar,nu curge dupa 3-6 ore ,n o sa mai curga niciodata chiar daca dai cu ciocanul in lipitura.Ca sint dilatari relativ medii-mari la ppr sint de acord,dar pretul/fiabilitate si modul de lucru mult mai rapid,eficienta in timp fac diferenta intre ppr si cupru.Pexal ul nu l recomand nici dusmanilor mei,nu e bun nici la acm,d apoi la centrale sau incalzirea din sistemul RADET,am multi prieteni care si au distrus pardoselile cu pexal,cedeaza fitingaraia care este relativ scumpa si 98% facuta pe vreun vapor sau in vreun garaj.Bafta sanatate,Razvan
                          bagera

                          Comentariu

                          • dummy_
                            Membru Marcant
                            • 16.mai.2009
                            • 670

                            #28
                            Postat în original de razvan adrian
                            Postat în original de tanasie
                            Postat în original de dumitrescu
                            .Si la cupru de ce au renuntat ?
                            Probabil din cauza costurilor prea mici la maruntisuri, una e sa aplici un 20% la 50 de bani si alta la 300 de bani.
                            Ar fi bine si 40% la 5 lei,dar intre pretul ppr si cupru,raportul este de 1/3 la cupru la bara,si 1/6 la cupru la colac,ceea ce este deja enorm.Eu am instalatia de 8 ani pe ppr atir termica cit si acm.Nu am centrala,am un termosemineu "home made" care functioneaza la o temperatura medie de 60-65% cu fluctuatii relativ maricele de temperatura de la 45 gr dimin la ora 6,la 80-85 gr la ora 7.30-8 cind bag 15 kg lemn in focar.Cind am facut instalatia de incalzire,am luat in considerare dilatarea tevilor si am facut o mica "smecherica",la bridele de prindere din metal,am montat un arculet (resort)care permite dilatarea tevii pe grosime,pe lungime dilatarea fiind relativ mica ,poate cca 2-3 mm /bara,bridele le am montat din 60 cm in 60,vopsite in culoarea peretilor,iar de cca 8 ani(7 ierni)nici o fisura sau lipitura care sa cedeze.Teava este cu insertie de aluminiu germana la origine,la momentul respectiv cuprul era aproape dublu la pret fata de PPr,dar din cite stiu eu,fusiunea ppr ul la cald adica lipitura de cot/teu cu teava este indestructibila daca stii sa o faci corespunzator,pe cind la cupru mai apar probleme la lipituri,fapt pe care l am constatat in ultimii 15 ani de c tii si instalatii .Deci ,de lipituri refacute,reparatii dupa 3,5 ,15 luni sau 2 -3 ani la cupru am auzit si vazut ca mai cedeaza,in timp ce la ppr este fff clar,nu curge dupa 3-6 ore ,n o sa mai curga niciodata chiar daca dai cu ciocanul in lipitura.Ca sint dilatari relativ medii-mari la ppr sint de acord,dar pretul/fiabilitate si modul de lucru mult mai rapid,eficienta in timp fac diferenta intre ppr si cupru.Pexal ul nu l recomand nici dusmanilor mei,nu e bun nici la acm,d apoi la centrale sau incalzirea din sistemul RADET,am multi prieteni care si au distrus pardoselile cu pexal,cedeaza fitingaraia care este relativ scumpa si 98% facuta pe vreun vapor sau in vreun garaj.Bafta sanatate,Razvan

                            Timpul de executie la instalatile din CU este mult mai redus decat la cele executate in PPr (daca ai sculele si echipamentele adecvate )

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1687

                              #29
                              Postat în original de dumitrescu

                              Si la cupru de ce au renuntat ?
                              Cititi postul lui razvan adrian si veti afla raspunsul. Exact asta mi-au spus si cei de la firma,iar parerea mea este ca daca doua persoane care mai mult ca sigur nu se cunosc spun acelasi lucru, o fi o farama de adevar in spusele lor.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • razvan adrian
                                Membru Marcant
                                • 30.mar.2011
                                • 303

                                #30
                                Postat în original de florin muresan-grecu
                                Postat în original de dumitrescu

                                Si la cupru de ce au renuntat ?
                                Cititi postul lui razvan adrian si veti afla raspunsul. Exact asta mi-au spus si cei de la firma,iar parerea mea este ca daca doua persoane care mai mult ca sigur nu se cunosc spun acelasi lucru, o fi o farama de adevar in spusele lor.
                                Cupru este ff scump si nu justifica banii in raport cu PPR ul,daca vrei sa te ruinezi n ai decit,eu am o situatie buna materiala si nu cred ca am gresit cind am ales ppr ul,cupru iti poate oferii surprize din cele mai neplacute (nu e obligatoriu sa se intimple).PPR ul este garantat 50 de ani,se lucreaza relativ usor si repede,lipitura este indestructibila.Bafta sanatate,Razvan
                                bagera

                                Comentariu

                                Procesare...